ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

ויקיגניה:אודות

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־08:22, 7 באפריל 2010 מאת חוה (שיחה | תרומות) (קישור פנימי)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ויקיגניה הינו מיזם עברי לבנייתו של מאגר מידע מקוון העוסק בגנאלוגיה יהודית. תחילתו של המיזם בשיתוף פעולה של חמישה מחברי פורום שורשים משפחתיים באתר "תפוז", והוא פתוח לשימוש ולעריכה של כל מי שמתעניין בתחום. המיזם מבוסס על תוכנת MediaWiki, אשר משמשת להקמתם של מיזמי ויקי רבים, הגדול והמפורסם שבהם: אנציקלופדית Wikipedia (כוללת גם גירסה בעברית). המיזם הושק בתאריך 4 בדצמבר 2006, במפגש חגיגי בו צוינו חמש שנות פעילות של הפורום.

רקע

כבר מרגע הקמתו של פורום שורשים משפחתיים, ניכרו בו רוח השיתופיות והעזרה ההדדית. אלו הפכו, בקרב חברי הפורום, לאבן יסוד במחקר הגנאלוגי, אשר הפך לכזה בו כל העת משתפים ומקבלים סיוע (ובמקביל - הופכים שותפים למחקרם של אחרים ומנסים לסייע להם ככל שניתן).

הבסיס הרעיוני

בתאריך 2 באוקטובר 2002, העלה חבר הפורום yehudad (אשר הפך בהמשך למנהל שותף בפורום), הצעה פומבית לבנות מאגר ובו מאמרים לגנאלוגים מתחילים (מדריכים חלקיים ומאמרים ראשוניים החלו להופיע בפורום כבר בסמוך למועד הקמתו). בשיתוף פעולה של חברים רבים בפורום, נבנתה המסגרת הרעיונות של הפרויקט, אשר נקרא בהמשך המדריך לגנאלוג המתחיל ובהמשך: המדריך העברי לגנאלוג. ה"מדריך" הכיל מאמרים ומדריכים אשר נכתבו על ידי חברי הפורום ועל ידי מומחים, בנושאים שונים ומגוונים הקשורים למחקר הגנאלוגי. הקפדה יתרה היתה על עריכה של המאמרים, על מנת להפכם לברורים ונגישים לכל. בחלוף הזמן, גדל המאגר והכיל כמה עשרות מאמרים ומדריכים.

רוח השיתופיות והעזרה ההדדית השורה על הפורום כל העת הביאה חמישה מחבריו ליזום את הקמתו של מאגר מידע זה, אשר המדריך העברי לגנאלוג עומד בבסיסו הרעיוני. השימוש בתוכנת ויקי מאפשר מרחב פעולה עצום ושיתוף פעולה מתמיד בין כל חברי הקהילה הגנאלוגית אשר עברית היא שפתם.

מפעילי האתר

חמשת חברי פורום שורשים משפחתיים, אשר בנו את התשתית (הן הרעיונית והן התכנית), הם גם מפעילי האתר, היינו בעלי הרשאות אדמין נרחבות, ואלו הם:


המבנה ההירארכי של המערכת

מערכת ויקיגניה הינה ידידותית לשימוש מיד אחרי שעורכים עמה היכרות קצרה... קישורים פנימיים רבים בין דפים מאגפים שונים ומנושאים שונים, הופכים את הקריאה בדפי המערכת והשיטוט ביניהם לחוויה מעשירה.

כלל ברזל: כל דף במערכת משוייך לאגף אחד בלבד! כל דף במערכת מקושר לנושא אחד לפחות!

האגפים (חלוקה לפי סגנון)

ארבעה אגפים מרכיבים את המערכת, והם מבדילים את דפיה הרבים על פי סגנונם, והכלל הוא כי כל דף במערכת משוייך לאגף אחד בלבד!:

  • אגף ערכים - בו מצויים ערכים בפורמט אנציקלופדי, המספרים, בעיקר, עובדות.
  • אגף אנשים - בו דפי משפחות ודפים אישיים, המספרים, בעיקר, סיפור חיים.
  • אגף מאמרים - בו ניתן להעמיק בנושאים רבים (חלק מן הדפים נכתב על ידי מומחים).
  • אגף מדריכים - בו ניתן למצוא הסברים מפורטים, לעתים בשיטת צעד-אחר-צעד, על השימוש במגוון מקורות, כלים ושיטות.

ניתן להגיע לדף הראשי של כל אחד מן האגפים מתיבת ניווט לפי אגפים, המופיעה בחלקו הימני של המסך בכל דף במערכת.

