ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

בוקובינה

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מצבה לזכר יהודי בוקובינה, בבית העלמי קרית-שאול

בוקובינה, חבל ארץ היסטורי, בקארפאטים הצפוניים מזרחיים, Buchenland בגרמנית, Bukowina בפולנית, Bucovina ברומנית, Bukovyna באוקראינית, בעבר היה תחת שלטון האימפריה האוסטרו-הונגרית וכיום מחולק בין רומניה לאוקראינה.

יהודי בוקובינה

היהודים ישבו בבוקובינה עוד לפני שהנסיך בוגדאן הראשון שיחרר את חבל מולדובה משלטון ההונגרים ב-1365. אולם רק לאחר התייצבות המשטר ולאחר שפשיטות השכנים על חבל ארץ זה פסקו, החלה זרימת יהודים לאזור מגליציה (פולין). עם עצמאותה של בוקובינה ב-1848 וחקיקת חוקים נאורים אשר נתנו ליהודים שוויון זכויות מלא, גדלה האוכלוסייה היהודית בבוקובינה בצורה משמעותי עד כדי 11.79% מכלל האוכלוסייה בשנת 1880. בתקופת מלחמת העולם השנייה גורשו רוב יהודי בוקובינה לטרנסניסטריה משם רבים לא שבו. כיום מספר היהודים מועט ביותר והם נמצאים בעיקר בצפון בוקובינה (בחלק האוקראיני).

מקורות גנאלוגיים

מקורות למחקר שורים בעיר ארד:

ערים

לקריאה נוספת

  • שואת יהודי צפון בוקובינה : הקהילות וחורבנן, רצח וכליאת היהודים בגטאות, צעדת המוות לטרנסניסטריה, יולי-אוקטובר 1941, עורך: דב שי. ‬מו"ל: תל-אביב : הארגון העולמי של יהודי בוקובינה, [תשס"ז], 2007.
  • יורן, יעקב, גן עדן של שוטים : סיפור משפחה מדרום-בוקובינה והגירוש לטרנסניסטריה,‫ תל אביב: י. ירון, 1995
  • ‬ישורון, שרגא, ההתארגנות העצמית של יהודי בוקובינה בגיטו מוגילב, אוניברסיטת חיפה, תשל"ט,1979 (עבודת גמר-אוניברסיטת חיפה)
  • שערי, דוד,‬ יהודי בוקובינה בין שתי מלחמות העולם, המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין-גורן, אוניברסיטת תל אביב, תשס"ד 2004 ‬

קישורים חיצוניים

יצא לאור בגרמנית. חלקו מתורגם לאנגלית באתר ה JewishGen

Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם
Construction.jpg דף זה של מערכת ויקיגניה דורש עיבוי, כדי להפכו למועיל יותר - אנא הוסיפו מן הידע שלכם לדף