ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

רומניה

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית הכנסת Turda בקלוז' רומניה

רומניה היא רפובליקה בצפון-מזרח חצי האי הבלקני, בדרום-מזרח אירופה. המדינה גובלת עם אוקראינה ומולדובה בצפון, הונגריה במערב, סרביה ובולגריה בדרום לאורך נהר הדנובה. כמו כן, בחלק המזרחי של המדינה יש רצועת חוף לאורך הים השחור.

היסטוריה

דגל רומניה

חלק מרומניה היה פרובינקיה רומית בשם דאקיה.

ב־1859 שתי הנסיכויות, נסיכות מולדובה Moldova ומונטניה Muntenia (ולאכיה Vlahia) התאחדו למדינה אחת בשם רומניה.

ב־1878 בקונגרס ברלין הוכרה רומניה על ידי רוב מדינות העולם. במלחמת העולם הראשונה הצטרפה רומניה למדינות ההסכמה, אולם תוך כדי המלחמה ב-1916 נכבשה בידי מעצמות המרכז, ולכן החליפה צד. לאחר המלחמה קיבלה שטחים מבולגריה ואת בסרביה מרוסיה.

במלחמת העולם השנייה תמכה במעצמות הציר וב-1944 נכבשה על ידי הצבא האדום. באותה שנה התחלף השלטון ומתמיכה במדינות הציר עברה רומניה למלחמה נגדן.

לאחר המלחמה נשלטה על ידי הסובייטים. אולם שליטה ניקולאי צ'אושסקו ניהל מדיניות עצמאית, יחסית ליתר מדינות הגוש המזרחי, במיוחד בתחום הכלכלי, אך באדיקות קומוניסטית רבה מאשר בברית המועצות.

פגישת מנחם בגין עם צ'אושסקו השפיעה על ביקור אנואר סאדאת בארץ. ב-22 בדצמבר 1989, לאחר מהפכה אנטי-קומוניסטית על רקע שמועות על טבח בעיר טימישוארה, הודח צ'אושסקו והוצא להורג שלושה ימים לאחר מכן, לאחר משפט מהיר שערכו לו תופסי השלטון בארצו, וכך בא הקץ על המשטר הקומוניסטי ברומניה.

גאוגרפיה

רומניה נמצאת בין קוי הרוחב הצפוני ה־43 וה־48, מיקומה שבין 20 ו־29 מעלות. רומניה גובלת בדרום עם בולגריה וסרביה במערב עם הונגריה בצפון עם אוקראינה ובמזרח עם אוקראינה ורפובליקה מולדובה. שטחה של רומניה 237,500 קמ"ר ואורך גבולותיה 3,200 קילומטר.

מבחינה טופוגרפית קיימים הבדלי גובה גדולים כאשר הרי הקרפטים המקיפים את רמת טרנסילבניה מתנשאים במקומות מסוימים לגובה של עד 2,500 מטר. רכסי הרים אלה משתרעים לאורך של 900 קילומטר בצורת סהר. מדרום וממזרח לרכסי הרים אלה משתרעים שטחי גבעות וסמוך להן המישור הרחב של הדנובה. כשליש מהמדינה מישורים ושני שליש הם אזורי גבעות או אזורים הררים.

חבלים ומחוזות

רומניה מחולקת ל־41 מחוזות והתחום המוניצפאלי של בוקורשטי מהווה יחידה נפרדת.

רשימת החבלים


מחוזות וחבלים היסטוריים - רישומי חיים

  • מחוז מרמורש - לשעבר תחת שלטון הונגריה ורומניה כאשר חלק מן העיירות נמצאות כיום תחת שלטון אוקראינה. רישומי חיים בחבל מרמורש מצויים בארכיון הלאומי בבאיה מארה. הוחל בפרוייקט תרגום ותעתוק מסמכים מן הארכיון באתר ה-JewishGen

ערים ועיירות

בתי כנסת

רישומים גנאלוגיים

פרענומעראנטן

  • אליהו בן משה צבי פוסק, פסקי אליהו, סאיני - תרפ"ח - שמות מיאשי ברומניה ועיירות נוספות.
  • הילל בן אליהו פוסק , פסקי אליהו חלק א , סאיני, תרפ"ח .באתר ה-HebrewBooks. שמות ככל הנראה מרומניה וביניהם בוקרשט. ניתן לצפיה במקוון באתר ה-HebrewBooks.

ראו גם

משפחות מרומניה

מקורות למחקר ברומניה

יהדות רומניה, פרופ גיימנט

הזמנת תעודות חיים

שיקום בתי עלמין

מאגר מידע רומניה

מאגר מידע

קישורים חיצוניים

ארכיונים

מוזיאונים

מדריכים

מאגרים

השואה

FINAL REPORT of the International Commission on the Holocaust in Romania Presented to Romanian President Ion Iliescu November 11, 2004 Bucharest, Romania

בתי כנסת

שונות

Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם