ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

ויקיגניה:השטעטל/ארכיון 5

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
< ויקיגניה:השטעטל
גרסה מ־11:15, 19 בנובמבר 2008 מאת חוה (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תזכורת - שמות אנשים חיים

אין להכניס למערכת שמות אנשים חיים, בברכה חוה 12:22, 8 בנובמבר 2007 (IST)

העברת ויקיגניה לבית משלה

שלום לכולם!

לדעתי, אחד הצעדים הראשונים בדרך ל"פריצה" של הוויקי היא העברתה לבית משלה ולדומיין משלה. הדומיין יכול להוות מרכז מידע בכל הקשור לגנאלוגיה יהודית, ויכולה לשבת שם גם ספריית קישורים חיה ובועטת, ואולי עוד כמה דברים.

מבחינה טכנית, הדבר אינו מסובך כלל וכלל (לאחרונה, הקמתי אתר עצמאי והתנסיתי בתהליך הרכישה של שטח אחסון ודומיין). מבחינה כלכלית, מדובר בעלות של עד 100$ בשנה (יכול להיות שהגזמתי והעלות תהיה נמוכה עוד יותר).

אשמח לשמוע דעתכם בנושא, ובפרט האם לדעתכם נוכל לקיים את האתר העצמאי מ"תרומות" (של משתמשי המערכת, אני מניח, אלא אם יש לכם רעיון לספונסר בלתי-תלוי).

ארנון הרשקוביץ 10:59, 9 בנובמבר 2007 (IST)

שלום ארנון,
רעיון מצויין להעביר את ויקיגניה לבית ודומיין משלה!
אין לי רעיון לספונסר, אך אשמח להיות בין התורמים הראשונים במידה שיתקבל הרעיון. בברכה, חוה 11:04, 9 בנובמבר 2007 (IST)
מצטרפת בשמחה למה שחוה כתבה כאן.מיכל 12:45, 9 בנובמבר 2007 (IST)
כמציע ההצעה, אני נכון, כמובן, לתרום גם כן. ארנון הרשקוביץ 12:51, 9 בנובמבר 2007 (IST)
תומכת בעוז בהצעה, ומוכנה להשתתף בתרומה. אך מה שמדאיג אותי - מה דין הקישורים לוויקיגניה באתרים שונים שכבר קיימים? אורית 15:24, 9 בנובמבר 2007 (IST)
אבדוק אם יש פתרון גורף להעברת הקישורים (מסופקתני)... הפתרון הפשוט הוא העברה אוטומטית מן הדף הראשי פה לדף הראשי החדש. ארנון הרשקוביץ 07:59, 14 בנובמבר 2007 (IST)
ודאי שארים תרומה. איני נוכח כי הלך המחשב לפני כחודש ועדיין אין חדש. האנציקלופדיסט 18:40, 10 בנובמבר 2007 (IST)

היכן קבצי האירוחים בפורום?

שלום,

מבקשת סיוע במציאת הקבצים של האירוחים השונים בפורום שורשים משפחתיים, על מנת לסדר את הדפים שעדיין נמצאים בעבודה. תודה, חוה 11:17, 11 בנובמבר 2007 (IST)

הי חוה,
אין לי תשובה - גם אני לא מצליחה למצוא אותם. אך עבורי בולט במיוחד בהעדרו סיכום האירוח המלא של פרופ' גיימנט. בויקי הוא מופיע כ-דיאמנט וזו כנראה טעות. השירשור המלא נמצא כאן, ואם לא נערך סיכום מלא - כדאי אולי לעשות אותו. אם אינך מעוניינת - מקווה להתפנות לכך בעצמי בעוד שבוע-שבועיים. אורית 17:23, 11 בנובמבר 2007 (IST)
הי אורית,
את בהחלט צודקת שסיכום האירוח של פרופ' גיימנט בולט בהעדרו, כמו גם הטעות בכותרת הדף. צריך לשנות את שם הדף לגיימנט, אך משום שהוא כבר הועבר פעם אחת, עלולה להיות בעייה בהעברה נוספת. מעדיפה לעשות זאת כשאהיה יותר עירנית. מקווה להתחיל לטפל, לפחות באירוח שלו, בעוד מספר ימים ואשמח כמובן לכל סיוע. תודה רבה שמצאת את השירשור בפורום, חוה 18:34, 11 בנובמבר 2007 (IST)
אז מי שתתפנה קודם תתחיל...אורית 08:02, 12 בנובמבר 2007 (IST)


סיימתי את הרוב. נשארו עוד מספר נושאים לאיחוד תחת כותרת ראשית וכותרות משנה.חוה 09:46, 14 בנובמבר 2007 (IST)
חוה, הידד וכל הכבוד! אקרא בעיון כשאתפנה. אורית 14:50, 14 בנובמבר 2007 (IST)

קטגוריית מאכלים בוויקיגניה

שלום לכולם,

הכנסתי למערכת שלושה דפים על מאכלים יהודיים, אך איני יודעת לאן לשייך את "קטגוריית מאכלים". אודה לעיצה.חוה 19:15, 8 בדצמבר 2007 (IST)

הי חוה,
כל הכבוד לפעילות הבלתי נלאית!
לדעתי חסר נושא על בויקיגניה, בנוסף לגאוגרפיה, היסטוריה וכו', שיכלול מסורות ומנהגים. בנוסף למאכלים ניתן יהיה לכלול שם תפילות, חגים וכו'.
מצד שני - האם העדר הנושא משמעותו שהכוונה היתה להגביל את תכולת הויקי לנושאים הנדונים?
אורית 11:43, 10 בדצמבר 2007 (IST)
הי אורית,
תודה על התשבוחות (צלמית ביישן), ובהזדמנות זאת רוצה להודות לך על כל העיצות והתרומה הברוכה והמקצועית שלך לוויקיגניה.
את צודקת שחסר נושא על שיכיל גם את החגים, המנהגים וכו' ועל כך צריך להחליט (אם הוא מקובל על כולם או שמיותר). אולי ארנון שיצר את המערכת, יוכל להשיב מה דעתו בעיניין וכיצד ניתן מבחינה טכנית להכיל את הנושא במערכת. אני סבורה שחלק מהגנאלוגיה הוא גם המסורת, החגים, המנהגים וכן המאכלים, אך אני איני קובעת כאן לבדי כידוע וכולם שותפים ליצירה. יצרתי את הדפים, אך ניתן למחוק אותם כמובן בלי שום בעיה. ממתינה לשמוע דעות נוספות, תודהחוה 12:38, 10 בדצמבר 2007 (IST)

WikiTree

שלום לכולם, אני משתמש די חדש ועד עתה רק עדכנתי את דף המשתמש שלי. רציתי לדעת מדוע אין אפשרות ליצור כאן תרשימי משפחות כמו בויקיטרי. זה מאוד נח ומאפשר לקשר בין אנשים בקלות רבה.

תודה רבה על המיזם. נתנאל. --נתנאל ברנדל 11:15, 11 בדצמבר 2007 (IST)

ברוך הבא נתנאל,
שמחה מאוד שעדכנת את דף המשתמש שלך ושאתה משתלב מהר במערכת. לצערי איני יכולה לענות לך לגבי אפשרות הוספת תרשימים למערכת. ישנה אפשרות למפת תמונה כפי שראיתי לאחרונה בויקיפדיה, האם לזו כוונתך? או אולי אם אפשר להכניס לכאן הפניה מדוייקת לדוגמא. המון תודה ואשמח לכל עיצה מועילה. חוה 11:21, 11 בדצמבר 2007 (IST)
כוונתי היא לתרשים כמו זה התרשים נוצר בצורה אוטומטית לאחר הכנסת הנתונים בתבנית leaf דוגמא --נתנאל ברנדל 12:39, 11 בדצמבר 2007 (IST)
תודה על הבאת הדוגמאות והלוואי שאפשר היה להוסיף גם כאן את הפיצ'ר. אם ראיתי נכון, עד כמה שהספקתי לשוטט ולראות, לא כתובים שם ממש סיפורי מחקר, אלא יותר שמות בתבנית של עצי משפחה. כאן במערכת לעומת זאת הכוונה היא בעיקר לכתיבה על המשפחות, כתיבת ערכים הנוגעים לגנאלוגיה ולא ממש הכנסת עצים שלמים, אנא תקן אותי אם אני טועה. תודהחוה 12:57, 11 בדצמבר 2007 (IST)
את צודקת. פשוט חשבתי שאם יוסיפו את הפיצ'ר הנ"ל זה יכול לתרום רבות למיזם. שימי לב כי בכל דף שנוצר יש אפשרות לקישור חיצוני ופנימי. אם יהיו שני אגפים למיזם -אגף תרשמי העצים ואגף המידע- אני סבור כי רבים יבואו לאתר ולהוסיף לו. --נתנאל ברנדל 14:01, 11 בדצמבר 2007 (IST)
אתה בהחלט צודק ופיצ'ר כזה יכול לתרום למיזם בצורה נפלאה. אנחנו זקוקים לאנשים שיכולים לסייע מבחינה טכנית בקידום המיזם שלנו. אם אתה מכיר אנשים שיכולים לסייע, או מבין בנושא בעצמך נשמח לקבל את העזרה. המון המון תודה,חוה 14:23, 11 בדצמבר 2007 (IST)
הי נתנאל - ברכות להצטרפותך!
כפי שחוה כתבה, המיזם לא נועד במקור לתעד עצי משפחה. כמובן, אפשר להחליט לשנות את ההגדרה - זו הרי אינה הנחתה מלמעלה... אך לדעתי האישית אין בכך צורך. יש היום המון מקומות לתעוד עצי משפחה ברשת - FTJP, Myheritage, ג'ני ועוד. כך שכבר עתה הצורך לתחזק את כל העצים במקביל מצריך משאבי זמן אדירים. אורית 20:03, 11 בדצמבר 2007 (IST)
שלום אורית
הסיבה שאני חשוב כי יש להוסיף את האפשרות הזו לויקיגניה היא משום שהממשק של ויקיגניה (המבוסס מדיה-ויקי) הוא מאוד נוח. תחזוקת העצים היא משימה של מי שמעלה אותם והאחריות של מנהלי המיזם היא להכריע כשיש ויכוח כזה או אחר. כמו כן, אני לא מכיר מאגר המרכז עצי משפחה בעברית ווקיגניה נראה לי כמקום טוב להתחיל בו.
תודה על הברכות, כל טוב --נתנאל ברנדל 15:47, 13 בדצמבר 2007 (IST)
שלום נתנאל,
הרעיונות טובים, אך יש משהו גם בדברי אורית. ב-Myheritage ניתן להכניס שמות ועצים בעברית, כך שהתוכנה פותרת את בעיית הכנסת העצים לכאן.
מכיוון שמפעילי המערכת אינם פעילים, במשך חודשים רבים (מסיבותיהם הם), והמיזם תקוע בשל כך, לא ניתן להגיע להחלטות. מה ניתן לעשות? לא לי התשובה וכל אחד מוזמן להציע את הצעותיו (אין כאן מי שיכול להשיב כמעט לשאלות שלי, מלבד אורית שמתייחסת). המון תודה ואשמח אם תשאר ותרצה לכתוב על המשפחות שלך (בהתאם לכללים הכתובים באגף עזרה). בברכה,חוה 17:34, 13 בדצמבר 2007 (IST)

האם יש עתיד לעבר ? ויקיגניה אהובתי

האמת - אני מודאגת - המיזם והאתר החשוב הזה, לדעתי - מופעל על ידי מספר מועט של אנשים - למרות שרשומים 167 משתמשים.

מה קורה ? הערכים מתמעטים - ולא מתרבים ?

