ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

NeveKlarsfeld

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מתוך דף-הבית של NeveKlarsfeld


דף זה עוסק ברקע אודות האתר NeveKlarsfeld; לדף העוסק בהדרכה לגבי השימוש באתר, ראו כיצד להשתמש באתר NeveKlarsfeld.
תוכן דף זה נכתב במקור עבור פורום שורשים משפחתיים על ידי חברת הפורום: עב.

אתר המיועד לחוקרים המחפשים מידע אודות אנשים ששהו בהונגריה ובשטחים שנכבשו על ידה בשנים 1945-1944 ומכיל מאגרים בהם יותר מ - 350,000 שמות אנשים.

לפני למעלה מעשר שנים, החל פרוייקט Nevek ("שמות" בהונגרית). קרן ביאטה קלארספלד לקחה על עצמה משימה שאפתנית: להנציח את 800,000 הקורבנות של יהודי הונגריה והשטחים שנכבשו על ידה במלחמת העולם השנייה. המידע שנאגר עד כה, פורסם גם בסדרת ספרים ששמה Nevek. מקורות המידע מגוונים: רשימות הגירוש של הז'אנדרמריה ההונגרית, רשימות משרד ההגנה בקשר ליהודים שגויסו לפלוגות העבודה, רשימות של רשויות מקומיות שדנו ברכוש היהודי, גטאות, בתים יהודים (בתים בבודפשט שסומנו במגן דוד ורק יהודים הורשו להתגורר בהם), רשימות ממחנות הריכוז ועוד. צוות הפרוייקט בראשות סרג' קלארספלד ובהדרכתו של פרופ' גבריאל בר שקד ממוסד יד ושם, עמלו קשה כדי למנוע כפילויות.

עד היום יש רשימות מהמחוזות הבאים: Hajdu, Zala, Bekes; רשימות ממחנות המעבר הבאים: Sarvar, Kistarcsa (המחנה האחרון היה על יד בודפשט והמידע עדיין לא פורסם); המחנות: Stutthof , Strasshof, Lichtenwoerth (שני האחרונים עדיין לא פורסמו). כמו כן, פורסמו שמותיהם של קורבנות פלוגות העבודה שנהרגו בחזיתות המזרח. בנוסף יש שמות רבים מבודפשט.

קרן קלארספלד ממשיכה ללחוץ על ממשלת הונגריה כדי לקבל את שאר השמות, אך ללא הצלחה בינתיים.

קישורים חיצוניים