ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

פורום שורשים משפחתיים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פורום שורשים משפחתיים הינו פורום אינטרנטי, הפועל מאז שנת 2001 באתר "תפוז אנשים", ומהווה במה לדיונים בכל הנושאים הקשורים לגנאלוגיה יהודית. חברי הפורום נפגשים גם מחוץ לעולם הווירטואלי, במפגשים המאורגנים על ידי אנשיו מספר פעמים בשנה. הפלטפורמה האינטרנטית מעניקה לאנשי הפורום יתרונות אדירים בקיום קשר בלתי אמצעי אלו עם אלו, והרשת האנושית-מקצועית אשר מתפתחת ממנו מסייעת לקידום המחקר הגנאלוגי האישי של כל אחד מחבריו.

הרקע להקמת הפורום

היתרונות שמעניק הפורום למשתמשיו

הפעילות בפורום

מפגשי הפורום

מדי זמן מה, בעיתוי שאינו נקבע מראש, אלא נקבע מעצמו ועל פי הלך הרוח בפורום באותו הזמן, עוזבים חברי פורום שורשים משפחתיים את המקלדת, העכבר והמסך - ונפגשים יחדיו בעולם האמיתי. מפגשי הפורום הם חוויה ייחודית, הן בזכות נושא העניין המאחד את כולם ותמיד מספק נושאי שיחה מרתקים, והן בזכות האנונימיות שנשברת בבת-אחת. המפגשים עשירים בתכנים ובהפתעות, ומאורגנים כך שטעמם לא יסור גם זמן רב לאחר שכולם מתפזרים וכל אחד חוזר אל המחשב בביתו.


המפגש הראשון: 6 ביוני 2002, זכרון יעקב

ביום ה', 6 ביוני 2002, נערך המפגש הראשון, בחצר הרשקוביץ בזכרון יעקב. בחצר זו, מתגוררים עד היום בני משפחת הרשקוביץ, צאצאיהם של משה הירש ויוכבד חיה הרשקוביץ, מייסדי המושבה זכרון יעקב, אשר ארנון הרשקוביץ, מקים הפורום, הוא נינם. המפגש עמד בסימן היכרות ראשונה של חברי הפורום, אשר היו זה לזה עד כה רק שמות משתמש על מסך המחשב. בנוסף, נערך סיור מודרך ברחובה הראשי של המושבה, בהנחייתו של המדריך שוקי צוקרמן (גם הוא נצר לראשוני המושבה). ניתן לקרוא את סיכום המפגש, כפי שפורסם בפורום.

המפגש השני: 18 באוקטובר 2002, ראש פינה

ביום ו', 18 באוקטובר 2002, נערך המפגש השני, בראש פינה. במהלך המפגש, סיירו חברי הפורום בבית העלמין במושבה, בליוויו של הראש-פינאי אביב קלר, צאצא למייסדי המושבה. ניתן לקרוא את סיכום המפגש, כפי שפורסם בפורום.


המפגש השלישי: 2 בדצמבר 2002, פתח תקווה ובני ברק

ביום ב', 2 בדצמבר 2002, נערך המפגש השלישי, בפתח תקווה ובבני ברק. בפתח תקוה, סיירו חברי הפורום במוזיאון פתח תקוה, ובבני ברק - התארחו בביתו של חבר הפורום החרדי, א77 TapuzLogo.png ושמעו, בין היתר, על שטריימלים ועל תיעוד-בציור של בתי כנסת שנחרבו. בסיום האירוח הדליקו יחדיו נר רביעי של חנוכה. ניתן לקרוא את סיכום המפגש, כפי שפורסם בפורום.

המפגש הרביעי: 26 במרץ 2003, ירושלים

ביום ג', 26 במרץ 2003, נערך המפגש הרביעי, בירושלים. חברי הפורום ביקרו בארכיון הציוני המרכזי ובספרייה הלאומית באוניברסיטה העברית, שם פגשו גם בחוקר השושלות הרבניות, מאיר וונדר. בין לבין, פגשו את ירון אנוש, איש הרדיו המגיש את הפינה היומית, "המדור לחיפוש קרובים". ניתן לקרוא את סיכום המפגש, כפי שפורסם בפורום.