מיכל 14:20, 21 בדצמבר 2007 (IST)

שלום מיכל,
כעיקרון את בהחלט צודקת ומכיוון שאין כאן מגיבים, צריך להסיק את המסקנות הנדרשות ולכן גם אין טעם להמשיך במתכונת הנוכחית. הפתרון... שינוי כל המערך, כולל מפעילים ובירוקרטים חדשים שיתפעלו את המערכת על בסיס יומי.חוה 06:39, 22 בדצמבר 2007 (IST)


ויקיגניה - דרכי פעולה

על פי תפיסתי יש לנקוט בצעדים הבאים:

 • גיוס מפעילי מערכת ובירוקרטים חדשים שיהיו מוכנים לתפעל את המערכת על בסיס יומי ולא על בסיס חצי שנתי. החלפתם המיידית במידה שלא יהיו נוכחים כאן, במשך תקופה שתיקבע על ידי משתמשי המערכת.
 • גיוס מתנדבים היכולים לסייע בתחזוקה טכנית של המערכת, כולל ידע בשפות הנדרשות וביניהן Java Script.
 • גיוס עורכי דין שיכולים לייעץ בנושא זכויות יוצרים.
 • ניתוק מוחלט מפורום שורשים משפחתיים או לחילופין שילוב מוחלט בין המערכת לפורום. אי אפשר לאכול את העוגה ושתשאר שלמה.
 • חלוקת תפקידים לאחראים איזוריים כמו: מומחה פולין שירכז את החומר, מומחה ליטא שירכז את החומר, מומחה רומניה שירכז את החומר, מומחה הונגריה וכו'.

מוזמן להביע את דעתו כאן, כל מי שהמערכת יקרה לליבו. ללא השינויים הללו איני רואה כל עתיד למערכת. בברכה,חוה 07:59, 22 בדצמבר 2007 (IST)

אני מזדהה עם שתיכן בענין חשיבות ויקיגניה, ובענין הצורך לחולל שינוי. לגבי הנקודות שחוה העלתה: לטעמי חשוב להפריד בין פעולות הכרחיות, לבין פעולות רצויות. שתי הנקודות הראשונות: אכן הכרחיות גם בעיני וכדאי להתחיל בהן.
נקודה שלישית - עורך דין - מנקודת מבטי זה אינו הכרח, ולפחות לא מה שיוצר היום בעיה במיזם. חוה אנא תקני אותי אם אני טועה - האם ניתן לדחות את הטיפול בנושא זה.
נקודה רביעית - לא בטוחה שהבנתי את הכוונה. מבחינתי מה שחשוב הוא שימונו בעלי תפקיד חדשים, ולא אכפת לי אם הם מהפורום או לא.
נקודה חמישית: חשוב בעיני להוסיף - "שיווק" - ללא ספק שיווק המיזם בשנה האחרונה נחל כשלון. צריך לחשוב איך "לשווק" אותו הן לכותבים והן למתנדבים בעלי תפקידים. אשמח לנסות לתרום בנושא זה ("תכנית שיווק").
נקודה שישית - שת"פ / מיזוג. מציעה לבחון אפשרות להתאחד או לשת"פ עם מיזם אחר. אני לא יודעת אם מבחינה טכנית הדבר אפשרי, וגם לא אם מבחינה קונצפטואלית יש מועמדים מתאימים. אך כדאי למצות את האפשרות.
שבוע טוב, אורית 15:49, 22 בדצמבר 2007 (IST)
שלום אורית,
מנסה להבהיר ככל יכולתי את השאלות:
שתי הנקודות הראשונות בעלות חשיבות גדולה, כפי שכבר הסכמת להן.
נקודה שלישית - הייתי רגועה יותר אם היה מומחה שניתן להתייעץ עמו בנושא "זכויות יוצרים", על מנת שאף אחד לא יסתבך, אך כרגע אינו בעל חשיבות עליונה.
נקודה רביעית - המצב הנוכחי בו ויקיגניה "תקועה" בקישורי הפורום וכל העלאת הנושא מחדש גורמת לתגובות לא נעימות, אינו בריא לא לוויקיגניה ולא לפורום. מכיוון שלדעתי סדנא כרגע לא יכולה להתקיים כשאני מתפעלת מערכת לבדי, דבר ראשון בחשיבות הוא מציאת מפעיל נוסף. שאלה נוספת היא מי יכול, או מוכן להתנדב לקחת על עצמו את תפקיד הבירוקרט, בנוסף למפעיל חדש. אני אישית חוששת לקחת תפקיד כזה, למרות שהובהר לי שכל ההבדל בין בירוקרט למפעיל, הוא יכולתו למנות מפעילים. רק לאחר שניתן יהיה להבטיח את הנושא, אפשר יהיה לחשוב כיצד לשווק את המערכת (נקודה חמישית) ותודה אורית על ההתנדבות לטפל בנושא הזה.
נקודה שישית - מיזוג מיזמים ניתן לביצוע. השאלה היא אילו מיזמים באים בחשבון ואם ישנו רצון מצד מפעילי המיזמים - דורש בדיקה.
שבוע טוב, חוה 20:16, 22 בדצמבר 2007 (IST)


