ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

שיחה:דף בקשת ערך

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
(הופנה מהדף דף בקשת ערך)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

במידה שחסר ערך בו אתם מעוניינים, אנא הוסיפו את הבקשה לרשימה.


לכתיבת הבקשה, לחצו כאן


באברויסק

באברויסק היא עיר במחוז מוגילב בבלארוסיה. מקור שם העיר הוא ככל הנראה במילה הבלארוסית בביור שמשמעותה בונה. בעיר היתה קיימת קהילה יהודית גדולה מאוד מהמאה ה18 שהיוותה את רוב אוכלוסיית העיר. ב1896 במפקד אוכלוסין שנערך בעיר נמצא כי חיו בה באותה תקופה 20,438 (כ-71%)יהודים. בסוף המאה נעשתה העיר למרכז הענף החבד"י הקרוי על שמה, ענף שהתקיים עד ראשית המאה העשרים. במשך תקופת השלטון הסובייטי, הלך ופחת משקל היהודים בעיר והם חדלו מלהיות רוב מוחלט של התושבים. בשנת 1941 כבשו הנאצים את בוברויסק. כ-20,000 יהודים מיהודי העיר נורו ונקברו בקברי המונים. גטו ומחנות עבודה ליהודים הוקמו בדרום מערב העיר. הגרמנים חיסלו את כל מחנות העבודה עד שנת 1943 והרגו את כל היהודים שנשארו, מלבד מועטים שהצליחו להמלט ולהצטרף לפרטיזנים ביערות סביב העיר. בבית הקברות נחלת יצחק בגבעתיים הוקמה מצבה לזכר יהודי בוברויסק שהושמדו בשואה. ביום 29 ביוני 1944 שחרר הצבא האדום את בוברויסק מן השלטון הנאצי. העיר הייתה הרוסה, כמעט ללא יהודים, כאשר מאוכלוסייה של 84,107 ב-1939 נותרו 28,352 תושבים. אלפי עובדים וכן שבויי מלחמה גרמנים גויסו לשיקום העיר החרבה.

DOAGA

למיטב ידיעתי היה מחנה עבודה בשם זה ברומניה. אבי היה בו. איני מוצא חומר כתוב / זכרונות ועוד בעניין. יכולים לעזור ??? בתודה מראש

נסה לחפש בגוגל DOAGA CAMP ROMANIA. חיפשתי בספר של זאן אנצ'ל וגם שם לא מצאתי אזכור. יש אזכורים חלקיים ברשת. מניסיון היו מחנות עבודה רבים ברומניה רובם לא תועדו.חוה (שיחה) 12:28, 1 במאי 2017 (IDT)