המפגש החמישי: 19 באוגוסט 2003, רמת יוחנן

ביום ג', 19 באוגוסט 2003, נערך המפגש החמישי, ברמת יוחנן. מטרתו של המפגש היתה חברתית, על מנת להתוודע איש לרעהו ולזכות להזדמנות לשוחח באופן חופשי מחוץ לעולם המקוון. במהלך המפגש, שמענו את הרצאתה של חברת הפורום, לאה טייכר TapuzLogo.png, על שבויי מלחמת יום העצמאות. קדמה למפגש סדנה, במהלכה נלמד השימוש באתרים גנאלוגים חשובים ובתוכנות גנאלוגיות. ניתן לקרוא את סיכום המפגש, כפי שפורסם בפורום.

המפגש הששי: 12 בפברואר 2004, תל אביב

ביום ה', 12 בפברואר 2004, נערך המפגש הששי, בתל אביב. במהלך המפגש, ערכנו סיור בשדרות רוטשילד, בהדרכתה של שולה וידריך, ולאחר מכן - מפגש בבית איגוד יוצאי ליטא, שם שמענו על הארגון ועל פעילותו. בעת המפגש, שמענו את הרצאתה של אווה פלורסהיים, מי שעומדת בראש שורשים בגליל, על פענוח זהותם של מי שגדלו כל השנים כבעלי זהות אבודה. בנוסף, סיפר אחד מחברי הפורום, בני הרשקוביץ TapuzLogo.png, על פרויקט של מוזיאון השואה (וושינגטון, ארצות הברית) בו היה מעורב, ובמסגרתו הקים מערכת ממוחשבת להצגה וזיהוי של תמונות אשר נמצאו בזגלמביה, פולין. ניתן לקרוא את סיכום המפגש, כפי שפורסם בפורום.

המפגש השביעי: 5 באוקטובר 2004, ירושלים

ביום ג', 5 באוקטובר 2004, נערך המפגש השביעי, בירושלים. במרכזו של המפגש, עמד סיור בבתי העלמין שבהר הזיתים, לאיתור קבריהם של בני משפחותיהם של חברי הפורום. הסיור היה מלווה במדריך ובאיש חברה-קדישא, המתמצא במיקום החלקות והקברים. ניתן לקרוא את סיכום המפגש, כפי שפורסם בפורום.


המפגש השמיני: 22 בדצמבר 2004, תל אביב

ביום ד', 22 בדצמבר 2004, נערך המפגש השמיני, באוניברסיטת תל אביב. חלקו הראשון של המפגש כלל ביקור במוזיאון בית התפוצות, במהלכו הציגו בפנינו אנשי המוזיאון והארכיון את האוספים השונים אשר במקום. בחלקו השני של המפגש, השתתפו חברי הפורום ביום העיון הראשון בנושא גנאלוגיה יהודית ואינטרנט, בארגונו של מכון נטוויז'ן לחקר האינטרנט. ניתן לקרוא את סיכום המפגש, כפי שפורסם בפורום.


המפגש התשיעי: 18 בפברואר 2005, עתלית

ביום ו', 18 בפברואר 2005, נערך המפגש התשיעי, במחנה המעפילים בעתלית. לאחר סיור מודרך במקום, שמעו המשתתפים הסברים על פרויקט מחברות הזהב (בהמשך שונה שמו לפרויקט מס"ע). המפגש היה משותף לכל הארגונים הגנאלוגיים בארץ, והגיעו אליו חברים מהחברה הגניאלוגית הישראלית, JFRA Israel ושורשים בגליל. ניתן לקרוא את סיכום המפגש, כפי שפורסם בפורום.


המפגש העשירי: 15 במאי 2005, קרית טבעון

ביום א', 15 במאי 2005, נערך המפגש העשירי, בקרית טבעון. במהלך המפגש, סיירו חברי הפורום בבית העלמין של אגודת השומרים, בהדרכתו של עופר אבידב. בהמשך, הגיעו חברי הפורום למפגש החודשי של קבוצת שורשים בגליל והציגו בפניהם את הפעילות המקוונת של הפורום. ניתן לקרוא את סיכום המפגש, כפי שפורסם בפורום.