שלום לכם,
לגבי נושא המפעיל הנוסף, אבקש להבין מדוע נדרש מפעיל, שכן כל משתמש יכול להוסיף תבניות, לבצע שחזורים, לכתוב ברכת "ברוך הבא" וכד'. מפעיל נדרש לחסום משתמשים, למחוק דפים, או להגן על דפים. האם יש כזה עומס שנדרש מפעיל נוסף (אם יש, אשמח לעזור).
לגבי נושא זכויות היוצרים, יש בוויקיפדיה מידע מאוד מפורט, וכדאי לעיין שם. אני מניח שרוב השאלות ייפתרו כך.
לגבי הפרדה בין הפורום ובין הוויקי, מכיוון שלא ביקרתי זמן רב בפורום, לא ברור לי הקשר (או חוסר הקשר) בין שני הגופים. בכל אופן, האנשים המתאימים להוסיף חומר לוויקי, הם אותם אנשים העוסקים בחקר השורשים המשפחתיים, וקרוב לוודאי שאותם אנשים נמצאים גם בפורום, או שיגיעו לפורום, כך שמבחינת משתמשים, לא תהיה הפרדה. מבחינה ניהולית, אלו שני גופים שונים, ולא נדרש ניהול משותף, אולם צריך שיהיה קשר וצריך שתהיה הפריה הדדית בין שני הגופים. בברכה, אבינעם 21:22, 22 בדצמבר 2007 (IST)
שלום אבינעם וברוך השב!
כפי שכבר הבהרת, כל משתמש יכול לבצע את כל אותן הפעולות הרגילות של: כתיבת "ברוך הבא", הוספת תבניות וכו'. מכיוון שעד היום, במשך שנה שלמה נשאתי בעול כמעט לבדי (אתה היית כמעט היחיד שהכניס תבנית ברוך הבא במשך כל הזמן הזה - אם אני לא טועה)ובנוסף לכל הפעולות "הרגילות" נאלצתי לבצע את המטלות של מפעילת מערכת, כמו יצירת קטגוריות וכו' לבדי, אין לי עניין להמשיך בכך במצב הנוכחי, למרות שאין פעילות מוגברת במיזם ואולי בשל כך.
כמו כן המיזם לא מטופל במשך חודשים מבחינת התקנות נוספות. נדמה לי שהיתה בעיה של תצוגה באקספלורר 7, האם נפתרה כבר? (למען האמת לא בדקתי את הנושא). כל דיון בחודשים האחרונים וכניסת משתמשים חדשים שרוצים לתרום, נגמר בהסבר שלי שאין כאן משתמשים שיכולים לסייע ביצירת תבניות חדשות או בהוספת פיצ'רים למיניהם . הדבר מביא לחוסר רצון מצידם להמשיך והם מפסיקים להיות פעילים. האם המצב תקין? (לא לפי דעתי) וחבל!
הייתי שמחה מאוד אם תוכל לקבל על עצמך מנוי של מפעיל, כדי שלא ארגיש "לבד". אני עדיין ממתינה לתגובות של כל האחרים שבנו את המערכת וכתמיד לא ממש משתתפים בדיונים החשובים (לא אומרת זאת כביקורת חלילה, אלא כעובדה.
נקודה חשובה ששכחתי להוסיף שחייבים להבין שמשתמשים שחוקרים שורשים, הם ברובם מבוגרים מחתך הגילאים ש"שוחה" באינטרנט ובמחשבים. אי לכך, קשה מאוד להפיג את חששם לגבי כתיבה במערכת. צריך לחשוב מה עושים בנושא, זאת ועוד שישנם משקעים בפורום ואיני רוצה להרחיב על כך את הדיון.
בברכה, חוה 21:40, 22 בדצמבר 2007 (IST)
שלום חוה, ראשית, למען הסדר הטוב, פתיחת קטגוריות או יצירת תבניות, אינה דורשת הרשאות מפעיל. לעומת זאת, התקנות חדשות (עדכון גרסה או תוספות) אינה קשורה להרשאות מפעיל, אלא דורשת גישה למחשב שבו מותקנת תוכנת מדיה-ויקי. ברם, אשמח לקבל עלי מינוי של מפעיל, אם את חושבת שיש בכך תרומה.
לגבי כניסת כותבים חדשים, אני מציע לאתר כותבים בעלי פוטנציאל, שייכתבו באמצעות וורד, ואנחנו נכניס את זה לוויקי כטיוטה, והם יוכלו לערוך ולתקן. מה את אומרת? האם נראה לך, ואם כן, האם יש מועמדים? בתודה, אבינעם 21:59, 22 בדצמבר 2007 (IST)
ההצעה נראית לי כרגע קשה לביצוע, או יותר נכון, לא יכולה כרגע לחשוב על מועמדים בעלי פוטנציאל לכתיבה באמצעות וורד. אולי כדאי להמתין לבוקר ולראות האם למשתמשים האחרים שכותבים במערכת, יש מועמדים פוטנציאליים בנושא. כעיקרון מסכימה להצעה.חוה 22:14, 22 בדצמבר 2007 (IST)

ויקיגניה היא גם אהובתי

שבוע טוב לכולם!

אמנם, רוב הדברים כבר נאמר לנוגעים בדבר במהלך הימים האחרונים, אך אני חושב שהדיון הזה חייב להתנהל כאן, ולכן אני ממשיך אותו.

אני רוצה להתרכז בנקודה אחת, שהיא העניין והיא המהות והיא גם, מבחינתי, הצוהר והשביל לעתיד. ויקיגניה הושקה לפני שנה, לאחר חודשי עבודה מאומצים של צוות קטן, מתוך מטרה לשנות משהו באופן בו אנו מתעדים את תוצרי המחקר הגנאלוגי שלנו. אין טעם לחזור על המטרות. ברור שמאז ועד היום קרו שני דברים עיקריים בהקשר זה:

 • מספר קטן מאוד של אנשים (ולא רק מקרב הצוות המייסד, וטוב שכך) הבין את תרומתה הגדולה של המערכת ואת הדרך בה היא יכולה לסייע להם ולאחרים
 • המערכת לא סחפה אחריה את "ההמון", ולכך סיבות אחדות (ובין היתר: שיווק, קשיים טכניים). עם זאת, יש להדגיש כי מראש ברור שלא כל אחד מתאים לכתוב בסביבת ויקי.

ברור ששני העניינים הללו אינם משלימים זה את זה, וביחד מהווים את הבעיה המרכזית, לפי ראות עיניי.

עם זאת, אין (ולא היתה) שום כוונה להכריח מישהו לכתוב, להגדיר מינון של כתיבה "ראויה", או להעמיס את כל המערכת על גבו של אדם אחד (ואפילו חמישה). הוויקיגניה היתה נסיון לעשות משהו שונה בנוף הגנאלוגי, וכמו בתחומים אחרים בחיים - לא כל הנסיונות דינם להצליח.

ובכן, מה יש לעשות כדי שהמיזם הזה ישנה כיוון ויוכיח אם דינו להצליח או להיכשל?

