ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

חיים לוי: אירוח בפורום שורשים משפחתיים

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חייםלוי
JNUL.jpg
נושא האירוח בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי
מועד האירוח 6 בספטמבר 2004
אודות המתארח מומחה הפורום חיים לוי, עובד בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי אשר באוניברסיטה העברית בירושלים.
קישור לשרשור האירוח לחץ

להלן סיכום האירוח, אשר מבוסס על השאלות שהופנו למתארח ולתשובות שהתקבלו. השאלות והתשובות נערכו, על מנת להתאימן לאופי המיזם ויקיגניהספרים עתיקים ונדירים

 • מה המדיניות לגבי אפשרות עיון בספרים נדירים? בעבר (לפני כמה שנים) קיבלתי ספרים שכתב סב-סבי וספרים שכתב גיסו לעיון. בשנתיים האחרונות קיבלתי תשובות כי הספרים הם לא לעיון? אז מה באמת המדיניות?
[חיים לוי]: כדי לשמר את הספרים לא נותנים יותר לקוראים ספרים נדירים בנייר. אם מישהו רוצה ספר הוא מזמין אותו. הספריה מצלמת את כל הספר למיקרופילם ועכשיו גם בצורה דיגיטלית (בסורק משוכלל שהספריה קנתה לצורך זה). הקורא מקבל רק צילום של הדפים אותם הוא מזמין. כל התהליך אורך כמה שבועות. אם הספר כבר מצולם למיקרופילם הקורא יכול להזמין ישר את המיקרו לאולם הקריאה כמו שמזמינים כל ספר.


 • נאמר לי שספר (שיש ממנו עותקים מעטים, ואחד מהם אצלי) שנכתב לזכר בן-דוד של סבי (פסח חברוני "כתבים מתמטיים") אבד, אני יכול לצלם ולמסור עותק מצולם, האם יש עניין בכך? ולמי לפנות?
[חיים לוי]: הספריה שמחה תמיד לקבל ספרים שאין לה. אנחנו בודקים אם הספר נמצא בספריה או לא. כדאי לפנות לגב' אילנה דאנה במחלקת מתנות.


 • בעבר שמעתי כי יש מחלקה שעוסקת באיתור מידע על ספרים עתיקים, האם יש מחלקה כזאת ואילו שירותים היא נותנת? האם כדאי להביא לדעתך ספר מהמאה ה-16 שיש לי כמה תהיות לגביו?
[חיים לוי]: אתה יכול להביא ספר שיש לך שאלות עליו. תביא אותו לקטלוג העברי ליוסי לייכטר או למפעל הביבליוגרפיה למר יודלוב שהוא מגדולי הביבליוגרפים העבריים בעולם. אני לא מכיר מחלקה שעוסקת באיתור מידע על ספרים עתיקים. גם שאלתי את השאלה הזאת אנשים אחרים ולא שמעו על כך.


 • האם הספרייה הלאומית מוכנה כלל לקבל עותקים מצולמים של כתבי יד או רק את המקוריים. (ספרי מוהלים, ישיבות, כוללים, אגודות ח"ק ועוד שאינם נמצאים בשום ספרייה וכ"א מהם הוא מקור אחד בלבד).
[חיים לוי]: אם ספר לא נמצא בספריה או יש פחות משני עותקים אנחנו מקבלים גם צילומים. גם צילום הוא ספר. אנחנו גם מצלמים ספרים שאין לנו מספריות אחרות, ומצלמים גם מאנשים פרטיים, עד כמה שידוע לי. ספרים כאלה, אני משער, יתקבלו בברכה.


שירותי הספריה

 • האם ניתן לעיין במיקרופישים של עתונות מקומית בגולה , בצורה מקוונת?
[חיים לוי]: אין דרך לעיין במיקרופילמים ומיקרופישים במקוון כי צריכים מקראות מיוחדות שבהן מכניסים את הסרטים או המיקרופישים. חייבים להגיע לספריה.


 • מה הם השירותים המקוונים בספריה?
[חיים לוי]: ניתן להיכנס לאתר הספריה ולראות מה יש לספריה להציע.


 • קטלוגים מקוונים של האוספים המיוחדים: האוספים הנמצאים במכון לכתבי יד ובמכון להעתקת כתבי יד חשובים עבורנו מאוד. הבעיה היא, שהחיפוש בקטלוג יכול להתבצע רק במקום. הדבר מקשה מאוד עלינו, כי ידוע הוא שהחיפוש בקטלוג הוא המפתח להצלחה בחיפוש חומרים, והוא גוזל זמן רב.
האם, על פי ידיעתך, יש תוכניות להעלות גם קטלוג זה לרשת?
[חיים לוי]: הקטלוג של מחלקת תצלומי כתבי היד נמצא ברשת כאן.


מקורות גנאלוגיים בספריה

 • פנקסי קהילות ישראל - מפעל דיגיטציה: האם ישנה רשימה של פנקסי הקהילות הכלולים במפעל?
האם ישנה הערכת זמן מתי ניתן יהיה לעיין בפנקסים ברשת?
[חיים לוי]: רשימת פנקסי הקהילות נמצאת בקטלוג הספריה ובקטלוג חלקת תצלומי כתבי יד. אני לא יודע מתי יעשו להם דיגיטציה. בשלב זה מתרכזים בדיגיטציה של הספרים הנדירים.


 • האם תוכל לפרט באופן מסודר את המקורות הגנאלוגים (כקבוצות) העיקריים המצויים בספריה לדוגמה: ספרי שושלות, ספרי שמות, כתבי עת, מפקדים וכו'
[חיים לוי]: יש כמה סוגים של ספרות גנאלוגית אשר בהם אפשר לחפש בספריה.
לא על פי סדר החשיבות: ספרי קהילות המוקדשות לקהילות מסוימות ומתארות קהילה מסוימת. במקרים רבים התיאור הוא מהקמת הקהילה עד השואה. במקרים אחרים התיאור מתרכז בשנים שלפני המלחמה ובמה שקרה במלחמה בעיירה.
בספרי הקהילות האלה יש תיאור די נרחב של האנשים וצאצאיהם. זהו מקור מצוין למחקר גנאלוגי על עיירה או חבל ארץ מסויים. הבעיה היא שברוב המקרים אין אינדקס, מה שמקשה על החיפוש. את הספרים האלה מחפשים בקטלוג על פי הכותר: בנדין, וורונובה (העיירה של אמי ז"ל) וכד'. לא כותבים בחיפוש את המילה ספר.
סוג אחר הם ספרים על משפחות. אפשר להגיע בחיפוש ע"י חיפוש שם המשפחה כמו רוטשילד או עפ"י מספר המיון: 922.962. נכנסים לקישור הזה וכותבים בשורת החיפוש את המספר הנ"ל. למשל הספר: עוללות אפרים : תולדות וקורות משפחת זוסמאן סופר (דוגמה אקראית).
מספר מיון שימושי נוסף הוא 922.964. הוא מביא לספרי שמות. ספרים העוסקים בשמות אנשים ופרשנות על השמות האלה.
מספר מיון חשוב הוא 933.961 שהוא מספר של שושלות יוחסין. ואלה הספרים שנמצאים שם.
עוד מספר חשוב הוא 933.721 שהוא מספר של תולדות רבנים. ספרים חשובים הם, כמובן הספרים של יצחק אלפסי, הרב מאיר וונדר, שם הגדולים של החיד"א (עבור אנשים לפני המאה ה-17), האנציקלופדיה של דוד תדהר אנציקלופדיה לחלוצי היישוב ובוניו. מספר המיון שלו הוא 922.967. זהו מספר לביוגרפיות מקובצות).
אפשר גם לבדוק בספרי קהילות שאינם בצורת ספר כי אם בכתבי יד. לשם כך יש לגשת לקטלוג המכון לתצלומי כתבי יד, כותבים בנושא את שם העיר אותה צריכים ומקבלים את כתבי היד שאותה עיר מוזכרת בהם.
עוד חומר הנמצא בתצלומי כ"י (תכ"י) הם ספרי מוהלים. מחפשים עפ"י שם המוהל אם יודעים או בחיפוש בוליאני – חיפוש מורכב – חיפוש בוליאני חופשי וכותבים מוהל או מוהלים. מקבלים שמות של ספרי מוהלים.
יש גם כתבי עת העוסקים בגנאלוגיה יהודית.
עוד אוצר שנמצא במכון הוא מפקדי מונטיפיורי שאפשר לעיין בהם רק בספריה. אני לא השתמשתי בהם מעולם ולכן אני יודע פחות מכמה מכם שעיינו בהם.
כמובן שכדאי לגשת לאוסף יעקובי הנמצא באולם קריאה יהדות, בו מרוכזים ספרים העוסקים בגנאלוגיה יהודית.
את התשובה אפשר למצוא גם כמסמך וורד.


שאלות כלליות

 • היכן ניתן למצוא מפות מתקופות שונות של מרכז אירופה, ע"מ לאתר עירות קטנות ולימוד הגבולות (המשתנים) של מדינות מרכז היבשת?
[חיים לוי]: יש אמנם חדר מפות בספריה אך הוא מתרכז בעיקר במפות עתיקות. מפות של מזרח אירופה אפשר למצוא בספרי קהילות. כמעט בכל ספר כזה יש מפה של העיירה והאזור. גם בסדרת הספרים על הקהילות - ורשה, יוגוסלביה, וכו' יש מפות.


 • האם צריך לחפש גם בעברית וגם בשפות נוספות בנפרד, או שחיפוש בשפה אחת מעלה את כל הפריטים?
[חיים לוי]: התשובה מתייחסת לשני הקטלוגים של הספריה ושל מחלקת תצלומי כתבי היד. עבור ספרים בעברית ואות עברית (יידיש, לאדינו, ערבית יהודית) מחפשים בעברית.
עבור ספרים באות לטינית מחפשים באות לטינית.
היות ואני לא יודע רוסית אני לא מחפש בשפה הזאת. אני משער שאפשר לחפש באות קירילית.
אני לא עובד בדר"כ עם הווב כי אם תוכנת הטלנט בה אני מקטלג. שם אפשר לכתוב בכל שפה שבוחרים. צריכים, כמובן, לעבור משפה לשפה.