ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

בן דוד

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קשר משפחתי בין אדם לרעהו, המציין כי לשניים סבים משותפים, כלומר הם בנים של שני אחים. בן דוד הינו הבן של הדוד (ראו התייחסות לשונית בהמשך). זהו מקרה פרטי של בן דוד מדרגה כלשהי, כאשר המונח בן דוד הינו קיצור ל: בן דוד מדרגה ראשונה. מילה נרדפת לבן דוד: דודן, וזהו גם המונח המופיע בפרסומי האקדמיה ללשון העברית, במילון: משפחה (תש"ג).

כאשר לשני אנשים רק סב אחד משותף, אזי כל אחד מהם הוא חצי בן דוד של רעהו. כאשר לשני אנשים יש ארבעה סבים משותפים, אזי כל אחד מהם הוא בן דוד כפול של רעהו.

רגע של עברית

המונח בן דוד מציין כל בן דוד ממין זכר, גם אם הינו הבן של הדודה. בהתאם, המונח בת דודה מציין הן את בתו של הדוד והן את בתה של הדודה. אם רוצים לדייק, ניתן לומר גם בן דודה או בת דוד.

המונח בן-דוד הינו צירוף סמיכות, ולכן היידוע שלו נעשה על ידי יידוע הסומך (המילה האחרונה של הצירוף): בן הדוד, בן הדודה', בת הדוד, בת הדודה.

צורת הריבוי המקובלת של בן דוד, הינה: בני דודים, אך ניתן גם לומר: בני דוד, בני דודה, בני דודות. בהתאם, ניתן לומר: בנות דוד, בנות דודה, בנות דודים או בנות דודות.

יידוע צורות הרבים והרבות נעשה על ידי יידוע הסומך: בני הדודים, בני הדוד, בני הדודה, בני הדודות, בנות הדוד, בנות הדודה, בנות הדודים, בנות הדודות.

ניתן להתחמק מכל הצורות הללו, על ידי שימוש במינוח דודן/דודנית, כפי שהוסבר לעיל.

תרשים לדוגמא

בתרשים הבא, מופיעים הזוגות הבאים:

  • משה מושין נשוי ליעל יעלין. לשניים שני ילדים: אברהם ושרה מושין.
  • יוסף יוספי נשוי לרבקה רבקתי. לשניים שלושה ילדים: דוד, חיה וגרשון יוספי.
  • גרשון יוספי נשוי למנוחה מנוחין. לשניים בת: חנית יוספי.
  • האחים שרה ואברהם מושין נישאו (בהתאמה) לאחים דוד וחיה יוספי. לכל אחד מבני הזוג בן אחד: אלון (בן דוד ושרה יוספי) וגדי (בן אברהם וחיה מושין).

CousinRelations.jpg

הקשרים בין הילדים בדור הנמוך ביותר בתרשים:

  • חנית יוספי הינה בת דודה של גדי מושין ואלון יוספי (לכל אחד מן השלושה יש שני סבים משותפים: יוסף ורבקה יוספי; אביה של חנית, גרשון, הינו אחיהם של אמו של גדי, חיה, ושל אביו של אלון, דוד).
  • גדי מושין ואלון יוספי הינם בני דודים כפולים (לשניהם יש ארבעה סבים משותפים: יוסף ורבקה יוספי ומשה ויעל מושין; אמו של אלון, שרה, הינה אחות אביו של גדי, אברהם וגם אביו של אלון, דוד, הינו אח אמו של גדי, חיה).