ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

JRI-Poland - מפתח הרישומים היהודיים בפולין

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דף זה עוסק בגוף הממפתח, דרכי פעולתו ומטרותיו; לדף העוסק בכיצד להשתמש במאגר המיפתוח של ה- JRI-Poland, ראו JRI-Poland - מדריך למשתמש.

המאגר לתיעוד יהודי פולין

JRI-Poland‏ (JRI הינם ראשי תיבות של: Jewish Records Indexing) הינו אינדקס עצום של רשומות ומסמכים, המתעדים את חיי היהודים Wikipedia logo.png בפולין, בעיקר בתקופת המאה-19 Wikipedia logo.png. במאגר נכללים גם איזורים שהיו פעם חלק מפולין, ונמצאים היום בשטחן של אוקראינה, ליטא ובלארוס. במאגר מקוטלגות יותר משלושה מליון רשומות מלמעלה מ-450 ערים, עיירות וכפרים, והוא ממשיך ומתעדכן כל הזמן בעזרת מתנדבים.

שני מקורות המידע העיקריים לפרויקט הם המרכזים להסטוריה משפחתית של המורמונים Wikipedia logo.png - ה - LDS, ופרויקט ארכיוני המדינה של פולין ה - PSA.

רוב הרשומות במאגר מתעדות רישומי לידה, נישואין ופטירה משני מקורות עיקריים אלה. אך ניתן למצוא גם מקורות משניים רבים, כגון רשימות מצביעים, או רישומים מבתי עלמין. לאחרונה מוקדשים מאמצים להוספת מידע ממקורות נוספים - תוך מתן עדיפות לישובים שרשומות החיים בהם לא שרדו. המקורות הנוספים כוללים ספרי רישום תושבים, מיפקדים, רשימות גיוס לצבא, הודעות לידה, נישואין ופטירה בעיתונות, ועוד.

בהכללה, רק רשומות בנות 100 שנה לפחות זמינות במאגר, בגלל חוק חסיון המידע הפולני. אך המאגר כולל גם רישומים משנים מאוחרות יותר - אם חוק חסיון המידע אינו חל עליהם (כגון תיעוד רישומים מבתי עלמין).

חשוב להדגיש שהמאגר כולל רק פרטים נבחרים מתוך התעודות, ולא התעודות עצמן. עם זאת, אם נמצא מידע רלוונטי לנו (או, לפחות, "חשוד" ככזה), ניתן להשיג באמצעותו העתקים של התעודות עצמן.

אירגון JRI-Poland

JRI-Poland הוא גם שמו של האירגון אשר יזם את הקמת המאגר, וממשיך לפתח ולתחזק אותו. האירגון הוקם ב-1995 על-ידי סטנלי דיאמונד, אשר בעקבות גילוי מחלה גנטית נדירה במשפחתו, נזקק למידע על יהודי אזור לומז'ה, משם הגיעה משפחתו לארה"ב. סטיבן צדק ומיכאל טוביאס התעניינו אף הם בשרשי משפחותיהם באותו אזור, והם חברו יחדו והחלו להקים את מאגר הנתונים.

מאז ועד היום, האירגון מנוהל על-ידי מתנדבים. הפעלתו מצריכה משאבים רבים, ואלה ממומנים על-ידי תרומות. האירגון מעודד חוקרים להתנדב ולתרום לפעילותו באפיקים שונים, ובהם:

  • סיוע בפיענוח רישומים ובהקלדת נתונים
  • תאום וניהול פרוייקטים ייעודים לישובים שונים
  • תרומות כספיות לקידום פרוייקטים ייעודיים, בהם מעוניין התורם
  • תרומות כלליות לשיפור תשתיות האירגון (ובעיקר תשתיות מיחשוב).

קישורים חיצוניים