ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

גנאלוגיה רבנית

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־06:16, 3 באפריל 2016 מאת חוה (שיחה | תרומות) (←‏משפחות רבניות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גנאלוגיה רבנית - שורשים רבניים.

חוקרי שורשים אשר רב אחד או יותר מצוי באילן המשפחתי שלהם, או המקושרים בקשרי נישואין למשפחות רבניות, הם בעלי שורשים רבניים.

בשונה מחיפוש שורשים רגיל שאינו מאפשר להתקדם אחורנית במרחק הזמן, ולעיתים קרובות התיעוד הרחוק ביותר שאליו מגיעים במחקר השורשים הוא מחצית המאה ה-19, הרי שבמשפחות רבניות ניתן להתקדם במהירות רבה להיסטוריה העתיקה עד 1000 שנים אחורנית.

משפחות רבניות מתועדות בצורה מקיפה ביותר בספרות ורבות מהן העבירו במהלך הדורות את אילן היוחסין שלהם לצאצאיהם. עיקר התיעוד נוגע לגברים במשפחה, ואילו הנשים מוזכרות בצורה חלקית ומועטת ביותר לעומתם, על כן קשה לעיתים להתחבר לאילנות הרבניים.

בבואנו לחפש שורשים רבניים אנו נתקלים לעיתים בביטויים שאינם ברורים ועלולים להטעות אותנו בנוגע לסדר הדורות. לדוגמא: מצויין בספר או על מצבה שרבי "משה" הינו נכד לרב ידוע. לעיתים אין הכוונה שמשה הוא נכד לרב, אלא על מנת להדגיש את הייחוס שלו משתמשים בביטוי "נכד" או "נכדה". אולם בפועל ייתכן מאוד שהכוונה לדורות רבים יותר, כמו בן נין או נין של נין וכדומה.

לעיתים מצויינים בדברי הפתיחה ובהסכמות, בספרות הרבנית, שלשלת הייחוס בן אחר בן ולכן הם מהווים מקור חשוב בחיפוש השורשים הרבניים. כמו כן הרבנים נשאו כינויים רבים שלא הכילו את שם משפחתם ולכן כאשר אנו מחפשים בספרות, עלינו למצוא את שלל הכינויים, על מנת להתקדם.


משפחות רבניות

מקורות לחיפוש שורשים רבניים

ראו גם