 1. להעביר את המערכת למקום משלה (שטח אחסון ודומיין) - לשם כך, נדרש גיוס קל של כספים (כפי שציינתי כאן בדיון קודם, מדובר על סדר גודל של 100$ לשנה, ונדמה לי שאין שום בעיה לגייס סכום כזה כבר בשלב הנוכחי)
 2. למצוא מישהו שיוביל את המיזם מבחינה טכנית ורוחנית (לא מדובר רק על "מפעיל") במקומי. אני לא מוותר בכך על מחוייבותי למיזם ולא מצהיר בכך על כך שהוא אינו חשוב לי יותר. נהפוכו. כיוון שהוא חשוב לי מאוד, אני חושב שראוי שמישהו רציני ייקח על עצמו התפקיד.
 3. לשווק המיזם בצורה רצינית, במטרה לצרף אליו כמה שיותר אנשים איכותיים שיוכלו לכתוב ובמטרה לחשוף אותו לכמה שיותר אנשים שייהנו מפירותיו.

אשמח להמשיך כאן את הדיון. ארנון הרשקוביץ 15:02, 23 בדצמבר 2007 (IST)


שלום לכולם,
אין לי עניין אישי להמשיך ולהיות פעילה במערכת. אני מבקשת בכל לשון של בקשה, לא לשחזר את הדפים האישיים שהסרתי מן המערכת גם בעתיד. אשמח להרים את תרומתי למי שימשיך ויעביר את המערכת לדומיין משלה כפי שכבר כתבתי בשירשור הקודם בנושא. שיהיה בהצלחה למוביל מערכת שיקח על עצמו את התפקיד ולמי שימשיך לכתוב. בברכה, חוה 17:59, 23 בדצמבר 2007 (IST)


צר לי מאד שאת עוזבת, חוה. אני חושב שהיית מפעילה מאד מאד מועילה, קידמת כל אחד, ועזרת לכל מי שביקש עזרה.
לגבי הרעיון שלך ארנון, למצוא מישהוא שיוביל את הפרוייקט, אני חושב שזה לא כל כך קל, למצוא אדם שגם יש לו הידע המתאים, גם יש לו הזמן הדרוש, גם יש לו מוטיבציה גדולה מאד להרים את הפרוייקט.
אני חושב שפחות צריך להתמקד בתיעוד מחקר פרטי, (דהיינו על אישים ומשפחות) ויותר תיעוד מחקר כללי (אתרי אינטרנט, שיטות עבודה, חוקרים מפורסמים, ספרים למיניהם וכדומה).--בני 21:29, 23 בדצמבר 2007 (IST)
מצטרף לדבריו של בני - צר לי שחוה עוזבת. אני חושבת שהיא תרמה תרומה אדירה למיזם, ואני מבקש ממנה לשקול שוב את הנושא. בברכה, אבינעם 23:07, 23 בדצמבר 2007 (IST)
מצטרפת לדברים שנאמרו - לגבי חוה. צר לי מאוד על עזיבתה. את האחת והיחידה שתרמה כל כך הרבה לויקיגניה. טיפחת אותה כמו "תינוק", היית רגישה לכל אות ומילה שנכתבו כאן, ליווית כל ערך באהבה, בתשומת לב, בידע, והכל במסירות אין קץ, בשעות של עבודה. ובודאי שלא כתבתי הכל. אשמח מאוד לראות את חותמך כאן בויקיגניה - בקטעים, שמתאימים לך.מיכל 23:16, 23 בדצמבר 2007 (IST)
מצטרפת לחברים שהביעו צערם על עזיבתה של חוה, ולתקוה שזוהי חופשה בלבד. יתכן שזה הזמן לקיים מפגש, לנתח "כיצד הגענו עד הלום", ולתכנן מה עושים בהמשך. אני מוכנה לארגן מפגש שכזה. אורית 07:30, 24 בדצמבר 2007 (IST)
מפגש הוא רעיון מצוין. תודה, אורית, על היוזמה ועל ההירתמות. אני בעד. ארנון הרשקוביץ 08:47, 24 בדצמבר 2007 (IST)
גמני. אבינעם 08:51, 24 בדצמבר 2007 (IST)
מצטרפת מיכל 06:39, 25 בדצמבר 2007 (IST)

מפגש

בימים הקרובים אקדם את נושא המפגש. המועד המתוכנן הוא עוד 2-3 שבועות. המקום - אזור נתניה. עד אז אברר עמכם מועדים אפשריים, ואכין מצע מסודר לדיון. כמו כן בדעתי לכתוב על כך הודעה בפורום ולהציע למעוניינים בכך להצטרף - עם דגש על נכונות להצטרף לצוות מוביל ולא על כתיבה. אם יש לכם הסתייגויות מכך - אנא הגיבו כאן או במסר אישי.

נכון להיום, הנושאים העיקריים לדיון הם:

 1. הגדרת מטרות המיזם וגבולותיו
 2. ניתוח הסיבות לכך שהפרוייקט לא המריא
 3. גיבוש צעדים להקמת צוות מוביל חדש / מחודש, ומבנה חלוקת אחריות
 4. תכנית לשיווק המיזם לכותבים נוספים
 5. קרדיטים וזכויות יוצרים - האם ניתן לשנות את המתכונת תחת גג זה
 6. העברת המיזם לאתר ייעודי ומימון האתר.

אם ברצונכם להציע הבטים שונים תחת הנושאים הנ"ל - אנא העבירו אלי באופן אישי. אם לדעתכם יש נושאי על נוספים לדיון - אנא הציעו כאן. אורית 07:39, 25 בדצמבר 2007 (IST)

