ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

בן-מרגי

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קוד סאונדקס לשם המשפחה בן-מרגי
התעתיק הלועזי המקודד Benmergui
קוד סאונדקס של NARA B562
קוד D-M Soundex 766950


שם משפחה יהודי אשר מקורו בצפון-אפריקה (באלג'יריה או במרוקו).


פירושים שונים לשם

ישנו קושי לקבוע את מקורו של השם.

ישנם מומחים הסבורים שהשם נגזר ממילה ערבית שמשמעותה "בן האחו". ייתכן שהכוונה היא לכך שאבות המשפחה נולד קרוב או במקום ירוק כלשהו, אך דבר זה איננו בטוח.

מקור אפשרי נוסף (אם כי לא ודאי) היא העיר Mragha שהיא עיר הבירה העתיקה של אזרבייג'אן. אם נקבל את הפירוש הזה, נצטרך להסביר מדוע ינדדו יהודי Mragha אל אזור המגרב...

מקור המשפחה

אבות המשפחה היו בצפון אפריקה עוד לפני שהגיעו לשם מגורשי ספרד.

בן המשפחה הראשון שמוזכר בשמו הינו משה בן-מרגי, שהיה אחד מרבני העיר פס (Fes) שבמרוקו. בשנת 1526 הוא חתם על פסק הלכה האוסר על אכילת בשר של חיה שנשחטה לפי מנהג יהודי ספרד. היה זה בתקופה בה לתושבים (מי שגר בצפון-אפריקה לפני גירוש ספרד) ולמגורשים היו מנהגים שונים הנוגעים לקביעה באם בהמה נחשבת לכשרה לשחיטה או לא.

אם מסתכלים רחוק מספיק המשפחה מתאחדת, כנראה, למשפחה אחת שהאזכור הראשון שלה מגיע לאישה בשם אליטיסה אמרגי, באזור המאה 11. השם מוזכר בכתבים של המלך בספרד וככל הנראה לפי הסמל המשפחתי, המשפחה הייתה בעלת מעמד כלשהו, ככל הנראה יצרני נשק של המלך, בתקופה שבין המאה ה-11 למאה ה- 14-15. קיים אזכור לכך שחלק נכבד מהמשפחה השתתפו בכיבוש האיים הקנאריים.

אישים נוספים:

  • רבי שאול בן מרגי שחי במקנס במאה ה-17.
  • רבי דוד מרגי אשר עזב את מרוקו ועבר להתיישב בארץ ישראל, בחברון. בשנת 1769 הוא נשלח ע"י הקהילה בחברון בחזרה למרוקו בכדי לעשות מגבית למען הישוב.
  • אלפונסו בן-מרגי, במקור מטטואן שבמרוקו, אשר יסד במאה ה-19 חברה גדולה בקראקס, ונצואלה.

סמל המשפחה

Los Emergui

היד המשוריינת מסמלת יד יצרנית ועצם זה שהיא אוחזת חרב מסמל על יצרני נשק. הארמון מסמל קרבה למלוכה או משפחת אצילים, האריה והמגן דוד מסמלים יהודים, המשפחה הייתה מאז ומעולם יהודית, אולם ישנן כמה משפחות לא יהודיות. הצבעים הכחולים בסמל מסמלים אצילות.

בסמל מופיעה המילה ויטוריה שהיא בירת ארץ הבסקים ודבר מעניין הוא שבסמל של הבאסקים מופיעה היד עם הצריח או יותר נכון הארמון (בסמל של הבסקים זה ארמון ובסמת המשפחה זה צריח). הסמל של הבסקים מורכב מ 4 חלקים, האחד הוא צלב המופיע מאחורי עץ. השני הוא 3 עצים ונחל. החלק השלישי הוא פשוט דגל או רקע אדום, והרביעי הוא הסמל של היד היוצאת מההר או מהצריח (זה משתנה בהתאם לזמנים ולמהדורות שהסמל יצא בהם). הסמל לכשעצמו הוא ייחודי רק למקום הזה והוא מסמל קרב שהתרחש באזור שנקרא אל טורה רוחו דה סנט אנדראס ובסמלים עתיקים יותר המצודה צבועה בצבעים אדום והיד צבועה בכחול. ה"רוחו" מסמל את הדם שההר נצבע בו.

התעתיקים הלועזיים הנפוצים ביותר

  • Mergui או Ben Mergui
  • Marghi או Ben Margui
  • Benmergui
  • Bemergui
  • Eergui