ההרשמה לאתר פתוחה. הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

אברהם יהודה לייב ואטי שפרבר

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אברהם יהודה לייב שפרבר
שם נעורים
שם בלועזית Abraham Yehuda Leib Sperber
נולד/ה שנות העשרים של המאה ה-19
נפטר/ה
פרטי המשפחה :
בן/בת זוג אטי-אסתר שפרבר
הורים
אחים
צאצאים
אטי שפרבר
שם נעורים שרייר
שם בלועזית Etti-Esther Sperber
נולד/ה 1820
נפטר/ה 1900
פרטי המשפחה :
בן/בת זוג אברהם יהודה לייב שפרבר
הורים הנצי וחיים שרייר
אחים
צאצאים


אברהם יהודה לייב ואטי שפרבר Sperber חיו במאה ה-19 , בעיר זאבלוטוב Zablotow, היום אוקראינה, אז שטחו של חבל גליציה המזרחית ההיסטורי, שהיה תחת האימפריה האוסטרו-הונגרית. שם כנראה גם נישאו, ונולדו ,תשעת ילדיהם.

אודות בני הזוג

אברהם יהודה לייב שפרבר Sperber בן נתן נולד כנראה, בשנות העשרים של המאה ה-19 בעיר זאבלוטוב,. היה איש בעל קומה, יודע ספר. מחסידי קוסוב, עסק רוב זמנו בתורה ובתפילה. היה ממשכימי הקום לבית המדרש ובין האחרונים לעזוב אותו. דאג לביתו ולמשפחתו – לא בחל בהחלפת מקורות פרנסה. איפשר לילדיו לרכוש השכלה – כולל לבנותיו. עסק בצרכי הציבור, נהג לארח ביד רחבה, ועזר לפונים אליו בעת מצוקתם, כולל תמיכה כספית, גם שלא נמנה על האמידים.

אטי שפרבר בת הנצי וחיים שרייר, 1820 - 1900. ידועים שמות ילדיה וחלק מצאצאיה. נפטרה בזאבלוטוב.

אברהם יהודה לייב חכר משק חקלאי גדול, אותו עיבד בעזרת פועלים, כנראה שהעסק לא צלח בידיו, והוא הפסיד הון רב. אחר כך רכש בית מרזח, והיה מוזג בכפר אלישקוב. לעת זקנה, חזרו לביתם שבזאבלוטוב, בית גדול בככר השוק. כאן היו בעלי מסעדה לגויים, אברהם יהודה לייב היה המוזג, אשתו ובנותיו עבדו.

מיכל היא דור חמישי לאברהם יהודה לייב ולאטי שפרבר.

צאצאים

חיה לקר שפרבר

חיה נולדה במחצית המאה התשע-עשרה, בעיר זאבלוטוב. נישאה לראשונה לנתן שפרבר (נשא את שם משפחתה מחשש גיוס לצבא). היה הנכד של הרבי מקוטי, בן של בת הרב. היה חרד וירא שמים. שניהם ניהלו חנות לפרנסתם. אחרי עשר שנות נישואים התגרשו, כיון שלא היו להם ילדים. חיה נישאה בשנית למרדכי לקר, שהיה אלמן עם 8 ילדים, עברה להתגורר בביתו אשר בעיר סלטין, אוקראינה, אז חבל בוקובינה ההיסטורי, תחת שלטון האימפריה האוסטרו-הונגרית. לחיה ולמרדכי נולדו שמונה ילדים. הם חיו חיי רוחה. חיה נפטרה בסלטין, רומניה, בסביבות שנת 1920.