תודה על הפירוט, אורית. למרות שמדובר בעניין טכני למדי - חשוב לדון בו כבר כעת: העברת המערכת למקום משלה והחלטה על מנגנון לכיסוי ההוצאות העתידיות. ארנון הרשקוביץ 07:57, 25 בדצמבר 2007 (IST)
הוסף. אורית 09:25, 25 בדצמבר 2007 (IST)
שתי הערות:
 • חשוב שישתתפו אנשים מן הפורום, גם אם אינם חושבים על הצטרפות לצוות מוביל, שהרי בסופו של דבר, הפורום הוא פחות יותר מאגר המשתמשים של המיזם, וזאת כדי להבין אם יש לפרויקט זכות קיום.
 • נראה לי שמיקום המערכת הוא פרט שולי ולא מהותי - זהו הקנקן ולא התוכן.
בברכה, אבינעם 00:13, 26 בדצמבר 2007 (IST)
אבינעם, בפועל אמנם חברי פורום הביעו נכונותם להצטרף למפגש לחשיבה - למרות שאינם רואים עצמם חלק מהצוות המוביל. אני מקווה שנוכל לקבוע מועד שאמנם כולם יוכלו להשתתף. אורית 10:49, 31 בדצמבר 2007 (IST)
האם כוונתך היא לפתוח את המפגש גם לחברים שאינם מעוניינים להצטרף לצוות המוביל?
לגבי איחסון המערכת - אני מסכימה אתך שזהו הקנקן, אך המפגש מהווה הזדמנות לדון בנושא. בכל מקרה זה יהיה נושא הדיון האחרון בהנחה שיתר הסעיפים יסוכמו בחיוב. אורית 05:23, 26 בדצמבר 2007 (IST)
אני מעט חולק עליכם לגבי המיקום. נכון שזהו הקנקן, אך הוא קנקן חשוב, וזאת משתי סיבות:
 1. אי אפשר לשווק את המערכת כלפי חוץ עם הדומיין הנוכחי שלה
 2. ההעברה דורשת גם מימון, וזה כבר לא קנקן אלא גם קצת תוכן
ארנון הרשקוביץ 07:03, 26 בדצמבר 2007 (IST)
אני בהחלט מסכימה שיש צורך בדומיין לויקיגניה, וכידוע אני זו שהעלתה מדי פעם את הנושא. אך נראה שהנושא שעומד עתה על הפרק הוא קיומי - להיות או לחדול. מן הסתם, רכישת דומיין וכו' תיעשה רק לאחר הסרת האיום הקיומי. אורית 07:43, 26 בדצמבר 2007 (IST)
אכן כך. ארנון הרשקוביץ 09:14, 26 בדצמבר 2007 (IST)

מפגש ויקיגניה - הזמנה

בהמשך לכתוב לעיל, מפגש ויקיגניה נקבע ל-24 בינואר, בשעה 19:00, באזור נתניה. הכותבים והקוראים הרוצים להשפיע על המיזם מוזמנים להצטרף! אלו מכם שטרם נרשמו, ומעוניינים לעשות זאת - אנא הרשמו כאן, ואעביר לכם פרטים נוספים. להתראות! אורית 09:13, 6 בינואר 2008 (IST)

הערות

ראשית, הערכתי הרבה למקימי האתר ולכותבים שאת חלקם אני מכיר אישית ממפגשי פורום שורשים משפחתיים בתפוז.

אין לי דיעה מגובשת לגבי נחיצות האתר אך אין לי ספק שמיעוט המשתמשים והעובדה שעד עתה האתר/מיזם לא התרחב לקהלי יעד רחבים, נובע מכך שהאתר איננו מספיק "ידידותי" ו"שקוף" למשתמש האינטרנטי הממוצע.

יש כאן אמנם ניסיון מעניין ליצור אתר שיהווה פלטפורמה רחבה בעברית לכל הקשור בגנאולוגיה אך זה נראה יותר כמו "תפסת מרובה לא תפסת", דהיינו יש כאן אלמנטים של ביאור מונחים (כדוגמת ויקיפדיה), דיונים ותגובות (פורום), טוקבקים, קישורים וניווטים לפי נושא ועוד, למרות זאת משהו לא תופס את המשתמש ולא גורם לו ל"התמכר" ולחזור לכאן מדי יום או להפוך את זה לאתר הבית שלו (כמו בפורומי תפוז למשל).

קשה לי לשים בדיוק את האצבע על הבעיה, אני אינני מומחה ללתכנון אתרים או שיווקם אך ביקשתי היום שלושה מחברי (משתמשי אינטרנט כבדים) להיכנס ולשוטט מעט בויקיגניה ולאחר מכן בפורום שורשים משפחתיים בתפוז, העדפתם לכיוון תפוז היתה החלטית וברורה.

ולסיום, הערה בקשר לזכויות יוצרים. אינני מומחה ואף הרבה פחות מזה להיבטים המשפטיים אך אין זה מקובל לקחת טקסט (ובמיוחד באם טקסט זה הועלה מלכתחילה כמאמר), להעתיקו כלשונו ולהציבו באתר אחר, מבלי לבקש תחילה את הסכמת הכותב (שאולי איננו מעוניין בכך וסיבותיו עימו). הרי אין שום בעיה ליצור קישור לכתובת הטקסט המקורי. -- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Melitz שצריך לחתום.

מבחינות מסוימות, נכון שהפורום בתפוז יותר ממכר, ויותר מושך. אבל, זה לא בא להחליף את זה, ולא צריכה להיות תחרות בין השניים. הפורום מהווה בית למי שרוצה לשאול שאלה קצרה ולהיעזר באנשים. ואילו הויקיגניה זה יותר ענין של תיעוד, ושל צבירת ידע, ושל ביאור מונחים ושל קישורים, וכדומה. ובקיצור, לאדם שרוצה לעבוד לבד, בלי לשתף אחרים, ולמצוא את כל הידע בעצמו. רק שאם כן, צריך לחשוב מהי המוטיבציה ליצור כזה מיזם, (מעבר לכך שאנו אנשים טובים שרוצים לתרום מנסיוננו לכל העולם..).--בני 00:00, 25 בדצמבר 2007 (IST)
תודות לשניכם על ההערות! אטמיע אותן במצע לדיון במפגש המתוכנן. וכמובן, אתם מוזמנים להצטרף! אורית 05:24, 26 בדצמבר 2007 (IST)

ההודעה "הערות"

את ההודעה האחרונה שכותרתה "הערות" אני(Melitz)כתבתי מצטער על חוסר מיומנותי בהוספת הודעה כששם המשתמש לא מופיע...-- הודעה זו נכתבה על ידי המשתמש/ת Melitz שצריך לחתום.

החתימה היא פשוטה מאוד - כותבים ~~~~. בברכה, אבינעם 00:30, 25 בדצמבר 2007 (IST)

ויקיגניה - הדור הבא - אנא התנדבו!

