ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

אריה לייב ושרה רבקה ניידרמן

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אריה לייב ניידרמן

ממייסדי המושבה זכרון יעקב בשנת 1882, במסגרת "העלייה הראשונה".

אריה לייב (בן יצחק, 1909-1846), ורעייתו שרה רבקה (בת חיים גרינברג, 1912-1850) הגיעו על סיפון האניה "דוניה", מן העיר בראילה Braila, רומניה, עם ארבעת ילדיהם, והיו בין מייסדי המושבה זכרון יעקב.

ברומניה, היה אריה-לייב ניידרמן סוחר תבואות ובקר. אריה לייב העדיף להיות אכר פשוט בארץ ישראל, מאשר סוחר עשיר בגלות. על אופיו של אריה לייב יעיד הסיפור הבא: לפני שעלו ארצה, ישב אריה לייב בחברת חברים באכסניה. באותו הזמן נערכה הגרלה כלשהי ואריה לייב הכריז שאם יזכה בה, הוא יחלקה בין חבריו שישבו אתו. הוא זכה - ואכן התחלק עם חבריו. מדור לדור במשפחה, עובר הסיפור אודות הפצ'ילקה. בדרכם לנקודת היציאה עם כל החבילות, כלי המיטה ובעיקר הפצ'ילקה - מטפחת משובצת אדומה ובה היו צרורים כלי הכסף והתכשיטים - נשכחה זו על המדף בבית. בני הזוג חשו בדבר זמן מה לאחר שעזבו את עירם, ובלב חושש הם חזרו ו... הפצ'ילקה נמצאה במקומה.

המשפחה היתה מהחלוצים הראשונים שקנו את נחלת זמארין (עוד ברומניה שילם אריה לייב את מחיר נחלתו), התיישבה בה ונתנה את חלקה בייסודה, בנייתה ופיתוחה של המושבה. אריה לייב היה אדם חביב וידוע כמכניס אורחים, שימש כגבאי מוסד "הכנסת אורחים", היה עסקן ציבורי מסור ונתן ידו לכל פעולת חסד וצדקה. השכים והעריב בכל יום לבית הכנסת לתורה ותפילה.

צאצאים

צאצאיהם של אריה לייב ושרה רבקה ניידרמן (וצאצצאי בנם, ישראל יהודה ניידרמן), כפי שמופיעים באלבום המשפחות של מייסדי זכרון יעקב
  • ישראל יהודה (נולד 1873, רומניה; נפטר 28 במאי 1932 זכרון יעקב) - היה פעיל בשירות הציבור במוסדות רבים במושבה, ובשנת 1908 התמנה למוכתר המושבה. נשא לאשה את שכנתו, מרים, בת זאב ולאה ברקוביץ.
  • טובה (טויבה) (נולדה 1875, רומניה; נפטרה 22 בספטמבר 1923, זכרון יעקב) - נישאה לבנימין אלבגלי Albagli, שהיה אגרונום. טויבה ובנימין ירדו למצרים, שם היתה טויבה מילדת. לבני הזוג נולדו ליאונורה, דניאל וליאון. בשנת 1922, הגיעה טויבה ממצרים לזכרון יעקב לרגל חתונת בנה, דניאל, לשרה גרד, אך היא נפטרה יום לפני החתונה, בביתו של אחיה, ישראל יהודה.
  • מרים (מרי) (נולדה 1878, רומניה; נפטרה 1935, זכרון יעקב) - נישאה לזלמן סמסונוב Samsonov. מרי היתה בעלת מום ברגלה מיום היוולדה ונתמכה בקב עץ, כך עבדה בשדות המשפחה. כשהגיעה לפרקה, בחרו הוריה להשיאה לזלמן סמסונוב מחדרה, בן למשפחת אצולה מכובדת שהגיעה לחדרה מרוסיה. למרי וזלמן סמסונוב נולדו הלנה, שושנה, עמנואל, משה, אריה ויואל.
  • דבורה (לייבע) (נולדה 1882, רומניה; נפטרה 1958, זכרון יעקב) - נישאה לאפרים רוזנפלד Rosenfeld, שהגיע מרוסיה לזכרון יעקב. ילדיהם: אהרון, יוסף, תיאודור, שושנה, שרה ושולמית.