ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

תוכנה גנאלוגית

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תוכנה גנאלוגית הינה תוכנת מחשב המסייעת במחקר המשפחתי על ידי מתן אפשרות לאגור את המידע שנאסף, לאחסן אותו, להפיק ממנו דו"חות (ובפרט, עצי משפחה), לחפש בו, להסתייע בו על מנת להקל על המשך המחקר ולשתף אותו. למרות שלכל תוכנה פורמט שונה לשמירת הנתונים, כמעט כל התוכנות תומכות בפרוטוקול GEDCOM, המאפשר העברה של המידע הגנאלוגי הבסיסי ביניהן. התוכנות נבדלות זו מזו בעיקר על ידי יכולותיהן ועל ידי רכיבי תוכנה ייחודיים, אשר שילובם מייחד אותן זו מזו.

תוכנות עזר גנאלוגיות אחדות מאפשרות - בנוסף לטיפול הבסיסי בעץ המשפחה ובמידע מקיף אודות הכלולים בו, או בלעדיו - סיוע ממשי במחקר, למשל בדמות הצעת דרכים להמשך החיפוש (על פי אלגוריתמים מתוחכמים לניתוח הנתונים המוזנים).


איזה מידע מוזן לתוכנה?

הדבר שונה בין התוכנות, אך ניתן לומר שכיום כמעט כל סוג של מידע ניתן להזנה לתוכנה גנאלוגית. בין היתר:

  1. שמות: כל שם של האדם. שם פרטי (First Name), שם שני (middle name) ושם משפחה (Last Name או Surname). כינוי (Nickname) ושם קודם (Former name) הינם גם שמות ורצוי לשמור גם אותם. לגבי נשים, נהוג לשמור את שם הנעורים שלהם (בטרם נישאו).
  2. תאריכים: חייו של אדם רצופים באירועים. סדר כרונולוגי שלהם מספר את סיפור חייו ולתאריכים משקל רב בנידון... תאריכי לידה נישואין ופטירה, תאריך עליה וכו'. יחד עם זאת, התאריכים לכשעצמם אינם העיקר אלא האדם עצמו.
  3. קשרים משפחתיים: הורים, בני זוג וילדים.
  4. תמונות: תמונה שווה אלף מילים... אין כמו עץ משפחה מועשר בתמונות האנשים המרכיבים אותו, כדי להוסיף לו חיים.
  5. מקורות המידע: כל שבב מידע שנאסף, יש לשייכו למקור המידע. אין מילים לתאר את חשיבות העניין. אם וכאשר תתקלו בנתון סותר למידע שבידיכם, ידיעת מקור המידע תסייע לכם להחליט מהו המקור היותר אמין. ידיעת המקור תסייע גם במקרים בהם תרצו להרחיב את המידע הקיים בידיכם על אותו אדם.
  6. סיפורים: כמו התמונות כך גם הסיפורים יוצקים תוכן לעץ המשפחתי ותורמים לו רבות גם מהפן של ההיסטוריה המשפחתית.