המפגש האחד-עשר: 14 בספטמבר 2005, עשרת

ביום ד', 14 בספטמבר 2005, נערך המפגש האחד-עשר, בחצר ביתו של חבר הפורום, אמי היחיד1 TapuzLogo.png, בעשרת. מטרת המפגש היתה לאפשר היכרות בין חברי הפורום. במהלך המפגש, הציגו חברי פריטים מן המחקר הגנאלוגי שלהם, ובעמדה מיוחדת - הודגם השימוש בתוכנות הגנאלוגיות הנפוצות. בהמשך, הציג אחד מחברי הפורום את הסרט שהפיק לאחר חזרתו ממסע שורשים בבילארוס: 'חיפשתי את אשר הותירו הסופות'.

המפגש השנים-עשר: 29 בנובמבר 2005, תל אביב

ביום ב', 29 בנובמבר 2005, התקיים המפגש השנים-עשר, לפני, אחרי ובמהלכו של יום העיון הארצי הראשון לגנאלוגיה יהודית, מארגונה של החברה הגניאלוגית הישראלית. יום העיון נערך בבית התפוצות.


המפגש השלושה-עשר: 7 במרץ 2006, תל אביב

ביום ג', 7 במרץ 2006, התקיים המפגש השלושה-עשר, באוניברסיטת תל אביב, לפני, אחרי ובמהלכו של הכנס הבינלאומי השני לגנאלוגיה יהודית ואינטרנט, אשר אורגן על ידי מכון נטוויז'ן לחקר האינטרנט.


המפגש הארבעה-עשר: 18 במאי 2006, ירושלים

ביום ה', 18 במאי 2006, התקיים המפגש הארבעה-עשר, במוסד יד ושם בירושלים. במהלך יום העיון, אשר נבנה במיוחד עבור חברי הפורום, פגשו המשתתפים את הדמויות המובילות במחלקות השונות של המוסד: הארכיון, היכל השמות, היחידה לשירותי יעץ ומידע, הספריה, המוזיאון ואגף מערכות מידע ותקשורת.


המפגש החמישה-עשר: 4 בדצמבר 2006, רחובות

ביום ב', 4 בדצמבר 2006, התקיימה חגיגת יום ההולדת החמישי של פורום "שורשים משפחתיים". באותו היום ממש, חמש שנים קודם לכן, פורסמה בפורום ההודעה הראשונה, והוא יצא לדרך. המפגש התקיים במוזיאון מכון איילון, וכלל סיור מודרך במוזיאון והתכנסות חגיגית, בה נחשפו:

  • מיזם ויקיגניה
  • עובדת הצטרפות הפורום כחבר ב - IAJGS

בנוסף, שמעו חברי הפורום הרצאה של יוסי נחמיאס - צלם, מבקר ומורה לצילום במכללת "הדסה ירושלים" (בעבר, ראש המחלקה לצילום ב"קמרה אובסקורה") - על הדברים אותם ניתן ללמוד מצילומים משפחתיים. כיבדו את חברי הפורום בנוכחותם, יעל ושאול הולנדר, מי שעומדים בראש סניף הגליל של החברה הגניאלוגית הישראלית (קודם לכן: החברה הגנאלוגית של הגליל) וגלעד יפת, מקים חברת ההזנק הגנאלוגית מורשת ברשת.

המפגש הששה-עשר: 5 באוגוסט 2007, רמת השרון

ביום א', 5 באוגוסט 2007, נערך מפגש פורום חברתי בביתו של חבר הפורום, אורי פיפר TapuzLogo.png, ברמת השרון. הדגש באירוע ניתן על מפגשים בלתי-אמצעיים בין חברי הפורום. במהלך הערב, נערכה במקום תצוגה של פריטים וסיפורים אודות "דמויות צבעוניות" במחקר המשפחתי. חבר הפורום, יעקב 1948 TapuzLogo.png, הרצה על תחביבו: איסוף ספרים של לורנס איש-ערב ואודותיו.

מפגש מיוחד: 25 בספטמבר 2007, תל אביב

מפגש עם הצלמת ורדי כהנא אל מול תערוכתה, "משפחה אחת", מוזיאון תל אביב.

המפגש השבעה-עשר: 7 במרץ 2008, אביחיל

ביקור במוזיאון בית-הגדודים.

מפגש מיוחד: 18 במרץ 2008, ירושלים

ביקור ב"יד ושם", הדרכה על אופן השימוש במערכת החדשה המאפשרת חיפוש במסמכי ארכיון באד-ארולסן.

המפגש השמונה-עשר: 4 ביולי 2008, גן התעשיה תפן

ביקור במוזיאון למורשת היהדות דוברת גרמנית.

המפגש התשעה-עשר: 16 בספטמבר 2008, ראש העין

מפגש קיץ בביתו של חבר הפורום, דני ענבר1 TapuzLogo.png בראש העין. במהלך המפגש, נשאו דברים שתיים מחברות הפורום. כוכה TapuzLogo.png סיפרה על מסמכים ארכיונים שהובאו כשי על ידי נשיא אוקראינה בעת ביקורו בארץ, ובין היתר הציגה מסמכים המתעדים את המעקב אחר פעילותן של התנועות הציוניות באוקראינה בראשית המאה ה - 20. zogu TapuzLogo.png הציגה סרט המתעד את הרגעים האחרונים של בני משפחה לפני שילוחם ברכבת למחנה ההשמדה אושוויץ, וסיפרה כיצד שמעה אודותיו וכיצד השיגה אותו.

המפגש העשרים: 18 במאי 2009, ירושלים

יום עיון מיוחד, אשר אורגן לחברי הפורום, נערך בגנזך המדינה בירושלים. במהלך הביקור, שמעו חברי הפורום הרצאות מפי: גנז המדינה, ד"ר יהושע פרוינדליך; סגנית הגנז, ימימה רוזנטל; הממונה על החשיפה בגנזך, גלעד לבנה; האחראית על אתר האינטרנט של הגנזך, אורנית לוי; והלנה וילנסקי מאולם הקריאה.

המפגש העשרים-ואחד: 7 בספטמבר 2009, קיסריה

מפגש קיץ בביתה של חברת הפורום rinabm TapuzLogo.png בקיסריה. נושא המפגש היה: החתונות שלנו, ובמהלכו הרצתה חברת הפורום, הדס ח TapuzLogo.png, אודות החתונה במגזר החרדי האשכנזי.

המפגש העשרים-ושניים: 15 בספטמבר 2010, תל-אביב יפו

מפגש סוף הקיץ נערך ב"בית פרס לשלום" ביפו. נושא המפגש היה: אמנות, גנאלוגיה, והשבילים שבדרך, ובמהלכו הציגו שתי חברות פורומים את דבריהן בנושא. Ayana KimRon סיפרה על מסעותיה בעקבות נופי הארץ הקסומים כפי שהם ניבטים לה ממעל; rtamary סיפרה על משפחת אבותיה, סלומון, על המלחין ההונגרי ממוצא גרמני, פרנץ ליסט - ועל הקשר המעניין בין שני אלו.

המפגש העשרים-ושלושה: 19 בדצמבר 2011, אור יהודה

מפגש חגיגי לציון עשור להקמתו של הפורום נערך במרכז מורשת יהודי לוב באור יהודה. במהלך המפגש, התוודענו למסורת ארוכת השנים של קהילת יהודי לוב, אשר מתחילה עוד בימי שלמה המלך במאה העשירית לפני הספירה, ונשמרת עד היום בקרב משפחות העדה החיות בישראל ומחוצה לה (אך לא בלוב, שם לא נותרו יהודים). מר מאיר כחלון, יו"ר הארגון העולמי של יוצאי קהילת לוב, סיפר על ייחודה של העדה ועל חוסר התמיכה (שלא לומר התעלמות) לה הם זוכים ממוסדות המדינה כיום (כמו עדות רבות אחרות); לאחר מכן, סיפר לנו מר יעקב חג'ג' (לילוף), ההיסטוריון של המכון לחקר יהדות לוב, על ההיסטוריה של העדה, מימי שלמה המלך ועד לעלייה הגדולה לישראל (טרום- ואחרי מדינה) ועד לימינו אנו; לבסוף, יצאנו לסיור במוזיאון עם אוצר המוזיאון, סא"ל (מיל.) אבי פדהצור. טעמנו גם ממתקים לוביים אותנטיים, כמו גם לביבות לחנוכה.

