שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

אברהם שלמה זלמן צורף

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
גרסה מ־18:24, 2 באפריל 2012 מאת חוה (שיחה | תרומות) (הוספת קטגוריה +)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב אברהם שלמה זלמן צורף (Tzoref) (הראש"ז), נולד ביום ז' בכסלו תקמ"ו (1785) בעיר קיידאן שבליטא לאביו רבי יעקב, בשנת 1810 יצא צורף עם אשתו וילדיו בעליית תלמידי הגר"א לעבר ארץ ישראל, הם נדדו במשך חמישה חודשים בין ארצות, וגרו לפחות שנה בקושטא, שם למד אברהם שלמה זלמן את מלאכת הצורפות. בהושענא רבה תקע"ב (אוקטובר 1811) הגיעו לנמל עכו, התיישב בצפת והחל לעבוד כצורף וסיגל לעצמו את השם "צורף" כשם משפחה יש משערים ששם המשפחה צורף הגיע אליו מאבותיו, וכי הוא נכדו של רבי העשיל צורף. בשנת 1813 עבר עם משפחתו לירושלים וניהל שם יחד עם רבי מנחם מנדל משקלוב את כולל הפרושים, הראש"ז יצא לשליחויות רבות ברחבי העולם מטעם הכולל ובהסכמת ראשי הספרדים. נפצע על ידי ערבים שנקמו בו על פעולותיו שגרמו לנישולם, לאחר עשרה ימים מת מפצעיו ביום י"ט באלול תרי"א (1851), נטמן בהר הזיתים סמוך לקבר זכריה אך בזמן השלטון הירדני נהרס הקבר ורק אחרי כמה שנים שופץ מחדש על ידי צאצאיו.

משפחתו

צאצאי הראש"ז נטלו את שמו הפרטי בצורה הלועזית סלומון (Salomon) כשם משפחה, אך בדור הראשון עדיין נקראו בשם צורף.

צאצאיו

  • הנכד המפורסם ביותר הוא רבי יואל משה סלומון (1838 - 1912) ממיסדי המושבה פתח תקווה והשכונה הירושלמית נחלת שבעה השתתף גם ביסוד השכונות "מאה שערים", "אבן ישראל" ועוד, נשא לאשה את פרומה בת רבי אברהם רוטנברג, בניו: יוחנן דוד, טוביה, אריה ליב, מרדכי וחיים. בנותיו: צפורה אשת העסקן משה גודל לוין, אסתר אשת ראובן ידידיה (גוטפריד).
  • נינו, חיים סלומון, היה ממייסדי חברת התרופות "סלומון לוין ואלשטיין" שממנה התפתחה חברת התרופות טבע.
  • מצאצאיו רבים וגדולים באנשי המפתח בישראל.
  • שישה מצאצאיו נתנו את נפשם במלחמות ישראל על עצמאותה ושלומה: שאול רוטמן, משה סלומון, עודד חי, יואל איזיק, ידין טננבאום, צבי קסטלר וארנון פלאי.

מקורות

  • משה קטן, ‏דרכונו של ר' אברהם שלמה זלמן צורף (הראש"ז), קתדרה 54, טבת תש"ן, דצמבר 1989 (עברית).
  • ויקיפדיה (עברית).
  • אתר לזכר האזרחים חללי פעולות האיבה (עברית).
Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם