ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

חוה ניסלסון אדלר

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חוה ניסלסון אדלר (1910-1941) הייתה צעירה יהודיה מריגה.

חוה ניסלסון בצילום משנת 1928.
חוה ויצחק בצילום מיום נישואיהם, שנת 1935.

נעורייה

חוה נולדה כבתם החמישית של גיטל ניסלסון לבית יבלסון (1869-1941) ויוסף אליהו ניסלסון (1871-1923), בריגה, בירת לטביה. היתה פעילה ציונית בקבוצת הנוער בית"ר, כמו חלק מאחיותייה ולמדה בבית ספר, "עזרא" בעיר. כשהיתה בת 13 נפטר אביה מדלקת ריאות ואחותה הבכורה רוזה ניסלסון היס היתה עבורה דמות של אם שניה. חוה היתה קרובה מאוד לסבה, הירש ניסלסון, בעיקר לאחר פטירת אביה, מאחר והרגישה בחיסרון בדמות האב במשפחה.

הנישואים

בשנת 1935 נישאה חוה לבחיר ליבה יצחק אדלר, ויחד הם הביאו לעולם בת אחת, החיים האירו פנים לחוה. בתם הבכורה נולדה בשנת 1937, ונקראה צביה - על שם סבה של חוה, הירש ניסלסון, שנפטר מספר חודשים לפני כן בשיבה טובה. משפחת אדלר התגוררה בליפאיה, וחוה העבירה את זמנה בין ריגה וליפאיה, ונהגה לבקר גם את המשפחה שנותרה ביאון ילגבה. יצחק עבד כחייט וחוה היתה עקרת בית, אך גם עזרה לשתי אחיותייה, שרה ואיידה ניסלסון, שניהלו חנות סידקית יחד.

מלחמת העולם השניה והתקופה שאחרי

בקיץ 1941, בני המשפחה הועברו לגטו ריגה ברחוב מסקבס. בתאריך 30 בנובמבר 1941 חוה הוצאה להורג בגטו ריגה יחד עם בתה הבכורה צביה, אחותה רוזה וגיסה ראובן היס ואחייניתה בסיה גולדה היס. בשנת 1943 כשכמעט לא נותר עוד דבר מגטו ריגה, יצחק אדלר, בעלה של חוה הצליח להימלט מהגטו ונכנס למסתור. חלק גדול מגטו ריגה הועבר למחנות אחרים באירופה וחלק אחר הוצא להורג ביער רומבולה. לאחר המלחמה יצחק נישא בשנית והתגורר בריגה יחד עם בני המשפחה סמוך לשיינה ניסלסון אחותה היחידה של חוה שחזרה לריגה, אולם הם מעולם לא נפגשו ולא ידעו איש על רעהו מכיוון שכל אחד האמין שהשני לא שרד את המלחמה.

הורים, אח ואחיות

  • יוסף אליהו ניסלסון - יליד 1871, אביה של שיינה. נולד בפרידריכשטט כבנם הבכור של שרה לבית קאן והירש ניסלסון. היה סוחר. בשנת 1899 נשא את גיטל לאישה וביחד הם ניהלו את בית ההלוויות שהקימו עד לפטירתו בשנת 1923.
  • גיטל ניסלסון לבית אבלסון - ילידת 1869, אמה של חוה. נולדה בדווינסק, כבתם הבכורה מתוך תשעהה ילדים, של שולם וגולדה יבלסון. הייתה עמוד התווך של כל המשפחה ושל רבים בקהילה היהודית לאחר פטירת בעלה בשנת 1923 כאשר המשיכה לנהל את בית הלוויות עד פרוץ המלחמה.
  • מאנה ניסלסון - יליד 1900, היה הבן הבכור במשפחה. נישא לרייצה והם הביאו ביחד שלושה ילדים. מאנה נשלח למחנות עבודה בזמן מלחמת העולם השניה.
  • רוזה ניסלסון היס - ילידת 1902, הייתה הבת השניה של המשפחה. נישאה לראובן היס ונולדה להם בת - בסיה גולדה. רוזה, ראובן ובסיה גולדה היס הוצאו להורג בגטו ריגה בסוף נובמבר 1941.
  • איידה ניסלסון - ילידת 1906, הבת השלישית במשפחה. לא נישאה מעולם ולא נולדו לה צאצאים. בזמן מלחמת העולם השנייה עברה כמה מחנות.
  • שרה ניסלסון - ילידת 1908 והבת הרביעית במשפחה. לא נישאה מעולם ולא נותרו לה צאצאים, היא נקראה על שם סבתה מצד אביה, שרה ניסלסון לבית קאן.
  • שיינה ניסלסון - ילידת 1915 ובת הזקונים של יוסל וגיטל. הביאה לעולם חמישה ילדים, איבדה שתיים מבנותיה בתור תינוקות, בתה ריבה נפטרה בגטו ריגה ובתה טובה נפטרה בשנתה.