שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

Obituary

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
(הופנה מהדף אוביט)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הודעה על פטירתו של אדם, אשר מפורסמת, בדרך כלל, כידיעה חדשותית בעיתון, על-ידי המערכת, ומכילה פרטים ביוגרפיים אודותיו. פרסום Obituary (אוביט, וברבים: אוביטים) הינו מנהג מקובל בעיתונים רבים ברחבי העולם, בהם ניתן למצוא מדור אוביטים יומי, ממש כמו מדור ספורט או כלכלה. פרסום אוביט אינו מצטמצם רק להספדי ידוענים, ומקובל הוא שגם אזרחים מן השורה זוכים לפרסום שכזה, בפרט אם מדובר בעיתונים מקומיים. בארץ, מפרסם עיתון "הארץ" בשנים האחרונות בעמודו האחורי של חלק ב', מדי יום ד', מדור בשם "אחרי מות", עליו חתום אורי דרומי. מדור זה יכול להיחשב למדור אוביט ישראלי.

חשוב להבחין בין אוביט לבין הודעת פטירה (Death Notice) - זו האחרונה מפורסמת בתשלום (בדרך כלל על-ידי בני משפחתו של הנפטר) ומכילה, לרוב, פרטים על סידורי הלוויה או האשכבה. לעתים, המינוחים קרובים עוד יותר וההבחנה היא בין News Obituary לבין Paid Obituaries.

אוביט מכיל, לרוב, מידע יקר-ערך אודות קרובי משפחתו של הנפטר (במקרים הטובים: שמותיהם המלאים, שמות בני הזוג ומקום המגורים), ולכן הינו כלי חשוב ביותר באיתור ענפי משפחה אבודים, בעיקר בארצות הברית (ראו: מדריך לאיתור אוביטים בארצות הברית).