שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

יששכר דב בעריש טורנהיים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יששכר דב בעריש טורנהיים.jpeg

יששכר דב בעריש הוא אבי משפחת טורנהיים. יששכר דב בעריש נולד בין 1800 ל-1801 בפולין למשה ובריינדל טורנהיים והקים את חסידות וולברוז׳.

תולדות החסידות

רבי יששכר בעריש הכהן נולד בשנת תקס"ג לרבי משה. היה חתנו של הרב אברהם צבי מוולברוז'. היה תלמידם של רבי ישכר בר מרדושיץ, רבי חיים מאיר יחיאל ממוגלינצא, רבי אלעזר מקוז'ניץ ורבי חיים וואלברום תלמידו של החוזה מלובלין. משנת תרכ"ב החל לכהן ברבנות ובאדמו"רות בוולברוז'. היה צם משבת לשבת. נפטר בפיטרקוב בא' בחשוון תרל"ח. חיבר את הספר "עבודת יששכר" "אמרי נועם" ו"סדר הזמנים".

ילדיו היו רבי יעקב משה, ממלא מקומו בוולברוז',רבי יוסף שלום, רבי מיכאל אהרון, מרת שבע נחמה אשר התחתנה עם רבי פלטיאל שלום צבי וואלף,רבי עקיבא מאיר אדמו"ר בלוקווע (לוקובה, lokow) ורבי שלמה יצחק(תלמידם של רבי חיים מצאנז ורבי יצחק אייזיק מקומארנא) שעלה לארץ ישראל.

רבי יעקב משה פיזר את כל כספו לצדקה. גידל כנריות בביתו. נפטר בי"ד בכסלו תרע"ח.

רבי עקיבא מאיר נולד בשנת תר"ג. חיבר ספר בשם "דברי העם" על תהילים. נפטר בא' בחשוון תרס"ט. בנו רבי נחמיה מנחם הוציא ספר בשם "אהל יששכר" על סבו.

הדור השלישי

בנו של רבי יעקב משה, רבי אלעזר מאיר, מילא את מקום אביו. בשנת תרפ"ד עבר לזדונסקה-וולה. היה פרוש מענייני העולם הזה. נפטר בד' באייר תרפ"ט. חתנו של רבי יעקב משה, רבי חיים ברוך בן הרב בצלאל דמבינסקי (חתן רבי יחיאל מאלכסנדר) כיהן לאחר פטירת חמיו בוולברוז' ואחר כך בטושין שם כיהן גם ברבנות (את מקומו ברבנות וולברוז' ירש בנו רבי יחיאל שמחה). נפטר לפני השואה. בן נוסף היה רבי צמח דוד ראב"ד וולברוז'. נפטר בי״ד ניסן התרצ״ח

בנו של רבי עקיבא מאיר, רבי יאיר אלימלך, מילא את מקום אביו בלוקווע. רוב משפחתו נרצחה בשואה, מלבד בניו הרב יעקב דב ורבי צבי.

הדור הרביעי

בנו של רבי אלעזר מאיר, רבי ירחמיאל שלום מילא את מקום אביו בזדונסקה-וולה. בזמן השואה העובר לגטו לודז' שם נרצח באלול תש"ב.

צאצאי יששכר דב בעריש

ליששכר דב בעריש היו 108 צאצאים ישירים : 6 ילדים, 29 נכדים ו-73 נינים.

החסידות לאחר השואה

רבי צבי, בנו של רבי יאיר אלימלך ניצל מהשואה והתגורר בברזיל. בשנת תשמ"ג עלה לישראל ופתח בית כנסת לוקווע וולברוז' בבני ברק. נפטר בד' בסיוון תשס"א. בנו רבי שמואל ממלא את מקומו על אף היותו ליטאי.

לרבי שלמה יצחק (בנו של רבי יששכר דב) היה בן בשם רבי אהרן בצלאל שעלה גם הוא לישראל. בנו רבי נתנאל חיים התגורר בירושלים ונהרג בשמחת תורה תש"ט מפגיעת אבן שנזרקה לתוך בית המדרש "קהל יראים" (משכנות הרועים). בניו הם רבי יצחק האדמו"ר מוולברוז'-קראקא בארצות הברית והרב אברהם יעקב ראש כולל וולברוז' בירושלים. נכדו (בן בנו הרב אהרן) הוא הרב נתנאל חיים מירושלים המכנה את עצמו האדמו"ר מוולברוז'.

Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם