ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

ויקיגניה:דף משתמש

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף אישי, המתעד משתמש רשום במערכת ויקיגניה, אשר שימוש יעיל בו עשוי לקדם את המחקר הגנאלוגי האישי.

הרשמה למערכת

אם טרם נרשמתם למערכת, בחלקו העליון של המסך, מצד שמאל, יופיע אייקון קטן ולצדו קישור כניסה/הרשמה לחשבון, כפי שמופיע כאן:

Genewiki ip.jpg

(הדבר יופיע גם אם עבר זמן מאז נכנסתם למערכת, והיא ביצעה עבורכם logout...) לחיצה על כניסה/הרשמה לחשבון, תאפשר רישום משתמש חדש.

כפי שיוסבר כאן, הרישום מאפשר שימוש במערכת לקידום המחקר הגנאלוגי האישי.

הגעה לדף המשתמש

על מנת להגיע לדף המשתמש של משתמש כלשהו במערכת (כולל דף המשתמש שלך), יש ללחוץ על שם המשתמש, בכל מקום בו הוא מופיע על המסך. המקומות הבולטים בהם מופיעים שמות משתמשים הם דף שינויים אחרונים, השטעטל, דפי היסטוריה ודפי שיחות.

אם ידוע שם המשתמש, ניתן לעבור ישירות לדף המשתמש שלו, על ידי הקלדה בתיבת החיפוש של: משתמש:[שם המשתמש].

תקשורת בין משתמשים

אחד היתרונות המרכזיים של הרישום למערכת, הוא האפשרות לנהל באמצעות תקשורת עם משתמשים (רשומים) אחרים.

דף שיחה בדף המשתמש

דף השיחה של המשתמש מאפשר ניהול דיונים פומביים עמו, בכל נושא אשר עולה על הדעת וקשור למשתמש. שימו לב: מקום זה אינו נועד לניהול דיונים אודות דפים במערכת - מקומם של אלו, בדפי השיחה של הדפים הרלוונטיים או בויקיגניה:השטעטל.

להגעה לדף השיחה של המשתמש, יש ללחוץ על לשונית שיחה בראש דף המשתמש. או אז, תופיע גם לשונית + בראש העמוד, באמצעותה ניתן לשלוח הודעות למשתמש. הודעות אלו ניתנות לניהול כמו כל הטקסטים במערכת.

כאשר תתווסף הערה חדשה בדף השיחה של המשתמש - המשתמש יקבל הודעה בולטת על כך בפעם הבאה שייכנס למערכת:

New msg jgenewiki.jpg

ההודעה תישאר בראש המסך עד שהמשתמש לא ילחץ על הקישור המופיע בה, ויגיע באמצעותו לדף השיחה שלו.

תקשורת ישירה בין משתמשים

המערכת מאפשרת גם לנהל תקשורת ישירה בין משתמשים (רשומים), על ידי משלוח הודעות בדואר אלקטרוני באמצעותה. בדרך זו, מתאפשרת קבלת הודעות בדואר אלקטרוני, מבלי שהכתובת עצמה נחשפת. עם זאת, ברגע שמשתמש שולח הודעה בדואר אלקטרוני, כתובת הדואר האלקטרוני שלו חשופה למקבל.

על מנת לשלוח הודעת דואר אלקטרוני למשתמש, יש להגיע, ראשית, לדף המשתמש שלו (כפי שמוסבר לעיל). בצדו הימני של המסך, בחלק התחתון, מופיעה תיבת כלים, בה יהיה קישור שלחו דואר אלקטרוני למשתמש זה. במידה וטרם הגדרתם את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, תדריך אתכם המערכת כיצד לעשות כן.

איתור חוקרים

בנייה נכונה של דף משתמש, עשויה לקדם משמעותית את המחקר הגנאלוגי, על ידי יצירת קישורים לאגפים במערכת הרלוונטיים לו.

שימוש בתבנית מחקרונים

תבנית מחקרונים מאפשרת הוספת תמונה עם כיתוב ודגלי המדינות אשר נחקרות על ידך. באופן זה, ניתן לקבל רושם ראשוני לגבי אזורי העניין של המשתמש. השימוש בתבנית זו - מומלץ ביותר.

תיעוד שמות המשפחה והעיירות הנחקרים

הצעד הראשון, אשר יאפשר לחוקרים אחרים לאתר אותך - מורכב משני שלבים: תיעוד המשפחות והעיירות הנחקרים (אם טרם תועדו במערכת), ובמקביל - אזכור המשפחות והעיירות הנחקרות בדף המשתמש (גם אם טרם תועדו במערכת). דבר זה ייצור קישור בין הערכים הרלוונטיים לבין דף המשתמש שלכם, ובכך יאפשר הגעה מדפים שונים במערכת - אליכם (כפי שיוסבר בסעיף הבא).

  • תיעוד משפחות ועיירות - כפי שמוסבר בדף כתיבה גנאלוגית, ועל פי כל הכללים המצויים שם. כדאי, בהתחלה, לתעד ערך של שם משפחה, על מנת להנכיח את המשפחה במערכת, ורק לאחר מכן להמשיך ולתעד דפים אישיים ודפים משפחתיים. גם את העיירה מומלץ, בתחילה, לתעד בדף משלה, אפילו אם יצוינו שם רק נתונים בסיסיים אודות העיירה. כך, יוכלו אחרים להמשיך ולעבוד על הערך ולהוסיף משלהם, והעיירה תזכה לנוכחות במערכת.
  • אזכור המשפחות והעיירות הנחקרות בדף המשתמש - תחת הכותרת משפחות נחקרות, יש להוסיף שורה לכל משפחה נחקרת, על פי סדר אל"ף-בי"ת של שם משפחה, כאשר האזכור הוא בצורת: [שם המשפחה] מ[שם העיירה], [שם המדינה]. להלן דוגמא:
Researched surnames.jpg

קישורים של המשפחות, יישובים ומדינות יתבצעו כדלקמן:

  • כל שם משפחה יקושר לקטגוריה הנקראת משפחת [שם המשפחה] מיישוב, מדינה (גם אם אינה קיימת עדיין).
  • כל שם יישוב יקושר לדף אודות היישוב (גם אם אינה קיימת עדיין).
  • כל שם מדינה יקושר לקטגוריה הנושאת את אותו השם (גם אם אינה קיימת עדיין).

בהמשך, הדפים הקשורים למשפחה ישויכו לקטגוריות הללו, למשל כך:

  • ערך אודות שם המשפחה ישויך לקטגוריה הנקראת משפחת [שם המשפחה]
  • ערכים אודות היישוב או המדינה ישויכו לקטגוריה הנושאת את שם המדינה
  • דפים אישיים ודפים משפחתיים ישויכו לקטגוריה משפחות מ[שם היישוב], [שם המדינה]

איתור חוקרים על פי שם משפחה או עיירה

כאשר אתם צופים בדף אודות שם משפחה, משפחה, אדם או עיירה המעניין אתכם, תוכלו לדעת מי קישר לדף זה מדף המשתמש שלו. זאת, ניתן לעשות על ידי בחירת דפים המקושרים לכאן בתיבת הכלים, המופיעה בצדו הימני של המסך, בחלק התחתון (מתחת לחלון החיפוש).

מבין הדפים המקושרים לדף זה, תוכלו לאתר את דפי המשתמש, כיוון שהם מתחילים במילה משתמש. לחיצה על שמות דפים אלו, תוביל אתכם היישר לדף המשתמש הרלוונטי.

כיצד לגרום לחוקרים אחרים למצוא אותך?

מעבר למה שתואר לעיל, ניתן לקדם את המחקר האישי ו"למשוך" חוקרים נוספים ליצור איתך קשר, על ידי הגדלת הקישוריות בינך לבין דפים רלוונטיים במערכת. זאת, ניתן לעשות בקלות, על ידי הוספת קישורים לדפים אלו בדף המשתמש.

מומלץ להוסיף בדף המשתמש את הסעיפים:

  • דפים הקשורים לבני משפחתי - כאן ירוכזו בעיקר דפים אשר נכתבו על ידכם (אך לא רק)
  • דפים המעניינים אותי במערכת - כאן ירוכזו דפים נוספים, אשר נוגעים למחקר שלכם, ישירות או בעקיפין, והייתם רוצים שיהיו מקושרים אליהם

כך, כאשר יחפש משתמש אחר במערכת מי מקושר לדפים אלו - הוא ימצא אתכם בקלות.