שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

צבי הירשל מלצר

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

צבי הירשל מלצר Melzer/ Melcer, רב, נולד 1880 (ב-לא ידוע), נספה בשואה קובץ לזכרם בשנת 1942, בן 62 במותו. צבי היה סבו מצד אמו של שמעון פרס הנשיא התשיעי של מדינת ישראל.


חייו ומשפחתו

הרב צבי הירשל מלצר התגורר בעיירה וישנבה שבבלרוס. נישא לרבקה לבית פוטשניק, להם נולדו שמונה ילדים, בהם שרה אמו של שמעון פרס. צבי היה תלמיד בישיבת וולוז'ין כמו גם גבאי בית הכנסת בעיירה. בנוסף להיותו תלמיד חכם הרחיב את אופקיו וקרא ספרות כללית ועולמית. הוא עסק לפרנסתו בייצור מגפיים. חתנו, יצחק פרסקי, עבר להתגורר בעיירה סמוך אליו, שם נולד בנו שמעון פרסקי העתיד להיקרא שמעון פרס, על ברכיו גדל נכדו והתחנך וינק את האהבה לגמרא, לבית הכנסת והמסורת היהודית. צבי מלצר נפרד מנכדו כאשר היה בן 11 וצוואתו אל נכדו כאשר נפרד ממנו הייתה: "תהיה יהודי". שמונה שנים מאוחר יותר צעד בראש בני עיירתו עטוף בטלית. הוא נספה עם רבקה רעייתו (נספתה בגיל 60) ובני משפחה נוספים בבית הכנסת מעץ אותו הציתו הנאצים יחד תושבים נוספים מן העיירה. בסך הכול נרצחו בעיירה 2060 איש על טפם [1]. אחותו של הרב מלצר, סימה שאייביץ Szajewitz נספתה בגטו קובנו[2].

מורשתו

כאשר היה ילד שאל הנכד שמעון את סבו צבי מהו הפסוק הנכון של אדם לשאת בלבו?

והוא צטט מתהילים ל"ד : מי האיש החפץ חיים אוהב ימים לראות טוב. נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה. סור מרע ועשה טוב בקש שלום ורדפהו.
-- נאומו של פרס לכבוד יום הולדתו התשעים

רשימת מקורות

לקריאה נוספת

הערות שוליים