ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

הרב חזקיה די סילוה - הפרי חדש

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־06:39, 12 בדצמבר 2009 מאת חוה (שיחה | תרומות) (עריכה חלקית)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב חזקיה די סילוה - הפרי חדש' מגדולי הפוסקים לפני - 350 שנה.

קורות חייו

נולד בליוורנו באיטליה ועלה ארצה כבן -20. בגיל 22 נשא לאישה את בתו של ר' רפאל מלכי, שהתגורר בירושלים. לאחר החתונה המשיך ללמוד בישיבה, עמל בתורה יומם וליל והתעמק בהלכה. לאחר פטירת רבו (ר' גאלנטי), נתמנה לר"מ במקומו, עוד לפני הגיעו לגיל 30. ב- 1688 - 1692 היה בשליחות באמסטרדם, שם סיים לכתוב את ספרו, שם גם ציירו אותו בציור נדיר. בעל ה- פרי חדש- השגות על השולחן ערוך ומיים חיים, חידושים על הרמב"ם ושו"ת. למד אצל הגאון מוהר"ש קוסטא ואצל ר' יהודה שאראף במצרים ואצל ר' משה גלאנטי בי-ם, בישיבת בית יעקב. התחתן בגיל 22. גיסו- הרב המני"ח- משה חאגיז-בעל שפת אמת. אשתו - חנה קבורה בסמוך אליו, בחלקת הרבנים שבהר הזיתים, מעל קבר אבשלום.

יערי כותב בספרו- שלוחי א"י, שפרומקין בספרו תולדות חכמי י-ם , טעה כשכתב שר' חזקיה נשא לאשה שנייה את אחותו של ר' משה חאגיז, אלא שהם היו גיסים שנישאו ל-2 בנותיו של ר' רפאל מרדכי מלכי. יערי- עמ' - 295, הערה - 154.

החיד"א משבחו מאוד- כבקיא, גדול בתורה וכחריף. היה בקיא גם בקבלה. בשובו משליחותו למצריים נתמנה לרבה של ירושלים, מתנ"ד (1694) ועד למותו.


כתב ספרים רבים בתלמוד ע"פ תורת האר"י ז"ל- פרי חדש, מיים חיים - ועוד. הרב מהר"ש- שלמה אלגאזי- בזקנתו- אהב להתפלפל אתו. היה עניו וצנוע ביותר. נפטר צעיר- בן- 39.


תלמידיו

מתלמידיו- הרב יצחק הכהן- בעל- בתי כהונה ומהר"ם אלגאזי.

רשימת מקורות

  • מגאון, יהודי המזרח בא"י, חלק שני, עמ'- 481-2, בערכו.
  • מאברהם יערי, שלוחי א"י,- עמ' - 295-298, בערכו.
Construction.jpg דף זה של מערכת ויקיגניה דורש עריכה, כדי להפכו למועיל יותר.