דוד שפרבר

דוד נולד ב-11 באוקטובר, 1851 בעיר זאבלוטוב. היה איש משכיל, שלט בשפות גרמנית ופולנית. גויס לצבא בגיל 19, על אף שהיה נשוי ואב לבת. שרת שלוש שנים בפראג. היה נשוי לאשה ראשונה ששמה דרייזה, ונולדה להם בת בשם אסתר. הם התגרשו, והוא נשא לאשה את פסי, בתו של זאב רוזנבוים, נולדו להם 2 בנות ובן כולם היגרו לקנדה למונטריאל, שם דוד התעשר והיה נדבן, ומפורסם בקהילה. נפטר ב-11 בפברואר, 1931. במונטריאול, קנדה.

נתן שפרבר

נתן נולד ב-31 באוקטובר, 1859, בעיר זאבלוטוב, היה משכיל ובעל נטיה לאמנות. עסק בציור ובצביעה. נישא לאשה את הטי לבית לזארוס, והם היגרו לקנדה, בעזרת אחיו דוד. שם עסק בציור ובצביעה, התפרנס בכבוד. נולדו להם 5 צאצאים. נפטר ב-14 במאי, 1943, במונטריאול, בקנדה.

לאה גרוס לבית שפרבר

לאה נולדה בשנות החמישים או השישים של התשע-עשרה. שנת 1860 בקירוב. בעיר זאבלוטוב, (אוקראינה, היום, גליציה המזרחית). נישאה למשה גרוס Grosss. היתה אשה צנועה וישרה. הם התגוררו תחילה באזבלוטוב, ניתמכו על ידי משפחת בעלה, אחר-כך פתחו חנות בזאבלוטוב, וכאן גם נולד בנם חיים בשנת 1882. החנות, לא סיפקה כנראה פרנסה ראויה, והם עברו לעיר קולומיאה. קולומיאה היתה על נהר הפרוט, ובין השנים 1772 ל-1918, היתה כלולה בגליציה, שבשלטון האימפריה האוסטרו-הונגרית. [כמו גם אזור בוקובינה. משה גרוס עסק בסחר בעצים. בנם נפתלי גרוס, היגר לארה"ב, והיה לכותב יידיש מפורסם. תרגם את התנ"ך ליידיש.

פרימה הגר לבית שפרבר

פרימה שפרבר נולדה בשנת 1863 בעיר זאבלוטוב, נישאה לדוד לייב הגר [היא הייתה אשתו השנייה], הם קיבלו את העסק של אביה, ובזמן מלחמת העולם הראשונה עברו לוינה, שם נפטר בעלה. היו להם כמה בנות ובן בשם אברהם-זיידה, הבנים היגרו לארצות הברית, ולקחו את אמם פרימה אתם, בת אחת שלה, נישאה לנתן קויש, ממקימי פועלי ציון בסטניסלב.

ברנצ'ה-ברטה שפרבר

ברנצ'ה-ברטה שפרבר, נולדה בשנת 1865 בקירוב, ב-זאבלוטוב, נישאה ל-משה-מוריס טיספלד, Thiesfeld מהעירה פטשנוז'ין. לאחר שאיבד את כספו במסחר, היגרו לארצות הברית. שם עסק במסחר לפרנסת ביתו, וראה ברכה. נולדו להם 2 צאצאים: בת, בלנש, 1883-1980, ו-בן בנימין נולד 1895, נפטר בארה"ב.

לייזר שפרבר

נולד בשנת 1866 ב-זאבלוטוב, אוסטרו-הונגריה.

ישעיהו-אוסיאס שפרבר

נולד בשנת 1868 בזאבלוטוב, אוסטרו-הונגריה.

לא ידועה שפרבר

נולדה בזאבלוטוב, אוסטרו-הונגריה. נישאה ל-לא ידוע יונגמן Youngman.

מקורות

  • עדויות של בני משפחה
  • עיר ומתים - זאבלוטוב המלאה והחרבה. תל-אביב, 1949.

קישורים חיצוניים


ראו גם

לעיון נוסף

  • פנקס הקהילות. פולין - חלק שני: גאליציה המזרחית. ירושלים, יד ושם, תש"ם 1980