ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

דב (ברל) זייברט

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דב (ברל, ברק) זייברט (1844 - בערך 1918) היה בנם של פנחס זייברט ושל רחל בת קלמן פוזננסקי. היה סוחר ותעשיין ידוע בלודז'. אביו, פנחס זייברט (1809 - 9 בפברואר 1855) היה אף הוא סוחר ידוע בלודז'.

בשנת 1863 נישא ברל זייברט לאיידלה סקוסובסקי. איידלה נולדה בשנת 1839 בזגייז', להוריה טרייטל סקוסובסקי וליבה לבית זוננפלד Sonenfeld. ברל זייברט נפטר בערך בשנת ה'תרע"ח, ואשתו עוד האריכה ימים אחריו. היא נטמנה בלודז' במועד לא ידוע.

ככל הנראה הקשרים בין משפחת זייברט לפוזננסקי היו הדוקים. ברל זייברט היה סוכן של מפעלי פוזננסקי (אך גם של מפעלי שייבלר המתחרים). בנוסף, היו קשרי נישואין נוספים בין בני המשפחות: יצחק פוזננסקי נישא לפרלה זייברט (לודז', 1859). פריידלה זייברט, נישאה ללייב לובינסקי, אשר לפי ההשערה קשור אף הוא למשפחה, באמצעות מלכה פוזזננסקי לבית לובינסקי. קשרי המשפחה המדוייקים טרם הובררו.

ברל זייברט התייתם מאביו כאשר היה כבן עשר שנים. באותה שנה נפטר גם קלמן פוזננסקי, וברל קיבל נתח מירושתו. הוא השכיל להגדיל את הונו, ונחשב לגביר עשיר בעיר. הוא מוזכר בספרי צדיקים, כמי שהצליח להתעשר תודות לברכה שקיבל מצדיק מסויים (הפרטים אינם ידועים).

בית בבעלותו של ברל זייברט בפיוטרקובסקה 19, לודז'. הבנין נבנה על-ידי אברהם לובינסקי בערך ב-1870, ונקנה מאוחר יותר על-ידי זייברט. הבניין יועד להשכרה, וברל זייברט עצמו התגורר בבנין אחר.


צאצאים ידועים

  • וולף קלמן - הבן הבכור, נולד 1864 (או מעט קודם)[1]. ילדיו: יונה אליעזר, ובת אשר נישאה למשה ארליך. הבן יונה אליעזר נשא לאישה את חנה רחל רוטנברג מחנצ'ין. ילדיהם: נתן לייב ופנחס אליהו, שנספו בשואה, וכן משה חיים (מריאן), יוכבד (נישאה ליששכר רוטנברג אחי אמה), דבורה, וביילה (שנספתה בשואה). צאצאיהם חיים היום בישראל, ובהם אנשי ציבור. יונה אליעזר זייברט, נפטר בשנת תרצ"ט וקבור בלודז'.
  • חיים שלמה - נשא לאשה את בתו של רבי שמעון חיים אלתר, אחיו של יהודה לייב אלתר, ה"שפת אמת". בנם שמעון התגורר בישראל.
  • צבי (הירש) - אחד מילדיו היה פנחס, חתנו של האדמו"ר מוולקא.
  • אהרון בצלאל - אחד מבניו היה יששכר פנחס, וצאצאיו חיים היום בצפון הארץ.

חלק מבניו של ברל זייברט הקימו את הפירמה "האחים זייברט", והיו ידועים אף הם כסוחרים ותעשיינים גדולים בלודז'. בשנת 1923 החברה של האחים זייברט הפכה לחברת מניות ציבורית.

מקורות מידע

  • ספר בית הקברות הישן של לודז'
  • מידע משפחתי שנמסר על ידי א"פ.

הערות שוליים

  1. נכדו א"פ מסר מידע לערך זה