הנושאים (חלוקה לפי תוכן)

דפי המערכת משוייכים לנושאים שונים, על פי תוכנם, והכלל כאן הוא כי כל דף במערכת משוייך לנושא אחד לפחות, אך ניתן לשייכו לנושאים רבים, על פי הצורך!. הרעיון הוא ליצור רשת היררכית של נושאים, אשר כל אחד מהם עשוי להיות תת-נושא של נושא אחר, ובראשם - "נושאי העל". נושאים ותת-נושאים חדשים עשויים להתווסף למערכת כל העת, כמו גם קשרים חדשים בין נושאים, אך רשימת נושאי-העל אמורה להיות יציבה ומגובשת.

ניתן להגיע לדף הראשי של כל אחד מ"נושאי העל" מתיבת ניווט לפי נושא, המופיעה בחלקו הימני של המסך בכל דף במערכת. כל "נושא על" מוביל לתת-הנושאים שלו בהיררכיית הנושאים, וכך ניתן לנווט בנושאים השונים ולהגיע לדפים על פי תחומי עניין.

מימוש במערכת

הן האגפים והן הנושאים - ממומשים במערכת על ידי קטגוריות. דבר זה נועד לאפשר שיוך קל של דפים לאגפים ולנושאים, כמו גם ניווט קל בשתי הדרכים הללו.

חיפוש במערכת

בעזרת תיבת החיפוש, אשר נמצאת בצידו הימני המסך, ניתן לחפש מלים מתוך דפים בארבעת האגפים אשר נזכרו לעיל. בעזרת דף החיפוש (אליו אפשר להגיע על ידי לחיצה על חיפוש ללא הכנסת מילת חיפוש), ניתן לחפש גם במחוזות אחרים במערכת, דוגמת דפי שיחות ודפי משתמש (ר' בהמשך דף זה).

דפים מיוחדים במערכת

השטעטל

השטעטל הינו מקום מפגש מקוון לכל המשתמשים במערכת, בו ניתן לדון, להתלבט, לדבר ולשתף - בכל נושא הקשור למערכת (לא לדפים במערכת, אשר מקומם של דיונים עליהם - בדפי השיחה המתאימים). את הדף ניתן לערוך כמו כל דף אחר במערכת, פרט להבדל אחד קטן: לפתיחת נושא חדש, ניתן להשתמש בקישור הבולט בראש הדף (המקל על התהליך). קישור לשטעטעל מופיע בתיבת בקיצור, בחלק העליון בצידו הימני של המסך.

שינויים אחרונים

דף זה, אשר מקושר מתיבת בקיצור, בחלק העליון בצידו הימני של המסך, מאפשר לעיין ברשימת השינויים האחרונים במערכת, וכך ללמוד מה השתנה בה מאז ביקורכם האחרון. ניתן לסמן דפים מסויימים, לבחירתכם, למעקב - על ידי לחיצה על עקוב בצידו השמאלי של סרגל הכלים המופיע בראש כל דף במערכת, מיד מעל כותרתו - ואז יופיעו השינויים בדף זה בצורה בולטת בדף שינויים אחרונים, או בצורה מרוכזת בדף רשימת המעקב שלי.

תיבת הכלים

תיבת הכלים נמצאת בחלקו התחתון בצידו הימני של המסך, ומופיעה בכל דף במערכת (לעתים, יש לגלול את המסך למטה על מנת לראות אותה). הקישורים בה יעילים לניווט מעשיר במערכת, וכדאי להכיר אותם ולהתנסות בהם.

דפי שיחה

לכל דף במערכת ישנו גם דף שיחה. בדף השיחה - אותו ניתן לערוך כמו כל דף אחר - ניתן לנהל דיונים אודות הדף המדובר.

ארגז החול

ארגז החול הוא "מגרש המשחקים" הביתי שלנו, ובו ניתן להתנסות בשימוש במערכת. בארגז החול לא חלים שום כללים, וניתן לנסות בו הכל!

עזרה

בדפי העזרה של המערכת (אשר דף זה הוא חלק מהם), ניתן ללמוד הכל אודותיה ואודות השימוש בה.

המשתמשים במערכת

כל אחד יכול לצפות בדפי המערכת באופן חופשי, אך על מנת לייעל את השימוש בה ולשמור על רמה נאותה של תכנים ודיונים, כתיבה במערכת מחייבת הרשמה. בפינה השמאלית העליונה של המסך, נמצא קישור לכניסה/רישום למערכת, ודרכו ניתן לבצע את הרישום (המהיר והחינמי).

דף משתמש

דף המשתמש הוא המקום בו מציג את עצמו המשתמש, ובו הוא יכול לנהל תקשורת עם משתמשים אחרים במערכת. ניתן לנצל את דף המערכת לצורך קידום המחקר האישי. על כל אלו ניתן לקרוא בדף העוסק בדפי המשתמש במערכת.