שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

אנשלוס

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מתאריך 06:11, 5 באפריל 2010 מאת חוה (שיחה | תרומות)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Construction.jpg דף זה של מערכת ויקיגניה דורש עריכה, כדי להפכו למועיל יותר.אנשלוס (בגרמנית: Anschluss) הוא הכינוי לסיפוחה של אוסטריה לרייך השלישי ב -13 במרץ 1938. המדינה האוסטרית בוטלה והפכה למחוז ברייך הגרמני. על אף שאיחוד בין אוסטריה לגרמניה נאסר בהסכם ורסאי, נמנעו המעצמות מלפעול למניעת הסיפוח מתוך מחשבה שהיטלר יסתפק בסיפוח אוסטריה וחבל הסודטיםצ'כוסלובקיה) ולא ישתמש בכוח על מנת להשתלט על שטחים נוספים.

התהליך המדיני

בכנס מיוחד שערך היטלר עם ראשי המדינה וקציניו הבכירים ב – 1937, נשא נאום על אודות צרכיה החשובים של גרמניה: התפשטות מזרחה וכיבוש אוסטריה וצ'כוסלובקיה. אחד מעוזריו של היטלר, הוסבאך, רשם את פרוטוקול הישיבה, המכונה לפיכך "מסמך הוסבאך". משמעותו של המסמך היא הכרזה על כוונותיו האמיתיות של היטלר: אוסטריה וצ'כוסלובקיה יהיו היעד העתידי לכיבוש.

בראשית 1938 נפגשו היטלר וקורט שושניג, קאנצלר אוסטריה. היטלר דרש משושנינג לחתום על הסכם לפיו תשחרר אוסטריה את הנאצים הנמצאים בבתי-כלא באוסטריה, תמסור לידי הנאצים כמה תפקידים בממשלת אוסטריה ותכריז על המפלגה הנאצית באוסטריה כעל מפלגה חוקית. שושנינג ביקש לערוך משאל עם באוסטריה בעניין ההסכם עם גרמניה. היטלר טען ששושנינג אינו מקיים את הבטחותיו כלפיו, ודרש ממנו להתפטר. שושנינג, שחשש מפלישה גרמנית, התפטר מתפקידו כראש הממשלה ובמקומו התמנה לקאנצלר סייס אינקוורט, מנהיג הנאצים האוסטרים.

ב - 12 במרץ 1938 פלש צבא גרמניה לאוסטריה. המוני האוסטרים קיבלו את הגרמנים בתשואות אהדה. היטלר ערך משאל עם בקרב העם האוסטרי בעניין איחוד שתי המדינות, וזכה לרוב כמעט מוחלט בעד האיחוד. אוסטריה סופחה לגרמניה ללא שפיכות דמים.

משמעות הסיפוח הייתה עצומה. גרמניה התעצמה עד מאוד וכל המשאבים, התעשייה והחימוש האוסטרים עברו לרשותה. אוסטריה הפכה לחלק מהרייך ובכך הוגשם חלום של היטלר והוא השיג בסיס להמשך כיבושיו. מדינות המערב, בעיקר בריטניה וצרפת, התגלו כמפוחדות ופייסניות, ולא הגיבו בכוח על כיבוש אוסטריה. מכך הבין היטלר כי הוא יכול לעבור לכבוש את צ'כוסלובקיה.

הנהגת שלטון הרייך במדינה, והשלטת האידאלוגיה הנאצית, הפכו את היהודים באוסטריה לקורבן לרדיפות ולהגירה כפויה.

Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם