ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

JewishGen

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
(הופנה מהדף Jewishgen)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

JewishGen הינו הארגון הגדול והמוביל בעולם המוקדש כולו לקידומו של מחקר משפחות יהודיות, לתיעודו ולשימורו באמצעות רשת האינטרנט. אתר האינטרנט, המהווה את הבמה העיקרית לפעילותו של הארגון, מכיל מאגרי מידע רבים וכלים מגוונים, כמו גם דרכים ליצירת קשר בין חוקרים. בכך, משמש האתר הן כמקור (Source), הן כמשאב (Resource) והן ככלי (Tool) במחקר הגנאלוגי - הן בזה העוסק בפרטים ומשפחות והן בזה העוסק בעיירות ומקומות. החל ב - 1 בינואר 2003, פועל הארגון כמחלקה במוזיאון למורשת יהודית, ניו-יורק, ארצות הברית. ב - 19 באוגוסט, 2009, הוכרז על שיתוף פעולה בין JewishGen לבין אתר Ancestry.com, במסגרתו יאוחסן אתר JewishGen על השרתים של חברת Ancestry.com ומאגרי המידע של JewishGen יהיו זמינים ללא תשלום גם דרך אתר Ancestry.com.

רקע

הלוגו הראשון של JewishGen
הלוגו של JewishGen, החל מאוגוסט 2008

מטרת העל של JewishGen - אשר פועל כארגון ללא מטרות רווח, על פי החוק הפדרלי האמריקאי - מוגדרת כך:

לשמר את ההיסטוריה שלנו עבור הדורות הבאים

כדי להגשים מטרה זו, מציע הארגון פרויקטים והזדמנויות לאיסוף, תיעוד ושימור המחקר הגנאלוגי של כל אחד מן העוסקים במחקר משפחתי יהודי, ובתוך כך - מאפשר זמינות לחומר לקהילה היהודית כולה, בכל העולם, באמצעות אתר האינטרנט של הארגון.

תחילתו של הארגון בשנת 1986, בתקופה בא לא היתה קיימת עדיין הרשת הכלל עולמית (World Wide Web), בדמות לוח אלקטרוני (Bulletin Board), בו היו פעילים בסביבות 150 איש אשר התעניינו בגנאלוגיה יהודית. עם התפתחות הרשת, השתנתה צורת התקשורת לרשימת תפוצה אלקטרונית, אשר אפשרה גם חיפוש בארכיון ההודעות, ובהמשך נכנס אתר האינטרנט לפעולה. בשנת 2003, הפך ארגון JewishGen לחלק מן המוזיאון למורשת יהודית Museum of Jewish Heritage בעיר ניו יורק New York City, ארצות הברית.

השימוש באתר הינו ללא תשלום, לאחר תהליך הרשמה קצר.

האגפים והפרויקטים העיקריים

על גבי עשרות אלפי דפיו של אתר JewishGen, פועלים מאות רבות של פרויקטים במסגרות שונות ובאגפים שונים. להלן סקירה של האגפים והפרויקטים העיקריים באתר.

תקשורת בין חוקרים

מאגר שמות המשפחה (JGFF)

JGFF הינו קיצור של: JewishGen Family Finder והינו מאגר שמות המשפחה הענק של האתר JewishGen. המאגר מכיל שמות משפחה אשר מוכנסים על ידי חוקרים, ומשמש ליצירת קשר עם אנשים המתעניינים בשמות משפחה החשובים עבורנו. שמות המשפחה המופיעים במאגר מופיעים ביחד עם עיר ו/או מדינת המוצא של המשפחה, על מנת למקד את המידע.

מאגר עצי המשפחה (FTJP)

FTJP הינו קיצור של: Family Tree of the Jewish People. המדובר במאגר המכיל יותר משני מיליון שמות, מסודרים בעצי משפחה, אשר נאספים כל העת מגנאלוגים בכל רחבי העולם. הפרויקט הינו שיתוף פעולה בין JewishGen לבין IAJGS ולבית התפוצות. מטרת הפרויקט - לחבר ולחבר-מחדש בין קרובי משפחה ולהגביר את המודעות לגנאלוגיה יהודית.

מאגר ניצולי השואה

מאגר זה, אשר שמו המלא: JewishGen Holocaust Global Registry, משמש מקום מפגש מרכזי עבור אנשים המחפשים ניצולי שואה, עבור ניצולים המחפשים קרובי משפחה וחברים, ועבור אנשים שניצלו מן השואה כילדים ומחפשים רמזים לזהותם.

קבוצות דיון בדואר אלקטרוני

קבוצות הדיון (Discussion Groups) אשר מפעיל אתר JewishGen מאפשרות תקשורת בין חוקרים, על פי תחומי עניין משותף, באמצעות הודעות הנשלחות בדואר אלקטרוני (וארכיון הודעות, בו ניתן לחפש). כל קבוצה עוסקת בנושא אחד, מוגדר מראש, ואמורה לאפשר קיום דיונים פוריים בנוגע לנושא זה. בנוסף, פועלת קבוצת דיון כללית, העוסקת בכל הקשור לגנאלוגיה יהודית. רוב הקבוצות עוסקות באזורי מחקר (למשל: בילרוס Belarus, צרפת France, גליציה Galicia), אך ישנן גם קבוצות העוסקות בפרויקטים של JewishGen (למשל: פרויקט ספרי יזכור) או בנושאים כלליים (למשל: התיאטרון היידי).

מעבר להיותן מאפשרות תקשורת בין חוקרים, משמשות ההודעות הרבות העוברות בקבוצות הדיון גם כמאגר מידע וידע ענק, כיוון שהן מאוחסנות בארכיונים (אלקטרוניים) הניתנים לחיפוש.

  • חיפוש בארכיון של קבוצת הדיון הכללית של JewishGen - משנת 1993, אז התחילה לפעול קבוצת הדיון הכללית, הצטברו בארכיון יותר ממאה אלף הודעות, אשר כל מילה בתוכן ניתנת לחיפוש. מן הדף הראשי של קבוצות הדיוןExternal link.png, ניתן להגיע לחיפוש בארכיון ההודעותExternal link.png (המעבר לדף החיפוש מצריך הכנסת שם וסיסמא של אתר JewishGen)
  • חיפוש בארכיון של קבוצות הדיון הממוקדות-נושא - הדרך הפשוטה להגיע לחיפוש זה, היא דרך דף הניהולExternal link.png של הרישום לקבוצות הדיון השונות (הכניסה אליו דורשת שם וסיסמא של אתר JewishGen). בדף זה, ישנו קישור לחיפוש בארכיון ההודעות של קבוצות הדיון הממוקדות-נושא משנת 1998, אז התחילו הקבוצות הללו לפעול. ניתן לחפש בקבוצה אחת או בכולן יחדיו.

מקורות ומשאבים

שאלות נפוצות (FAQ, EEFAQ)

אוסף השאלות הנפוצות (FAQ) עוסק בכל הנושאים הקשורים לפעילות באתר JewishGen ובמחקר הגנאלוגי בכלל. אוסף נפרד של שאלות נפוצות עוסק במחקר במזרח אירופה (EEFAQ - Eastern Europe FAQ).

דפי מידע (InfoFiles)

דפי המידע (InfoFiles) מספקים קבצי טקסט תמציתיים וייעודיים, העוסקים בסוגיות ייעודיות במחקר הגנאלוגי. הדפים מחולקים לפי נושאים (למשל: מידע למתחילים, שיטות במחקר הגנאלוגי, ספריות וארכיונים, גנאלוגיה ספרדית, תרגום) ולפי אזורי מחקר, ומכסים תחומים רחבים במחקר הגנאלוגי.

כלים

בין הכלים אשר מציע האתר: מחשבון לחישוב קוד Soundex של שם משפחה, המרת תאריכים עבריים ללועזיים ולהיפך, חישוב מרחקים בין יישובים.

גשש העיירות (ShtetlSeeker)

גשש העיירות הינו כלי אשר נועד לאתר יישובים ב - 31 מדינות ממרכז אירופה ומזרחה, ממדינות ברית המועצות לשעבר ומטורקיה, ולהגיע לציון המדויק (שם מדויק, קואורדינטות גיאוגרפיות ומיקום על גבי מפה) של היישובים בהם חיו משפחותינו.

שימור

רישומי קבורה יהודית בכל רחבי העולם (JOWBR)

JOWBR, ובשמו המלא: JewishGen Online Worldwide Burial Registry, הינו מאגר מידע המכיל שמות של אנשים הקבורים בבתי עלמין יהודיים ברחבי העולם, ומבוסס על מידע הרשום על מצבות כמו גם על רישומי קבורה. המידע המצוי במאגר נאסף באופן מתמשך על ידי מתנדבים, ומקיף בתי עלמין יהודיים המצויים במדינות בכל רחבי העולם.

מאגר ספרי יזכור ותרגומם

מאגר זה מתעתד להחזיק רשימה ביבליוגרפית מלאה של כל ספרי היזכור שפורסמו אודות קהילות יהודיות לפני מלחמת העולם השניה, רובן ככולן במזרח אירופה. מטרה נוספת של המאגר היא לתרגם כמה שיותר ספרים משפת המקור (השפות הנפוצות ביותר הן עברית ויידיש) לאנגלית, ולהעלות את התרגומים, ובפרט את שמות הנספים המופיעים בספרים, לאתר האינטרנט של הפרויקט.

השטעטלים שלנו (ShtetLinks)

מטרתו של פרויקט ShtetLinks היא לאפשר הקמתם של אתרי אינטרנט להנצחתן של קהילות יהודיות במקומות שונים. האתרים הללו מוקמים ביוזמתם של גנאלוגים אשר מעוניינים להנציח עיירות מסוימות, ואינם מחויבים בפורמט כלשהו. לכן, ישנם הבדלים גדולים בין אתר לאתר - חלק מהם מכיל רק פרטים בסיסיים אודות הקהילה היהודית במקום, בעוד אחרים עשירים במידע, בתמונות ובמאגרי מידע.

קבוצות עניין מיוחד

קבוצות עניין מיוחד הינם קבוצות אנשים בעלי עניין בנושא מסוים הקשור למחקר הגנאלוגי. באתר JewishGen, מופעלים אתרי אינטרנט המוקדשים לנושא אחד, לרוב - איזור גיאוגרפי, אך לא רק. אתרים אלו נבנים ומופעלים על ידי מתנדבים, אשר הנושא קרוב ללבם, ומספקים מקום מפגש ומקור ידע לחוקרים המתעניינים בנושא. האתרים שונים זה מזה באופיים, במהותם ובתכניהם - חלקם עשיר יותר במידע וחלקם פחות.

קישורים חיצוניים