ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

עזריאל ורבקה פרל

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עזריאל פרל נולד ב-1877 בזמושץ', פולין, לאיצק ופרידה לבית פישל. הוא גוייס לצבא הרוסי והשתתף במלחמת רוסיה - יפן (1904). בצעירותו היה נגן קלרינט בצבא הצאר, ואחר-כך ניגן בתאטרון היידיש בהנהלת אסתר קמינסקה. בתקופה זו גם פגש באשתו רבקה הלפרין.

רבקה לבית הלפרין נולדה ב-1881 באנישיישיק, ליטא, לאליהו דב (אלי בר) הלפרן ואשתו נעמי לבית לין. אביה חיבר ספרים רבים - ביניהם "חמדת ישראל", "לכבוד שבת", "מקווה ישראל" ועוד. סבה של רבקה היה הרב ישראל דוד הלפרן, המכונה בספרי בנו "הגאון מוילקומיר".

מפולין לגרמניה ובחזרה

עזריאל ורבקה הגיעו לאחר נישואיהם ללודז', שם התגוררו בני משפחתה של רבקה, ובהם אחיה התאום, הרב ישראל הלפרין. כעבור מספר שנים עברו לזמושץ', שם התגוררה משפחת האב.

כעבור זמן מה עבר עזריאל לגרמניה, יחד עם גברים נוספים ממשפחתו המורחבת. ככל הנראה המניע למעבר היה הפוגרומים בזמושץ' ב-1918. בשנה זו התמרדו קבוצות פועלים בזמושץ', והצבא הפולני נשלח לדכא את המהומות. החיילים פרעו ביהודי העיר, בזזו את רכושם, ואף רצחו שלושה יהודים.

מאוחר יותר (ואולי אף כעבור שנים אחדות) הצטרפו אליהם רבקה ושלושה הילדים. תחילה התגוררה המשפחה בבראונשוויג, ולאחר זמן מה עברה לפיינה (Peine) שבצפון גרמניה, שם פתח עזריאל חנות קונפקציה.

משפחת פרל התגוררה בפיינה עד עלית היטלר לשלטון ב-1933. בצל האנטישמיות הגוברת שבה המשפחה ללודז' - תחילה הבנים הגדולים, ואחר כך יתר בני המשפחה.

בזמן המלחמה

כמו יתר יהודי לודז', עזריאל, רבקה והבת ברטה נאלצו לעבור לגטו לודז' בראשית 1940. עזריאל פרל נספה ב-1943 בגטו. רבקה פרל נשלחה מגטו לודז' למחנה ההשמדה חלמנו בראשית נובמבר 1944.

הבן דוד גוייס עם פרוץ המלחמה לצבא הפולני, נפל בשבי הגרמנים, אך הצליח להמלט ושב לגטו לודז'. הוא היה בין הבודדים שנותרו בגטו לודז' עד השחרור ב-19 בינואר, 1945, לאחר שהסתתר בחודשים האחרונים במקומות מסתור בגטו.

האחות ברטה הצליחה לברוח מגטו לודז' והגיעה לליטא. אך מאוחר יותר, יחד עם רבים מיהודי ליטא היא הועברה למחנה שטוטהוף בפולין. היא נורתה למוות בצעדת המוות שיצאה משטוטהוף ב-1945.

הבנים יצחק ושלמה ברחו מזרחה, וניצלו. סיפורם מתואר בהרחבה בספר שכתב שלמה (ראו להלן).

צאצאים

  • יצחק (איזק) פרל (1909, פולין - 1987, ישראל).
  • דוד פרל (1913, לודז', פולין - 2002, ישראל).
  • ברטה פרל (1916, לודז', פולין - 1945, צעדת המוות בשטוטהוף).
  • שלמה (סלי) פרל (1925, פיינה, גרמניה).

לקריאה נוספת

אירופה, אירופה, שלמה פרל, הוצאת ידיעות אחרונות - ספרי חמד, 1994

מקורות מידע נוספים