ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

חרלפ

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קוד סאונדקס לשם המשפחה חרלפ
התעתיק הלועזי המקודד Charlap
קוד סאונדקס של NARA C641
קוד D-M Soundex 598700 ; 498700


משפחת חרלפ העולמית

משפחת חרלפ -אבן יחיא- היא משפחה עתיקת יומין ששורשיה הם בני ראש הגלות בבבל שברחו לספרד. למשפחה ישנו יחוס וספר יוחסין מסודר עד דוד המלך. במשפחות אלו מקובל שמקור השם הינו ראשי תיבות. יש מספר רב של גרסאות לראשי התיבות הללו, שתיים מהן: חייא ראש לבני פולין, וחכמים, רבנים, למדנים, פרשנים.

בני המשפחה בארץ

ראשון מבני המשפחה הידוע שעלו לארץ הוא יצחק חרלפ ואשתו חיה חרלפ שעלו לירושלים בשנת 1850 מהעיירה וילקווישק שבפלך סובלק בצפון פולין של אז והיום בתחום ליטא. נכדם הוא הרב המפורסם והמקובל הרב יעקב משה חרלפ זיע"א. ענף נוסף של המשפחה עלה מרוסיה עם אפרים חרלפ שהיה ממיסדי העיר רחובות.

שושלת היוחסין של המשפחה מדוד מלך ישראל

למשפחה כתב יוחסין מסודר המיוסד על ספר שלשלת הקבלה שחיבר אותו גדליה אבן יחיא מבני המשפחה במאה ה-15. היוחסין הודפסו לראשונה בהקדמת ספריו של הרב אפרים אליעזר צבי חרלפ שהיה רב העיר מזריטש בפולין באמצע המאה ה-19.

היוחסין של המשפחה לעומת שושלות מלכותיות אחרות

ספר היוחסין של המשפחה הושווה לספר היוחסין של משפחת דיין (=נשיא ) מהעיר חלב מצפון לדמשק והתברר כי הפיצול היה במאה ה-10, ושתי המשפחות הם מצאצאי ראש הגלות בבבל. כמו כן המשפחה עשתה בדיקת תאימות גנטית עם משפחת שאלתיאל, שגם היא טוענת להיותה מיוחסת לדוד המלך, המשפחה המלכותית הישראלית. התברר כי קיימת רמת תאימות גנטית גבוהה.

תעתיקים לועזיים

  • Charlap

קישורים חיצוניים