בהמשך לדיון לעיל בנושא ויקיגניה, בשבוע שעבר נערך מפגש בנושא. משתתפי הדיון החליטו שיש להמשיך ולהשקיע בוויקיגניה, אך תוך עריכת שינויים במיזם. הכותבים והמבקרים מוזמנים להתנדב לאחד מהצוותים שיוקמו לשם מימו שההחלטות. להלן הסיכון המפורט.

הוחלט להקים שישה צוותים, אשר כל אחד יפעל בתחום ספציפי, ואלה הם: (1) מבנה ויקיגניה (2) קרדיטים וזכויות יוצרים (3) הדרכה (4) אתר ייעודי לוויקיגניה (5) מערכת האתר (6) "ועדת היגוי" – צוות מצוצמם שיתאם בין פעילויות הצוותים השונים, ויוביל את המיזם עד לבחירת צוות קבוע.

הצעות הצוותים השונים יובאו להערות ולאישור כלל המתנדבים למיזם (כלומר, כל חברי הצוותים השונים), ולאחר מכן יוצגו גם בוויקיגניה ובפורום "שורשים משפחתיים".

היעד הוא לסיים את פעילות שני הצוותים הראשונים עד ה-15 במארס, ויתר הצוותים – עד סוף מארס.

תחומי הפעילות של כל אחד מהצוותים מפורטים להלן. לכל צוות נדרש מוביל/ה, וכן מתנדבים נוספים. חברים המעוניינים לקחת חלק בצוותים השונים מוזמנים להגיב מתחת להודעה המתאימה להלן (או במסר אישי). כמו כן אתם מוזמנים להעיר הערות קונקרטיות נוספות על-פי הנושאים השונים. כמובן, ניתן להתנדב למספר צוותים במקביל! דרכי הפעולה של כל צוות – בתקשורת לסוגיה או במפגשים – ייקבעו על-ידי כל צוות לפי בחירתו. אנו מעוניינים לקבוע את הרכב הצוותים ולצאת לדרך תוך שבוע ימים, אז אנא – הקדימו להתנדב!

מבנה המיזם

פעילות צוות זה היא הדחופה ביותר, כי השלמתה מהווה תנאי לחלק מהפעולות הבאות. הצוות יעסוק בתחומים אלה:

 • פישוט מבנה המיזם, כך שיהפוך קל יותר לניווט על-ידי הקוראים
 • פישוט המבנה כך שיהיה מובן יותר לכותבים
 • הפיכת נושאי ה"עזרה" לנגישים יותר וקלים יותר לשימוש.

בהמשך, חברי צוות זה עשויים להשתלב עם צוות "מערכת האתר".

קרדיטים, זכויות יוצרים ואתיקה

גם פעילות צוות זה דחופה, כי גם לה השפעה על השלבים הבאים. צוות זה ידון בשאלות הבאות:

 • האם ניתן לשמור על זכויות יוצרים של הכותבים וכיצד?
 • האם יש לאפשר ליותר כותבים לכתוב "מאמרי מומחה"?
 • האם ניתן ורצוי להוסיף קרדיט לכותבי הערכים השונים?
 • האם ניתן ורצוי לחסום ערכים מפני שינוי על-ידי אחרים?
 • הגדרת "קוד אתי" להתנהגות בוויקיגניה (כגון הימנעות מהכללות, ביקורת מנומקת, ביקורת בונה, כיבוד דיעות מנוגדות – נושא זה חופף בחלקו לנושאי צוות המערכת).

הדרכה

צוות זה יעסוק בנושאים העיקריים הבאים:

 • תכנון וביצוע סדנא/ות הדרכה פנים-אל-פנים – הן מבחינת תוכן והן מבחינה לוגיסטית
 • החלטה אם לקיים סדנאות במספר שלבים – למתחילים, מתקדמים וכדומה
 • בחינת הצורך בהכנת כלי הדרכה נוספים, כגון "חוברת למידה צעד אחר צעד", או סרטי הדרכה, ויישום ההחלטה.

הסדנאות בפועל יתבצעו רק לאחר השלמת השינויים הנגזרים משני הנושאים הקודמים.

אתר ייעודי למיזם

צוות זה יבחן את כל השאלות הנוגעות להעברת המיזם לאתר ייעודי, כגון:

 • דרכי מימון האתר
 • האם ניתן ורצוי לממן את האתר באמצעות חסויות או פרסומות
 • למי שייך האתר
 • מי רשאי להחליט על הוספת תכנים לאתר שאינם תחת מטריית "ויקי" (למשל, הכללת "קישורשים" באתר)
 • למי שייכות הזכויות על התכנים באתר (בתאום עם צוות "זכויות יוצרים" לעיל)
 • האם ניתן ורצוי לשתף פעולה עם עמותה כלשהי, או האם יש צורך להקים עמותה עצמאית, לצורך הפעלת האתר.


מערכת האתר

צוות זה יפעל בנושאים הבאים, אשר חלקם קשורים באופן הדוק ל"מבנה המיזם". אך בעוד שפעילות צוות "מבנה המיזם" הינה קצרת מועד, פעילות "המערכת" תימשך באופן שוטף.

פעילות צוות זה נחלקת לשלושה תחומים עיקריים:

א. תכנים במיזם

החלטה על גבולות המיזם: הוספת נושאים חדשים / ביטול נושאים קיימים, כגון:

 • האם לכלול "יומני מחקר" במיזם
 • האם לכלול מידע על אנשים ומשפחות וכיצד יש להפעיל את עקרונות הפרטיות בהקשר זה
 • האם להוסיף נושא "מסורות ומנהגים"
 • החלטה על עקרונות עריכה פרטניים (למשל, האם לוותר על קטגוריות "חבלי ארץ היסטוריים", ולארגן את המידע רק על-פי אזורים גיאוגרפיים עכשוויים).

ב. עקרונות להתערבות בתכנים

 • בחינת מידת ההתערבות ודרך ההתערבות הנכונה בתכנים הנתרמים למיזם
 • בחינת מידת הגמישות שיש לגלות בכתיבת הערכים על-ידי כותבים שונים, מול הרצון לשמור על תכנים איכותיים
 • בחינת האפשרות להפרדה בין "ערכים רשמיים", העומדים בכללי העריכה במיזם, לבין ערכים לא רשמיים, שייכללו במרחב אישי שיוקצה לכל כותב
 • עיצוב עקרונות לעריכת תכנים במיזם.


ג. עריכה בפועל

 • פעילות נמשכת שעיקרה יישום בפועל של עקרונות העריכה לגבי תכנים קיימים וחדשים.

צוות היגוי ונושאים נוספים

כאמור צוות ההיגוי (המצומצם) יתאם בין פעולות הצוותים השונים, ויוביל את המיזם עד להתגבשות צוות מוביל חדש.

כמו כן יטפל צוות זה בנושאים שנותרו עדיין ללא תשובות, וביניהם: א. האם להותיר את השם ויקיגניה על כנו, ואם כן – כיצד נכון לבטא את השם? ב. האם יש צורך לעודד ולהנחות כתיבה גנאלוגית, לא בהכרח במיזם עצמו ג. טיפול בבחירת בעלי תפקידים לניהול השוטף של ויקיגניה ד. הזיקה בין הפורום לוויקיגניה ה. תכנית לשיווק ויקיגניה לקוראים וכותבים.

אנא, הקדימו להתנדב! אורית 08:17, 4 בפברואר 2008 (IST)

שובה של ויקיגניה

אחרי תקופת העדרות, חזרה ויקיגניה לפעולה. אם יש תקלות או דברים שלא עובדים כשורה, נא לדווח כאן. בתודה ובברכה, אבינעם 17:02, 11 באפריל 2008 (IDT)

תודה רבה לכל אלה שהצליחו להחזיר לנו את הויקיגניה, חסרונה היה מורגש מאוד מיכל 16:36, 12 באפריל 2008 (IDT)
תודה רבה אבינעם על פועלך למען ויקיגניה. יישר כח! ובאותה ההזדמנות מאחלת לך ולכל הקוראים והכותבים, חג אביב שמח. חוה 08:25, 20 באפריל 2008 (IDT)
לחוה - תודה על המחמאות, אבל לא אני הוא האיש שטיפל בפתרון התקלות. (ניסיתי עם ארנון, אך ללא הצלחה). בתודה, אבינעם 21:34, 24 באפריל 2008 (IDT)
לאבינעם - העיקר הכוונה. תודה חוה 09:26, 25 באפריל 2008 (IDT)
ישנן תקלות חוזרות ונישנות. העניין בטיפול כרגע על ידי החברה המאכסנת. חוה 12:38, 24 באפריל 2008 (IDT)

הסרת הכותרת של מתקפת האיכות

נראה לי שכרגע הכותרת לא כל כך רלוונטית, החלפתי אותה זמנית. בברכה,חוה 12:36, 24 באפריל 2008 (IDT)

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה - המלצה

לקראת יום הזכרון לשואה ולגבורה המלצה לקריאה:

ותזכורת למדור לחיפוש קרובים של כותבי וקוראי ויקיגניה, שבו כל אחד מוזמן לפתוח דף על יקיריו אותם הוא מחפש (הרעיון למדור באדיבות האנציקלופדיסט):

חוה 09:04, 28 באפריל 2008 (IDT)

מזל טוב ל-yehudad

ברכת מזל טוב להולדת התינוקת, אושר וכל טוב. חוה 12:51, 4 במאי 2008 (IDT)

כמה שאלות

פתחתי דפים: דף משתמש: Naavap דף משפחה: פרנס, ליבוביץ', ברקוביץ' ודף על הסבא שלי: Natha Parnas

אני רוצה לשייך את הדפים לאגף "אנשים"

ולשייך לקטגוריות: מדינה, הערים בהם הייתה המשפחה , משפחת פרנס ועוד

איך עושים את זה?

בנוסף: נכתב שאין לכתוב את שמם או לספר על אנשים חיים. אני בדילמה....

מישהו יכול לבדוק את הדף: Natha Parnas ולאמר לי אם אני חורגת?

ולסיום: אם אקח למשל את משפחת ליבוביץ' - יש המון!! ולא כולם מחוברים. איך אני מספרת על משפחת ליבוביץ' שלי ומשאירה מרחב ולגיטימיות לאחרים לכתוב על משפחת ליבוביץ' שלהם?

סליחה על ההתקפה...

--Naavap 03:24, 23 במאי 2008 (IDT)

ברוכה הבאה לוויקיגניה:-)

כל הכבוד שקפצת למים! :-)


 • דוגמאות להוספת קטגוריות את יכולה לראות במצב עריכה, בכל אחד מן הדפים בכל האגפים השונים. דוגמא
ראשונה את יכולה לראות בדף ארן איובאוגלו במצב עריכה ובתחתיתו של הדף (שם נמצאות הקטגוריות). תוכלי להעתיק את הקטגוריות ולהדביק במצב עריכה בדף שלך. לאחר מכן לשנות את הפרטים בהתאם לשם שאת חוקרת . אם תזדקקי לעזרה לאחר ההסבר אני כאן.
 • שמות הדפים שאנו פותחים כאן הם בדרך כלל בעברית בלבד ולכן צריך לשנות את שם הדף שפתחת Natha Parnas לנתן פרנס. ניתן לעשות זאת ע"י לשונית העבר בראש הדף.
 • קיים כבר דף על שם המשפחה ליבוביץ ורק צריך להוסיף לו את הגרש. את יכולה להוסיף את ההסבר שלך לדף ליבוביץ הקיים ולאחר מכן נסיר את הדף הנוסף?
 • דפים על שמות משפחה הם אחידים ומשותפים לכולם. דפים על משפחות ודפים אישיים, במידה שיהיו שמות זהים, ניצור דפי פירושונים. אך עוד חזון למועד :-)
 • אכן במערכת כאן איננו כותבים על אנשים חיים, ולכן את השמות והפרטים על האנשים החיים בדף שפתחת, כדאי מאוד להסיר.
מקווה שלא הכבדתי עם כל כך הרבה חוקים בהתחלה. במידה שתזקקי לעזרה, או תרצי שאני אפתח את הקטגוריות המתאימות בדפים אנא כתבי כאן.
בברכה,חוה 06:37, 23 במאי 2008 (IDT)