שלחו מייל ל- emailwikigenia@gmail.com כדי להירשם לאתר כדי לערוך

אברהם שא-נס

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אברהם שא-נס נולד בקאסבה – (קירמסטי), כפר קרוב לברוסה שבטורקיה – שם שימש אביו כמורה, מוהל ורב, בי"ח בטבת ה'תרפ"ב (18 בינואר 1922) לאביו הרב ניסים יוסף סאגיס- שא-נס ז"ל ולאימו חיה וידה ויקטוריה סאגיס – שא-נס (לבית - מוהל) ז"ל. הוא נקרא ע"ש סבו – אבי אביו, אברהם סאגיס.

היה חוטר לגזע אנשי שם, צאצאם של רבנים ויראים, בראשם ר' יוסף סאגיס מגדולי הרבנים והמקובלים בצפת בזמנו של מרן – ר' יוסף קארו והאר"י הקדוש וחברם, ולאחריו בנו הרב שלמה סאגיס, רבו של המהרימ"ט, ר' יוסף מטראני – בנו של המבי"ט וחתנו של האר"י, ועוד. שמו אברהם כשם אבותיו ובראשם ר' אברהם סאגיס, אביו של ר' יוסף סאגיס הנ"ל מצפת.

ילדותו

ב-1925, בגיל – 3 עלה עם הוריו ואחותו הגדולה ממנו עליזה שתחיה ארצה לבאר יעקב ע"פ הזמנת בני עירם שעלו למושבה באר יעקב. למד בבאר יעקב את חינוכו היסודי ועבר לירושלים ללימודי התיכון והסימינר. בי"ט טבת תרצ"ה (1935) חגג את חגיגת בר המצווה שלו בצריפם שבבאר יעקב. בשנים לא קלות אלו בהן מגיל צעיר נאלץ לעזוב את משפחתו הוא התגורר אצל מכרים בירושלים, כיוון שלא היה חינוך תיכוני דתי בבאר יעקב.

בגרות ושירות באצ"ל ובצה"ל

עם סיום לימודיו בסימינר למורים ליפשיץ, החל לעבוד בת"א בבית המסחר לבדים של קרובי משפחתו משפחת סיידון ובמקביל התגייס לאצ"ל בו שרת -7 שנים מ-1941 ועד 1948, מועד גיוסו לצה"ל.

עם הקמת צה"ל, עם קום המדינה, התגייס כחייל חיל רגלים קרבי לצה"ל ושרת שרות מלא כסמל מחלקה. בשרותו הממושך באצ"ל בתל אביב השתתף בפעולות קרביות רבות כולל בליל הגשרים המפורסם וכן בהתקפה על בניין המשטרה הבריטית ברמת גן ב- 23.4.46 בה נהרגו -4 ונפצעו- 5 (לצידו של דב גרונר זצ"ל, שנפצע בה קשה בעינו, נשבה ע"י הבריטים והוצא להורג בתלייה מאוחר יותר). עם שחרורו מצה"ל המשיך לשרת שנים רבות במילואים בגדוד חי"ר – 68, פלוגה ג' – כסמל מחלקה.

כעדות חבריו (בינהם חברו יהודה רידר שיחיה), "היה חייל למופת, דוגמא חיובית לכל האחרים, תמיד התייצב בזמן ללא בקשות לדחיית שרות...".

נישואים

אגב - ממכתבו הנ"ל של יהודה רידר (כמו גם במקרים רבים אחרים) שהיה חבר באגודה לגמילות חסדים ועזרה הדדית – "תלפיות". הוא נישא לרבקה לבית קפילוטו (פרנקו, אלישר וכו'), בבאר יעקב ובירושלים ביום י' שבט התש"ח (21.1.1948). על תעודת הנישואין חתום אביו ז"ל, הרב ניסים יוסף סאגיס- שא-נס (שהיה אז ס/ראש המועצה הדתית ת"א יפו – ורבה של באר יעקב). השיא אותם הראשל"צ הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל, קרוב המשפחה והעדים היו הרבנים אהרון רפול והרב יעקב ברוך. גרו שנים מספר לאחר נישואיהם בחדר שכור בת"א ובירושלים וכן בחדר בבית הורי אשתו ברח' נרקיס בירושלים. מ- 29.2.1953 ועד 23.10.1960 , גרו בשיכון חיילים משוחררים – בשכונת קיריית משה בירושלים. ב-1950 נולדו ילדיהם: בן ,בת, בן, בת, בת בירושלים.

