ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

עיתונות בספריה הלאומית

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תוכן דף זה נכתב במקור עבור פורום שורשים משפחתיים על ידי חבר הפורום: חייםלוי.

מדריך זה מסייע באיתור כתבי עת שונים, ובפרט עיתונים יהודיים ישנים, בספרייה הלאומית. למדריך מצורף קובץ, המפרט את מצאי כתבי העת בבית הספרים, וניתן הסבר לגבי השימוש בקובץ זה ואיתור כתבי העת בפועל.

הקדמה

"בהיותה הספרייה הלאומית של ישראל מקבלת הספריה ושומרת, על פי חוק, את כל הספרים, העיתונים, התקליטים והקלטות הנדפסים בארץ, ללא הבדל שפה או דת. כספריה הלאומית של העם היהודי מרכזת הספריה כל פרסום הקשור ליהדות וליהודים המתפרסם בכל מקום בעולם, בהם גם חיבורים אנטי-יהודיים. מקום מכובד יש לחיבורים הכתובים באות עברית: עברית, יידיש, לאדינו וערבית יהודית. אוספי ההבראיקה והיודאיקה של הספריה הם המקיפים בעולם, אם כי עדיין חסרים חיבורים רבים, במיוחד מבין הספרים הישנים שאין להשיגם. אוסף זה מושלם גם בחיבורים על התרבויות והארצות שהיהודים חיו או חיים בתוכן."
(מתוך אתר הספרייה הלאומית, האוניברסיטה העברית, גבעת רם, ירושלים)


לפי העקרון המתואר לעיל, אוספת הספריה גם כתבי עת הכתובים בעברית, באות עברית (יידיש, לאדינו) ועיתונות בשפות אחרות שיצאו על ידי יהודים או עוסקים ביהודים או ביהדות במובן הרחב ביותר. לגבי עיתונות יוצאת – מתקבלים בספריה, על פי חוק, עותקי חובה של העיתונים היוצאים בארץ (2 עותקים מכל עיתון), ולגבי עיתונים היוצאים בחו"ל - משתדלים בספריה לקנות עותקים מהם. את העיתונים מצלמים למיקרופילמים, כדי לחסוך במקום, ובאולמות הקריאה יש מקראות נוחות.

מובן שלא כל העיתונים מגיעים אל הספריה, חלקם יקר ואין לספריה מספיק תקציב לכך, וחלקם ישן ולא ניתן להשגה. לא כל עיתון שיצא בעיירה נידחת בראשית המאה העשרים הגיע לספריה, כיוון שחלקם הושמד בשואה ואבד לנצח. עם זאת, האוסף הוא די שלם ומה שאין לנו- משתדלים לצלם ממקורות אחרים (נכון בעיקר לגבי העיתונים הישנים). ברור שהמטרה היא שהאוסף יהיה שלם ככל האפשר.

חיפוש בקטלוג

על מנת לדעת אילו עיתונים נמצאים באוסף הספריה, אפשר להיעזר בקטלוג המאוחד של כתבי העת בישראל. כאשר מחפשים עיתון מסוים בקטלוג, מקבלים את שם העיתון, ואם יש יותר מעיתון אחד באותו שם - גם מקומות הוצאה ושנים.

העיתונים נמצאים, רובם, במחסן בית הספרים ולא נגישים מיידית לקהל. כדי להגיע אליהם, צריכים למצוא בקטלוג את מספר המדף שלהם ולהזמינם מן המחסן לאולמות הקריאה. הפרוצדורה אורכת כשעה. אם העיתון הוא נדיר (במספרו כתוב R) - יש להזמינו בטופס מיוחד הנמצא בדלפק ההשאלה ולחכות כשבועיים לצילום. אם הוא צולם כבר למיקרופילמים, יבוטא הדבר בסימן המדף שלו, PFI, או בסימון: 1998F-2004F (בשנת 1998, החליפו את שיטת הסימון), ואז ההזמנה היא רגילה.

להלן, דוגמא לפירוט מן הקטלוג עבור עיתונו של שלום-עליכם: די יודישע פאלקס-ביבליאטעק. ניתן לראות את הסימון R (עבור עותק מנייר), כמו גם את הסימון PFI (המציין כי יש עותק במיקרופילם). ברשימת העותקים, מופיעים - בנוסף לקודים שצוינו כאן - גם FI, אשר משמש בדרך-כלל לציון עותק מיקרופילם של ספר (ומופיע כאן בטעות), וגם MIC עבור מיקרופיש (סימון זה מופיע לגבי עיתונים מעטים בלבד).

Jnul newspaper.jpg

כל עיתון המצולם למיקרופילם ניתן גם לצלם לנייר. יש לבדוק לפני הצילום את העיתון, ולסמן בדיוק איזה תאריכים רוצים ואיזה עמודים. רצוי לעשות זאת עד שעות הצהריים, כיוון שהגברת המצלמת ממיקרופילם הולכת הביתה בשעה שלוש אחר הצהריים. אפשר, עם זאת, לסמן מה שרוצים לצילום, להשאיר לה והיא תצלם במועד אחר.

הקובץ המצורף

בקובץ האקסל המצורף למאמר זה, מרוכזת רשימה של למעלה מארבעת אלפים כתבי עת מצולמים למיקרופילמים מכל העולם, הנמצאים בספריה הלאומית בירושלים. הרשימה אינה מעודכנת, משום שהכנתי אותה בשנת 2000 לערך. עם זאת, רובם המכריע של העיתונים היהודים הישנים נמצא בה.

הרשימה מכילה את השדות הבאים:

  • מספר - זהו מספר סידורי לצורכי הקובץ בלבד
  • PFI - מספר המדף של העיתון במיקרופילם לפיו ניתן להזמינו ממחסן בית הספרים
  • סיגנטורה - מספר המדף של העיתון בנייר, מסומן באותיות PA, PV, PB
  • שם העיתון
  • מקום ההוצאה
  • השפה בה העיתון כתוב
  • השנים בהן יצא העיתון שעותקים מגליונותיו אז נמצאים בספריה. ייתכן, לפעמים, שעיתון מסויים יצא גם בשנים נוספות אך לא הגיע לספריה.
לחצו כאןExternal link.png על מנת להגיע לקובץ. הקובץ שוקל 1.6MB, וייתכן כי טעינתו למחשבכם תארך מספר שניות. 


קישורים חיצוניים