ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

רוזה ניסלסון היס

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רוזה ניסלסון

רוזה (רייזה) ניסלסון היס (1902-1941) הייתה צעירה יהודיה מריגה.

ילדותה

רוזה נולדה כבתם השניה של גיטל ניסלסון לבית יבלסון (1869-1941) ויוסף אליהו ניסלסון (1871-1923) בריגה, בירת לטביה. היא בלטה ביופייה ובראש הטוב שהיה לה לעסקים כבר מגיל צעיר ודלת בית הוריה תמיד הייתה מוקפת במחזרים. כשהייתה צעירה חלמה לעבור להתגורר בארצות הברית. חלום זה נקטע עם פטירתו באופן פתאומי מדלקת ריאות של אביה אז הייתה רוזה רק בת 21. רוזה החלה להוות דמות של אם שניה לאחיותיה בעיקר בנות הזקונים של המשפחה: חוה ושיינה. רוזה הייתה גם פעילה בתנועה הציונית בית"ר ולמדה בבית ספר היהודי בעיר, "עזרא".

הנישואים וההורות

בגיל 32 רוזה נישאה לבחיר ליבה ראובן היס, יליד דגדה שהיה חייט במקצועו. אמה של רוזה, גיטל ניסלסון שהייתה ילידת דווינסק בעצמה, הכירה טוב את משפחת היס וידעה שראובן ידאג לבתה, לכן עמדה מאחורי השידוך הזה. לבני הזוג היס נולדה בת בשם בסיה גולדה בשנת 1937. שמה השני של הילדה, היה על שם סבתה של רוזה, גולדה אבלסון. המשפחה חיה חיים נורמטיבים, בכל קיץ רוזה והילדה נסעו לנפוש ביורמלה עם אמה ואחיותיה של רוזה.

מלחמת העולם השנייה

עם הגיעם של הנאצים לריגה, רוזה, ראובן ובתם הקטנה נשלחו לגטו ריגה ברחוב מסקבס. בתאריך 30/11/1941, בצורה טראגית, רוזה הוצאה להורג יחד עם בעלה ראובן, בתם בסיה גולדה, אחותה חוה ואחייניתה צביה אדלר בגטו ריגה, יחד עם עוד המוני אסירי הגטו שהוצאו להורג. כך באופן טראגי חוסלה מחצית ממשפחת ניסלסון. גיסה, יצחק אדלר, היה בין המעטים שהצליחו לברוח מגטו ריגה ונכנס למסתור עד לסיום המלחמה.

הורים, אח ואחיות

  • יוסף אליהו ניסלסון - יליד 1871, אביה של שיינה. נולד בפרידריכשטט כבנם הבכור של שרה לבית קאן והירש ניסלסון. היה סוחר. בשנת 1899 נשא את גיטל לאישה וביחד הם ניהלו את בית ההלוויות שהקימו עד לפטירתו בשנת 1923.
  • גיטל ניסלסון לבית יבלסון - ילידת 1869, אמה של רייזה, נולדה בדווינסק, כבתם הבכורה מתוך תשעה ילדים, של שולם וגולדה יבלסון. הייתה עמוד התווך של כל המשפחה ושל רבים בקהילה היהודית לאחר פטירת בעלה בשנת 1923 כאשר המשיכה לנהל את בית הלוויות עד פרוץ המלחמה.
  • מאנה ניסלסון - יליד 1900, היה הבן הבכור במשפחה והאח היחיד של שיינה. נישא לרייצה והם הביאו ביחד שלושה ילדים. מאנה נשלח למחנות עבודה בזמן מלחמת העולם השניה.
  • איידה ניסלסון - ילידת 1906, הבת השלישית במשפחה. לא נישאה מעולם ולא נולדו לה צאצאים. בזמן מלחמת העולם השנייה עברה כמה מחנות.
  • שרה ניסלסון - ילידת 1908 והבת הרביעית במשפחה. לא נישאה מעולם ולא נותרו לה צאצאים, היא נקראה על שם סבתה מצד אביה, שרה ניסלסון לבית קאן.
  • חוה ניסלסון אדלר - ילידת 1910 והבת החמישית במשפחה. התחתנה עם יצחק אדלר ונולדו להם שני ילדים. חוה הוצאה להורג בגטו ריגה, יחד עם אחת מבנותיה, בסוף נובמבר 1941.
  • שיינה ניסלסון - ילידת 1915 ובת הזקונים של יוסל וגיטל. הביאה לעולם חמישה ילדים, איבדה שתיים מבנותיה בתור תינוקות, בתה ריבה נפטרה בגטו ריגה ובתה טובה נפטרה בשנתה.