עבודתו בעיריית ירושלים

עבד בעירית ירושלים מנישואיו ועד לפרישתו ביום 31 ביולי 1982, משך 35 שנים. הוא נתקבל לעיריה בהמלצת דודה של אשתו – אברהם פרנקו ז"ל שהיה אז מזכיר העיריה (מנכ"ל). תחילה כמנהל חשבונות במחלקה לחינוך ולתרבות בניהולו של משה אטיאס, ומאוחר יותר כסגן מנהל המחלקה למינהל וכספים תחת ניהולם של חיים קוברסקי ז"ל ויואל שיפטן שיחיה.

הוא עבד בנאמנות ובמסירות ושמו הטוב הלך לפניו בעיריה ובעיר. ב-1966 הוא נבחר ע"י העיריה וראש העיר ל- "עובד העיריה האדיב" וב- 1975 לעובד המצטיין של העיריה. פרש מעירית י-ם לאחר שרות ממושך ב – 31.7.1982, וע"פ בקשת מ"מ ראש העיר דאז –יוסף גדיש ז"ל, שהכיר והוקיר אותו, עבר לעבוד איתו לעוד 5 שנים, עד גיל 65, באגודה לקידום ועידוד הניהול של שכונות ירושלים, כאחראי על המנהל והכספים בחצי משרה. התנדב משך שנים למשמר האזרחי וכן פעל שנים רבות כנבחר ציבור בועד העדה הספרדית, בחברה קדישא שלה וכן בחברה קדיש"א הכללית – גחש"א (גמילות חסד של אמת), עד לפטירתו.

בלחץ כבד של חבריו שהיו מודעים לשמו הטוב, היה מועמד המפד"ל למועצת עירית ירושלים, עם פרופ' גבריהו ז"ל . אהב לעזור כל ימיו לכל אדם שפנה או שהופנה אליו הן בסידורם במקומות עבודה, ברישום ילדיהם לגני ילדים, בתי ספר, קייטנות וכד'. בסוף 1960 עבר לגור ברח' אוסישקין 63, עד למחלתו ב-2003 ומעברם למעלה אדומים עד לפטירתו ( ב-י"א בסיוון ה'תשס"ה - 2005). כל שנות מגוריו באוסישקין התפלל בבית הכנסת "שערי רחמים" של הרב פרופ' עזרא ציון מלמד ז"ל (פרופ' לתנ"ך ולתלמוד, מחבר ספרים חשובים וחתן פרס ישראל), שאהבו וקירבו אליו מאוד כשעד לפטירתו של הרב מלמד הוא יושב לצידו. זכה שהרב פרופ' מלמד ישיא את 5 ילדיו, בכל קצות הארץ. הקפיד כל שנותיו על תפילות בציבור כשרוב הזמן הוא עובר לפני התיבה וקורא בתורה ובמגילות. הוא נהג להתפלל שנים ארוכות בשבתות אצל הרב מלמד וכן אצל גיסו ר' סעדיה (בכור) צארום ז"ל, בבית הכנסת של אביו ז"ל, להשלמת המניין, בשחרית כל בוקר ב- "אור זרוע", ותפילות מנחה וערבית באורפלים. היה ירא אלוקים, ישר, נקי כפיים, צנוע ועניו, חכם, בעל דרך ארץ, ואציל נפש.

רשימת מקורות

  • מספרו של בנו - יוסי שא-נס, רבני משפחת סאגיס - שא-נס, בצפת במאות ה- 16-17.