שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

חיים משה אלישר - החמ"א

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מתאריך 13:42, 11 בינואר 2012 מאת חוה (שיחה | תרומות)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב חיים משה אלישר נולד בירושלים ב- ג' שבט תר"ה - 1845 לאביו הגאון ה- יש"א ברכה כבנו הבכור. מכונה חמ"א - ר"ת שמו - חיים משה אלישר.

קורות חיים

התחנך בחדרים שהיו אז בי-ם וסיימם בהצטיינות. למד תורה מאביו ומהרב יוסף בורלא שהיה הראב"ד בירושלים. בגיל 14 השיא לו אביו אשה - את בת הרה"ג רפאל מאיר פאניג'ל - הראשל"צ. עסק במסחר כדי לא להתפרנס מהרבנות תוך לימוד תורה יומם ולילה. התפרסם בגדלותו בתורה ובצניעותו בארץ ובחו"ל ושלחו אליו שאלות הלכתיות רבות. עם מינוי אביו לראשל"צ ב- תרנ"ג (1893) הוא מינה את בנו לנציגו וממלא מקומו במג'ליס אדארה - מועצת הפלך בה ישבו ראשי הדתות ובה כיהן 13 שנה תוך דאגה רבה ליהודי הארץ.

שלט במספר שפות כולל ערבית וטורקית וסיפק מזון לחיילי הממלכה הטורקית בארץ. היה ממקימי ופעילי מוסדות הציבור בי-ם בינהם: בית החולים שערי צדק , משגב לדך ועוד. הוא עמד שנים רבות בראש הרבנות הראשית בי-ם עוד לפני שנוסד משרד הרבנות, תמך באסיפת הנבחרים והכל בהתנדבות.

יצירתו

בתרס"ו הוציא את ספר השו"ת של אביו - שאל האי"ש ופני חמ"א והוסיף בו גם משלו. בתר"פ הוציא את ספרו - משה האיש - שו"ת. השאיר אחריו כתבי יד נוספים. כשנתיים כיהן כראשל"צ וכראש רבני א"י. הוא ייסד את ועד הרבנים המאוחד והיה נשיאו.

נפטר ב- ד' שבט תרפ"ד. קבור בהר הזיתים בחלקת הרבנים - בחלקת אלישר.

Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם