ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

פולין

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית הכנסת Nożyków בוורשה

פולין היא מדינה במרכז אירופה, הגובלת בגרמניה במערב, צ'כיה וסלובקיה בדרום, אוקראינה ובלארוס במזרח וליטא, רוסיה והים הבלטי בצפון.

המדינה הפולנית נוסדה לפני יותר מ-1000 שנים תחת שושלת פיאסט, והגיעה לתור הזהב שלה לקראת סוף המאה ה-16 תחת השושלת היגליונית, כאשר פולין הייתה אחד המדינות העשירות והחזקות ביותר באירופה. ב-3 במאי 1791 הסיים (הבית התחתון של הפרלמנט) של ברית פולין-ליטא הצביע עבור חוקת מאי של פולין, החוקה הראשונה הכתובה באירופה והשנייה בעולם אחרי חוקת ארצות הברית. זמן קצר לאחר מכן, פולין חדלה מלהתקיים לאחר שחולקה על ידי שכנותיה: האימפריה הרוסית, אוסטריה ופרוסיה.

היא קיבלה ריבונות מחדש ב-1918 לאחר חתימתו של חוזה ורסאי ונקראה "הרפובליקה השנייה של פולין. לאחר מלחמת העולם השנייה הפכה פולין למדינת חסות של ברית המועצות. ב-1989 בבחירות החופשיות למחצה הראשונות מאז מלחמת העולם השנייה השתתפה תנועת הסולידריות, וזו הנחילה תבוסה למפלגה הקומוניסטית. לאחר מכן הוקמה הרפובליקה השלישית של פולין, ובשנת 1997 נוסדה חוקה חדשה. ב-1999 הפכה פולין לחברה רשמית בברית נאט"ו וב-2004 הצטרפה לאיחוד האירופי.

מקור השם

ישנה דרשה עממית של השם היהודי "פולניה" לפיה משמעות השם היא ששם ישב אלוהים (פה-לן-יה), ואולם למעשה זוהי הטיה שרווחה בעברית לשמות מדינות כמו גרמניה, הונגריה, בולגריה וכד'.

גאוגרפיה

מקומה של פולין במפת העולם
מפת פולין


פני השטח של פולין מורכבים בעיקר מהשפלה של המישור הצפון אירופי, כאשר הגובה הממוצע של שטחה של פולין הוא 173 מטרים. עם זאת, גבולה הדרומי של הארץ מורכב מהרי הסודטים והרי הקרפטים (הכוללים את רכס טאטרה, שם נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בפולין- פסגת הר ריסי בגובה של 2,499 מ'). מס' נהרות גדולים חוצים את מישורי פולין, למשל הויסלה (או בשמו הפחות נפוץ, הויסטולה), האודר ועוד. כמו-כן, פולין גם מכוסה ביותר מ-9,300 אגמים, רובם בצפון הארץ. פולין נהנית מאקלים ממוזג, כאשר החורפים גשומים מאוד, אך קשים במידה בינונית. הקיץ בפולין די נעים, אך לעתים לא רחוקות ישנם ממטרים (גשמים לזמן קצר).

חלוקה אדמיניסטרטיבית

פולין מחולקת לשישה עשר מחוזות (וויבודזטבה - województwa), המחולקים לנפות (powiat) המחולקים אף הם לפלכים (gmina). הטבלה שלהלן מפרטת את מחוזות פולין, וערי הבירה של המחוזות:

מחוזות פולין
מחוז שם בפולנית בירה שם בפולנית
קויאבויה - פומרניה Kujawsko-Pomorskie בידגושץ'
טורון
Bydgoszcz
Torun
פולין רבתי Wielkopolskie פוזנן Poznań
פולין זוטא Małopolskie קרקוב Kraków
לודז' Łódź לודז' Łódźkie
שלזיה תחתית Dolnośląskie ורוצלב Wrocław
לובלין Lublin לובלין Lublin
לובוש Lubusz גורזוב-וילקופולסקי
זיילונה-גורה
Gorzów Wielkopolski
Zielona Góra
מזוביה Mazowieckie ורשה Warszawa
אופולה Opole אופולה Opole
פודלסיה Podlaskie ביאליסטוק Białystok
פומרניה Pomorskie גדנסק Gdańsk
שלזיה Śląskie קאטוביץ' Katowice
תת קרפטיה Podkarpackie ז'שוב Rzeszów
סבייטוקזי'סקי Świętokrzyskie קילצה Kielce
וורמיה- מזוריה Warmińsko-Mazurskie אולשטין Olsztyn
מערב פומרניה Zachodniopomorskie שצ'צין Szczecin

היהודים בפולין

יהדות פולין הייתה למן ימי הביניים מהגדולות והחשובות שבקהילות עם ישראל בתפוצות. ההיסטוריה בת למעלה מאלף השנים של היהודים בפולין כוללת תקופות של סובלנות ופריחה דתית ותרבותית, בצד תקופות של אנטישמיות קשה, רדיפות, פרעות וגרושים, ששיאן היה השמדתה הכמעט מוחלטת במלחמת העולם השנייה. ערב המלחמה הייתה יהדות פולין הגדולה בתפוצות היהודים באירופה בת כ-3.4 מיליון נפש ואף למעלה מכך אם כוללים במניין את היהודים בשטחיה ההיסטוריים של פולין, יהודים שהפכו לנתיני ארצות אחרות עם השינויים התכופים בגבולותיה של פולין לדורותיה.

גנאלוגיה

גנאלוגיה יהודית בפולין: על מנת לבצע מחקר גנאלוגי ברחבי פולין מומלץ לעיין בקישורים המפורטים להלן. המאגר המומלץ לחוקרי פולין הוא מאגר JRI.

פרענומעראנטן

רשימות פרענומעראנטן של עיירות שונות בפולין ובהן שמות התורמים להוצאת הספרים.


מפתח הרישומים - JRI-Poland

מדריך למשתמש - JRI-Poland

PJCRP - פרויקט שיקום בתי קברות בפולין

JHI - המכון היהודי ההיסטורי בוורשה

משפחות מפולין

מאגר מידע פולין

במאגר פולין רשימות מעיירות שונות ברחבי פולין.

חיפוש בארכיון פולין

ראו גם

לקריאה נוספת

  • סיפורה של פולין מדינה בת 1000 שנים, מאת יורם ברונובסקי, מצ'יי קוזלובסקי, תרגום: ירון בקר, הוצאת כרמל והמכון הפולני בתל אביב, תל-אביב, 2006.


קישורים חיצוניים

מדריך לכתיבת מכתבים בפולנית

(בעמוד 28)

מפות

בתי עלמין

כללי

עיירות

הערות שוליים

  1. האתר מאפשר חיפוש אחר שם משפחה בחלון החיפוש. כתשובה הוא מציג את מספר הפעמים שהשם הופיע בפולין, עם חלוקה לפי מחוזות. השירות מבוסס על מאגר נתונים של ממשלת פולין משנת 1990. הדרכה (באנגלית) על השימוש באתר ניתן למצוא באתר זה.


Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם
Wiki.png חלק מן התכנים בדף זה נלקחו מהוויקיפדיה האנגלית ומוגשים בכפוף לGnu Free Documentation Licence