ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

NeveKlarsfeld - מדריך למשתמש

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דף זה עוסק בהדרכה לגבי השימוש באתר NeveKlarsfeld; לדף העוסק ברקע אודות האתר, ראו NeveKlarsfeld.
תוכן דף זה נכתב במקור עבור פורום שורשים משפחתיים על ידי חברת הפורום: עב.

האתר NeveKlarsfeld מיועד לחוקרים המחפשים מידע אודות אנשים ששהו בהונגריה ובשטחים שנכבשו על ידה בשנים 1945-1944 ומכיל מאגרים בהם יותר מ - 350,000 שמות אנשים. אמנם, לשימוש באתר חסרונות אחדים שהינם משמעותיים (ראו בהמשך), אך הוא חשוב מאין כמוהו למי שמחפש את הדור שאבד בשואה בהונגריה ויש בו פרטים רבים על הדורות הקודמים. להלן מדריך צעד-אחר-צעד לשימוש באתר.


צעד ראשון: הרשמה

על מנת לחפש מידע באתר, יש להירשם אליו. ההרשמה אינה כרוכה בתשלום. בפעם הראשונה בה תנסו לחפש באתר, תידרשו להכניס את כתובת הדוא"ל שלכם, עמה נרשמתם. אם טרם נרשמתם - תוכלו להקיש שם על Register.

צעד שני: חיפוש

לאחר לחיצה על Search (ואחרי שנרשמתם), תוכלו לחפש באתר. ישנן שתי שיטות חיפוש, וכדאי להתנסות בשתיהן. כאשר מחפשים מידע אודות נשים, יש להתייחס לנוהג מתן שמות לנשים נשואות בהונגריה.

חיפוש בשיטת Index

לאחר שתבחרו באפשרות זו, יהיה עליכם למלא שם משפחה ושם פרטי של האדם אותו אתם מחפשים. לא יודעים שם פרטי? לא נורא, רשמו שם משפחה והקליקו על פקודת Search. התוצאה: לוח ובו 4 טורים: שם משפחה, שם פרטי, מספר הרשומה וקשרי משפחה (קשרי המשפחה יכולים להיות: אמא/אבא, בן/בת זוג (Spouse), או הנרשם בעצמו (Registrant). הלוח מסודר לפי סדר הא"ב של השם הפרטי. אפשר למיין כל אחד מהטורים בסדר עולה. למשל, אם אתם מחפשים את אשתו של כהן משה אבל אינכם יודעים את שמה הפרטי. תקליקו על "קשר משפחה" (Family Relationship) ותקבלו מיון לפי קשרי משפחה. תוכלו לבחור בכל כהן משה Spouse.

כרטיס לדוגמא

אם תקליקו על השם המעניין אתכם, תקבלו כרטיס. בראש הכרטיס, באותיות אדומות, כתוב האם האדם נמצא ברשימת הניצולים או הנספים. לאחר מכן יופיעו הפרטים הידועים על האדם. אם מדובר באישה נשואה, נקבל את הפרטים הבאים: שם משפחה, שם פרטי שהוא למעשה שם הבעל בתוספת האותיות ne (אשתו של זולטן תהיה Zoltanne), שם המשפחה מנעוריה, שם פרטי מנעוריה (נניח, אילונה), מין, שנת לידה, מקום לידה, שם המשפחה של האם, שם פרטי של האם, כתובת ושם בן הזוג.

אם מדובר באדם שהיה בפלוגות העבודה, תקבלו פרטים נוספים: היחידה אליה גויס, המקום ממנו נשלח הצו, לאיזה כתובת נשלח הצו ותאריך המוות.

היתרון של שיטת חיפוש זו: תוכלו להרכיב משפחות שלמות על ידי הצלבת מידע. למשל, תוכלו להרכיב את משפחת כהן משה, כי תמצאו את כהן משה, את אשתו ואת ילדיהם כי לכולם אותה כתובת ולכל הילדים אותה אם עם אותו שם נעורים. באופן זה, יש מעט מקום לטעויות. תוכלו לדעת מי מבני / בנות המשפחה נותרו בחיים ומי נספו.

החיסרון: הלוח מנופח כי חלק מהאנשים (לא כולם!) יופיעו כמה פעמים בכמה הקשרים. פעם בפני עצמם, פעם כבת/בן זוג ופעם כהורה.

חיפוש על פי Registrant

זהו חיפוש לפי הנרשמים. כאן תקבלו מסך חיפוש ובו עליכם למלא כמה פרטים: שם משפחה, שם פרטי, מין, מקום לידה, תאריך לידה וכתובת ידועה אחרונה. לא יודעים הכל? לא נורא, העיקר שתדעו שם משפחה. הקליקו על Search והתוצאה: לוח ובו 4 טורים: שם משפחה, שם פרטי, תאריך לידה ומקום לידה. כמו קודם, גם כאן ניתן למיין כל טור.

מצאתם את האדם שמעניין אתכם? הקליקו על השם ותקבלו כרטיס כמתואר קודם.

היתרון של שיטת חיפוש זו: לוח קצר, ללא כפילויות וללא חיפושים מרובים.

החיסרון: לא תוכלו להרכיב משפחה, כי כל שם יופיע רק פעם אחת, ללא הקשרים נוספים.

צעד שלישי: הדפסה

אם רוצים להדפיס את כל הלוח שיש על המסך: הקליקו על Print בסרגל הכלים של האתר, ולא בסרגל של הדפדפן! אם רוצים להדפיס חלק מהלוח: סמנו ב"וי" את השמות שמעניינים אתכם בקופסא לצד השם ואחר כך המשיכו ב - Print. אם רוצים להדפיס את הכרטסת של האדם בו אתם מעונינים, הקליקו על Print בסרגל האתר.


בעיות הנוגעות לשימוש באתר

הרשימה אינה שלמה?

לא מצאתם את השם המבוקש? סימן שהאדם גר במחוז שאין עליו עדיין מידע.

אי דיוקים

אני, למשל, חיפשתי את Baum Regina והיא הופיעה תחת שם המשפחה Braun.

חוסר גמישות

אפשרות החיפוש היא לפי כתיב מדויק ולא לפי שמיעה (Soundex).
כתחליף, ניתן להשתמש ב wildcard, התווים * או ?. התו * מחליף כל מספר של תווים (כולל אפס תווים) והתו ? מחליף בדיוק תו אחד. לדוגמה, חיפוש אחר HERC*L יכול לתת תוצאות כמו HERCL, HERCZL או HERCZEL. חיפוש אחר HERC?L יכול לתת את התוצאה HERCZL אך לא את HERCZL או HERCZEL.

סרבול

אמנם, בסרגל הכלים של האתר מופיעה אפשרות של Back, אבל הפונקציה לא פעילה. לכן, תצטרכו לשוב למסך החיפושים כל פעם. סרגל הכלים של הדפדפן לא עובד באתר.