שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

אכטרדינגן

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אכטרדינגן Echterdingen מחנה עבודות כפייה בגרמניה. אחד מחמישים וחמישה מחנות הלווין שהשתייכו למחנה הריכוז נצוילר שטרוטהוף. מיקומו כעשרה קילומטר דרומית לשטוטגרט . ארבעה קילומטר דרומית מזרחית לו נמצאת העיירה פילדרשטט Filderstadt. שימש כשדה תעופה של הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה ונאסרו בו 619 עובדי כפייה יהודיים.

המחנה

המחנה פעל מנובמבר 1944 ועד פברואר 1945 ושימש כשדה תעופה צבאי. האסירים הובאו אליו על מנת לתקן נזקי הפצצה של מטוסי בעלות הברית שהתרחשה ב-15/16.3.1944. ההפצצה הכבדה גרמה למותם של 15 איש בשדה עצמו, לשישה הרוגים נוספים בכפר סמוך. בנוסף כתוצאה מהפצצות מטוסי בעלות הברית נגרם נזק קשה למסלולי ההמראה ולבתים רבים בסביבה.

מעדותו של אסיר במחנה שנותר בחיים, ניתן לדעת כי בתוך חודשיים מהגיעם למחנה מתו 350 מתוך 619 האסירים שהגיעו אליו בשל מחלת הטיפוס שלקו בה ומרעב, ביניהם הרופא היהודי היחיד שהיה במחנה. עוד נאמר בעדות כי יחסו של מפקד המחנה היה סביר ואילו השומרים התנהגו עמם בעדינות ונהגו לספק להם עודפי מזון, למרות שהסתכנו בשל כך (הם לא היו שומרי אס אס). במקרים מסויימים כשעבדו סמוך לכפרים, סיפקו להם התושבים אף הם מזון.

מרבית האסירים הועברו בתאריך 20.1.1945 למחנה בוכנוואלד ולמחנה ברגן בלזן שבגרמניה ואולם 119 אסירים שמתו מרעב, מחלות ומתנאיו הקשים של המחנה נקברו בסמוך למחנה בקברי אחים. בפברואר 1945 הועברו חלק נוסף של האסירים למחנה אורדוף.

ב-19 בספטמבר 2005, נתגלו 34 שלדים במהלך עבודות חפירה בשדה תעופה של הצבא האמריקני בפילדרשטט הגובל בשדה התעופה של שטוטגרט. השלדים זוהו כשייכים לאסירים יהודיים שעבדו בעבודות כפייה במחנה אכטרדינגן. רשימה שמית של האסירים הועברה ע"י משטרת גרמניה למשטרת ישראל על מנת לנסות ולאתר את קרובי הנספים. מי שפעלו וסייעו היו אנשי ארכיון בד ארולסן אשר בגרמניה, אליהם פנתה המשטרה בבקשה לסיוע. בתחילה הוחלט לערוך בדיקות די.אן.אי על מנת לזהות את השלדים, אך בלחצם של גורמים חרדיים בישראל אירופה וארצות הברית נסוגו מן העניין, זאת ועוד לא נעשה נסיון ממשי לאתר את קרובי הנספים עקב כך. לבסוף אותרו כחמש משפחות מתוך כעשרים משפחות שמשטרת ישראל העריכה שחיות בישראל.


ההחלטה הסופית שהתקבלה הייתה לטמון את הנספים בקבר אחים. בטקס שנערך ביום יום חמישי, 15 בדצמבר 2005 השתתפו כחמש מאות אנשים מתוכם מספר מועט של משפחות שהגיעו מישראל.

רשימת האסירים במחנה

הרשימה מפרטת את שם האסיר, אזרחותו, המספר שקועקע על ידו ויעד המשלוח. האסירים ברשימה מן המקומות הבאים: צרפת, יוון, איטליה, פולין, הונגריה, רומניה, טורקיה, הולנד, סלובקיה, ליטא ועוד.

מפת האזור

אכטרדינגן במפהExternal link.png

קישורים חיצוניים

רשימת מקורות