שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

קואורדינטות גיאוגרפיות

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נקודת ציון לזיהוי מדויק של מיקום על פני כדור הארץ, על פי קווי אורך ורוחב, ביחידות של מעלות.

צורת הכתיבה

קואורדינטות גיאוגרפיות נכתבות כצמד של מספרים: (x,y), כאשר המספר x מציין את הזווית של קו הרוחב הגיאוגרפי והמספר y מציין את הזווית של קו האורך הגיאוגרפי.

  • קו הרוחב (latitude) נמדד כלפי קו המשווה, שמהווה את האפס של קווי הרוחב. צפונה מקו המשווה - קווי הרוחב הם בעלי ערך חיובי, דרומה ממנו - בעלי ערך שלילי. ניתן גם לסמן את קווי הרוחב עם ערכם האבסולוטי (כלומר, ללא סימן פלוס/מינוס) בציון צפון/דרום. ערכי הקצה הם: 90 מעלות (צפון) בקוטב הצפוני, 90- מעלות (או 90 מעלות דרום) בקוטב הדרומי.
  • קו האורך (longitude) נמדד כלפי המרידיאן (קו המצהיר), העובר דרך מצפה הכוכבים בגריניץ' Greenwich, אנגליה, ומהווה את האפס של קווי האורך. מזרחה מן המרידיאן - קווי האורך הם בעלי ערך חיובי, מערבה ממנו - בעלי ערך שלילי. ניתן גם לסמן את קווי האורך עם ערכם האבסולוטי (כלומר, ללא סימן פלוס/מינוס) בציון מזרח/מערב. ערכי הקצה הם: 180 מעלות (מזרח), 180- מעלות (או 180 מעלות מערב) - שני קווים אלו הם, בעצם, קו אחד, אי-שם בלבו של האוקיינוס השקט.

הערכים עבור קווי הרוחב והאורך ניתנים, כאמור, במעלות (במעגל יש 360 מעלות), ומסומנים ב: °. כל מעלה מחולקת ל - 60 דקות (מסומנות ב: ') וכל דקה מחולקת ל - 60 שניות (מסומנות ב: ''). במערכת זו, אימצנו את צורת ההצגה המקובלת באתר JewishGen לציון קואורדינטות גיאוגרפיות של יישובים, והיא של: דקות-מעלות, ללא ציון שניות. זאת, מתוך ידיעה שאין אנו מציינים קואורדינטות של נקודה אחת בלבד, אלא של איזור (יישוב), ולכן אין טעם לדקדק בשניות.

על מנת להציג קואורדינטות בצורה מדויקת במערכת ויקיגניה, יש להשתמש בתבנית קואורדינטות.

מציאת קואורדינטות גיאוגרפיות של יישוב

יישובים אשר מופיעים באגף ShtetlSeeker באתר JewishGen - הקואורדינטות שלהם מצוינות במערכת.

לגבי יישוב אשר אינו מופיע בגשש העיירות, ניתן למצוא את הקואורדינטות הגיאוגרפיות בחיפוש רגיל ברשת (למשל, במנוע החיפוש גוגלExternal link.png), תוך הוספת מילת המפתח coordinates, או במנועי חיפוש ייעודיים.

קישורים חיצוניים