ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

יד למייסדים (זכרון יעקב)

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
YadLameyasdimGeneral.jpg

יד למייסדים הינו מבנה אשר הוקם להנצחת משפחות החלוצים, מייסדי המושבה זכרון יעקב ובנותיה: מאיר שפיה ובת שלמה. המבנה והגן המקיף אותו, אשר נחנכו בשנות ה-60 של המאה ה-20, הוקמו על השטח בו שכן הגורן[1], אז בדרום המושבה והיום - עם התרחבותה של המושבה - נמצא במרכזה, מול בית העלמין. על הקיר החיצוני של המבנה, המעוצב בצורת מגילת קלף מגולגלת, מוטבעים אריחי קרמיקה המנציחים את שמות מייסדי המושבה, ובחזית הגן נמצאים שני לוחות אבן גדולים, אשר התווספו בשנות ה-80 של המאה ה-20 ומוקירים את פועלם של המייסדים ואת תרומתו של הברון בנימין אדמונד דה-רוטשילד לקיומה של המושבה בימיה הראשונים. פנים המבנה שופץ בשנים האחרונות, וכיום מצוי בו מיני-מוזיאון, המציג תמונות ומסמכים מעברה של המושבה.

השמות על לוחות הקרמיקה

בקיר החיצוני של המבנה, מוטבעים אריחי קרמיקה אשר מנציחים את שמות מייסדי המושבה. האריחים הוכנו על ידי האמנית הירושלמית גדולה עוגן[2], ועל אחד מהם חרוטה שנת הכנתם: תשכ"ז. על כל אריח מופיעים מספר שמות, והאריחים מפוזרים לאורך הקיר על פי סדר האל"ף-בי"ת. חלק מן השמות החרוטים התווספו לאחר חנוכת המקום ולאחר יצירת קיר הקרמיקה, וזאת לאחר שמשפחות אחדות ניסו לתקן עוול היסטורי (לטענתם).

למרות היותה רשמית-לכאורה, מצטרפת רשימה זו לרשימות אחרות של מייסדי המושבה זכרון יעקב, ואף היא אינה מלאה ומדויקת. כך, למשל:

 • אשה לבדה. בחלק מן המקרים, מופיעה שמה של אשה, ללא ציון בן-זוג (למשל: "אפשטין בת שבע"), ולא ברור האם המדובר באלמנה שגידלה את משפחתה לבדה, או שמא באשה ראשונה/שניה של גבר המופיע ברשימה[3]
 • חוסר עקביות בציון שתי נשים. בהמשך לנקודה הקודמת, לא בכל המקרים בהם היו גברים שהיו נשואים לשתי נשים - מופיעות שתי הנשים. כך למשל, לצד יחיאל צוקרמן מוזכרת רק אשתו השניה, מלכה, ואין זכר לאשתו הראשונה, טובה
 • טעויות בשמות. שמות אחדים מופיעים עם טעויות. כך למשל: "שטרנה" במקום "טשרנה"
 • ציון שמות חיבה/יידיש. אנשים אחדים מופיעים עם שמם בגרסה יידית, או בגרסת הכינוי. כך למשל: "בסה" במקום "בתיה", "ריסה" במקום "רות"
 • ציון שמות משפחה קודמים. רק בחלק מן המקרים, מופיעים שמות המשפחה הקודמים של נושאיהם. כך למשל, מופיע "ישראלי (קופמן)", אך לא מופיע "בונשטין (קרסנשטין)"


להלן צילומי הלוחות עם שמות המשפחות:

ראו גם

הערות שוליים

 1. מקום ששימש בעבר לריכוז החיטה על מנת לבצע בה דישה.
 2. פרופ' גדולה עוגן (ילידת 1929, ירושלים), אמנית קרמיקה פורצת דרך, מורה ותיאורטיקנית, שימשה כראש המחלקה לקדרות באקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל" בירושלים (1980-1962); בשנת 2009 זכתה בפרס מפעל חיים על שם מרדכי איש שלום על ידי אגודת אמני הקרמיקה בישראל.
 3. בהמשך לדוגמא אודות בת שבע אפשטין: זו היתה אשתו השניה של יוסף אפשטין, המופיע באריח עם רעייתו זלטה.
 4. כאמור, בת שבע היתה אשתו השניה של יוסף אפשטין.
 5. אסתר היתה אשתו השניה של יוסף גרף.
 6. איטה היא אשתו השניה של מאיר הויזר; המילה "ומאיר" לצד שמה של איטה נחרטה מאוחר יותר.
 7. איטה היא אשתו השניה של יחזקאל הורנשטין.
 8. אטל היתה אשתו השניה של אביגדור הרשקוביץ; המילה "ואטל" נחרטה מאוחר יותר.
 9. אריח זה התווסף מאוחר יותר.
 10. אשתו הראשונה של יחיאל, טובה, אינה מוזכרת בלוחות.
 11. שם המשפחה הנכון הוא קורלנד.
 12. שפרה היא אשתו השניה של בנימין ריבניקר.
 13. צביה היא אשתו השניה של חיים בר שורץ.
 14. בתיה היא אשתו השניה של צבי שצמן.
 15. טובה היא אשתו השניה של ישראל שכטר.