המפגש העשרים-וארבעה: 8 במרץ 2013, כפר חסידים

מפגש "היתומים", ללא מנהל הפורום אשר שהה בניכר למשך תקופה ארוכה, היה מסע בזמן אל העיירה היהודית של פעם. ראשית, מקום הכינוס: יענקל'ס שטעטל (בכפר חסידים), מוזיאון שהוא מפעל חיים של איש אחד; גדי יעקב, אשר הקים את המקום, הציג בפנינו חפצים מ"פעם" הקשורים בסיפורים מרתקים, השמיע לנו מוסיקה ייחודית והקרין קטעי סרטים רלבנטיים. שנית, סיפורה של לונה Luna (בילארוס); חברת הפורום, רותם39 (ד"ר רותי מרכוס), החוקרת את עיירת אביה במשך שנים רבות, הובילה אותנו למסע מופלא ומרתק בסרט ומצגת שהפיקה. התוודענו לחיים היהודיים בלונה מימי טרום השואה ועד לימינו אלה, ובתוך כך שיתפה רותי בממצאים חדשים ומפתיעים אודות שיתוף תושבי המקום בהנצחת הקהילה, אודות פרוייקט בית הספר התיכון המקומי להנצחת הקהילה היהודית ואודות גימנסיה "תרבות" בגרודנו. המפגש תובל במאכלים מן העיירה של פעם.

המפגש העשרים-וחמישה: 27 בפברואר 2017, אור-יהודה

אירוחים בפורום

מפעם לפעם, מתארחים בפורום מומחים מתחומים שונים הקשורים למחקר הגנאלוגי, ומאפשרים לחברי הפורום להפנות אליהם, באופן ישיר, שאלות בתחומי האירוח. היותו של הפורום אינטרנטי וא-סינכרוני, מאפשר אירוחם של אנשים אשר תיאום מפגש פנים-אל-פנים עמם היה קשה בדרך אחרת. בנוסף, מתאפשר גם אירוחם של מומחים מחוץ-לארץ (באמצעות תרגום, אשר נעשה באמצעות דואר אלקטרוני או שיחה מבוססת-אינטרנט). השאלות למתארחים מופנות בשרשור ייעודי, ומופנות עוד לפני פתיחתו הרשמית של האירוח - וכך, מתאפשר גם למי שלא יכול להיות נוכח במועד האירוח להפנות שאלות למומחה. התשובות ניתנות במסגרת הזמן שהוקצבה לעניין. להלן טבלת סיכום האירוחים בפורום.

תאריך מתארח נושא האירוח דף האירוח שרשור האירוח הערות
17 בנובמבר 2002 יעל דיאמנט מאגר המידע "ספר המעפיל", מחנה המעפילים בעתלית לשרשור כיום, נקרא המאגר "בנתיבי העפלה"
22 בדצמבר 2002 חיים גיוזלי מקורות מידע ב"בית התפוצות" לדף לשרשור
13 בינואר 2003 בני הספל שימור ותיעוד של חומר ארכיוני לשרשור
9 בדצמבר 2003 צור חן הקמת מרכז חקר גנאלוגי בעברית לשרשור
14 באפריל 2004 מיכאל ליבר מאגרי מידע ב"יד ושם" לדף לשרשור
6 ביוני 2004 ד"ר גור אלראי הגירה ממזרח אירופה לדף לשרשור
21 ביוני 2004 ד"ר לאה טייכר הכנס הבינלאומי ה - 24 לגנאלוגיה יהודית (ירושלים, יולי 2004) לשרשור אירוח פנימי של חברת הפורום
11 באוגוסט 2004 ד"ר ניצה איל על הזכרון לדף לשרשור
6 בספטמבר 2004 ענת ומעיין רוזן עבודת "שורשים" ומסע שורשים לדף לשרשור אירוח פנימי של חברות הפורום
12 באוקטובר 2004 צבי שוורצמן פרויקט RelatioNet לדף לשרשור
18 בנובמבר 2004 אלי לוי, סבין חדד מינהל האוכלוסין במשרד הפנים לדף לשרשור
28 בדצמבר 2004 ד"ר קינגה פרוימוביץ יהדות ממלכת הונגריה לדף לשרשור
29 בדצמבר 2004 חיים לוי הספריה הלאומית בירושלים לשרשור אירוח פנימי של חבר הפורום
5 בינואר 2005 פרופ' יצחק פרי היהדות (לשעבר) באזורים ההונגריים ובטרנסילבניה
15 בינואר 2005 ד"ר סליאן אמדור-זק Salyann Amdur Sack "הכה את המומחה" לדף לשרשור
31 בינואר 2005 איתי בחור העלייה הראשונה לדף לשרשור
22 במאי 2005 פרופ´ לדיסלאו גיימנט Ladislau Gyemant ההיסטוריה של יהודי רומניה והונגריה לדף לשרשור
14 ביוני 2005 ולרי ברזוב Valery Bazarov ארכיון HIAS ושירותי הארגון לדף לשרשור
6 ביולי 2005 דב הכהן מקורות למחקר יהודי המזרח במכון יד בן-צבי לדף לשרשור
26 ביולי 2005 ד"ר סטפן מורס Stephen Morse מנועי חיפוש לאיתור בארצות הברית לדף לשרשור רוב שאלות האירוח נסובו סביב נושא האיתור בארצות הברית, אשר לא היה אמור להידון במסגרת האירוח
2 באוגוסט 2005 ג'ואל רטנר מחקר בליטא לדף שרשור
2 בנובמבר 2005 קז´ישטוף אנטונצ´יק ארכיון אושוויץ-בירקנאו לדף לשרשור את שאלות האירוח הרגילות, החליפו בקשות של חברי הפורום לאיתור מידע בארכיון
10 בנובמבר 2005 פרופ' רות קרק מקורות למחקר ביוגרפיות אישיות ומשפחתיות בארץ ישראל בשנים 1948-1800 לדף לשרשור
23 באפריל 2006 מטילדה טג'ר מקורות מידע לגבי יהודי ספרד והמזרח לשרשור
6 בינואר 2007 ד"ר רודה מילר Rhoda Miller לימוד גנאלוגיה, ארגון המחקר, איתור בארצות הברית לשרשור
4 בספטמבר 2007 מטילדה טג'ר גנאלוגיה של הספרדים ומפתוח (ומחשוב) רשומות ארץ ישראל לשרשור
10 במרץ 2008 עו"ד אלינור קרויטורו, עו"ד זיוית נודלמן-ארז החברה להשבת רכוש נספי השואה בישראל לשרשור
15 באפריל 2008 הרברט ה'בשיר Herbert Huebscher גנטיקה וגנאלוגיה לשרשור
16 במרץ 2009 גלעד יפת חברת MyHeritage ומוצריה לשרשור
13 במאי 2009 גארי לוק Gary Luke מחקר באוסטרליה לשרשור
17 במאי 2009 דורותי לייברס Dorothy Leivers מחקר של יהודי ליטא לשרשור
18 בינואר 2009 פרופ' נסים לוי, איתי בחור רופאים ורפואה בארץ ישראל לשרשור
22 בפברואר 2009 ד"ר ענת גואטה עם ישראל במאה ה - 16 לשרשור
29 בספטמבר 2009 פרופ' שמואל גליק מנהגי נישואין ואבלות לשרשור
6 בינואר 2010 נח טוטק Noah Tutak אתר Geni.com לשרשור
2 ביוני 2010 ד"ר ירון בן-נאה תולדות היהודים באימפריה העות'מאנית במאות ה-16 עד ה-19 לשרשור
17 במרץ 2011 רנה סטיניג Renee Steinig מחקר בעיר ניו-יורק לשרשור
24 במרץ 2011 פמלה וייסברגר Pamela Weisberger מחקר בגליציה לשרשור


קישורים חיצוניים