ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

תאופילה לבקוביץ מלודז', פולין

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תאופילה לבקוביץ (Teofila Lewkowicz) הייתה אחותו הבכורה של אבי. היא נולדה בשנת 1912 בלודז', ומאז מלחמת העולם השנייה נחשבת לנעדרת. כל מידע אודותיה, הן לפני המלחמה והן במהלכה, חשוב למשפחתי ולי ביותר.

רקע: תאופילה (טולה) לבקוביץ ומשפחתה

תאופילה נולדה בלודז', ב-29 באפריל 1912. הוריה היו יצחק צבי (איצק הירש) לבקוביץ ולאה לבית לידזברסקי (Lidzbarski). יצחק צבי לבקוביץ נולד בסטשוב ב-1884, והגיע ללודז' עם משפחתו בשלהי המאה ה-19. לאה לידזברסקי נולדה בלודז' ב-1888. לתאופילה הייתה אחות, רחל אירנה לבקוביץ, ילידת 1914, ואח, יששכר (סבק סברין Seweryn) שנולד ב-1920 (אבי).

ככל הידוע, בשנות ה-30 של המאה ה-20 למדה תאופילה רפואה באיטליה, וחזרה לפולין עם פרוץ מלחמת העולם השנייה. הוריה ואחותה רחל-אירנה עברו בראשית המלחמה מלודז' לוורשה, וניספו בגטו ורשה ובטרבלינקה. אבי עלה לישראל במסגרת עליית הנוער ב-1937, ולמד אז בכפר הנוער בן שמן.

לפני שנים אחדות נודע לי כי היה בן נוסף במשפחה, אשר נולד בשנת 1909 בלודז' - משה לבקוביץ. גם גורל הבן לא נודע עד היום. ככל הידוע, אבי לא שמע על אח זה מעולם. יתכן שהאח נפטר בילדותו, אך בארכיונים בעיר אין רישום על פטירתו.

העלמותה של תאופילה (טולה) לבקוביץ

שתי עדויות עקיפות על גורלה של תאופילה (טולה):

דף העד שלא הופקד

בשנת 1957 הפקיד אבי דפי-עד עבור הוריו ואחותו רחל-אירנה (אירקה). אך הוא לא הפקיד דף עד עבור אחותו הנערצת תאופילה, משום שלא היה לו מידע שהיא נספתה, ומסיבות שאינן ידועות הוא האמין שקיימת אפשרות שהיא ניצלה. ככל הנראה, הוא שמע שהיא ברחה למזרח, אל רוסיה, ומאז עקבותיה לא נודעו.

עדותה של ברכה (ברונקה) טיברג ז"ל

בשנת 2004 נפגשנו עם ברונקה טיברג, בת-דוד שניה שלנו, כדי לשמוע מפיה על המשפחה. ברונקה היתה ילדה כאשר המלחמה פרצה, והתגוררה בגטו ורשה עד 1942, אז ברחה עם אמה לצד הארי ושם הן מצאו מסתור. סבתה של ברונקה, טובה גרוסברד, היתה אחות של סבתי לאה לבקוביץ (שתיהן מבית לידזברסקי). ברונקה סיפרה שהיא זוכרת היטב את סבתי מבקרת את סבתה במהלך המלחמה - יחד עם שתי בנותיה. לפי עדותה, תאופילה היתה בגטו ורשה כחמישה חודשים לפני חיסול הגטו.