ההרשמה לאתר פתוחה הינכם מוזמנים להירשם לאתר ולהתחיל לערוך

אאורבך

מתוך ויקיגניה, המיזם הגנאלוגי העברי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קוד סאונדקס לשם המשפחה אאורבך
התעתיק הלועזי המקודד Auerbach
קוד סאונדקס של NARA A612
קוד D-M Soundex 097500;097400


אאורבך הנו שם משפחה יהודי הנפוץ בקרב יהודים אשכנזים ואצל גרמנים. ההיגוי בניבים של שפת היידיש המדוברים במזרח אירופה הוא "אויֶרבך". שם המשפחה אוארבך או לפעמים אוארבאכר, ידוע אצל היהודים במזרח אירופה בגרסאות שונות: אוירבך, ובאימפריה הרוסית – אוורבך, אוורבוּך או אברבוך, אוורבוֹך, אוורבוק, ורבוק, וכו'.

בעברית ישראלית, שבה מקובל כיווץ הדיפתונג "au" בכתיבה ובהיגוי בהתחלת השמות ממקור זר – לרוב גרמני, יווני או לטיני (ראו אוגוסט, אותנטי, אוטובוס, אוטוריטה, אושוויץ, אוסלנדר וכו'), נהוגה בדרך כלל הצורה אוֹרבך כיווץ דומה בהיגוי au ולא רק בהתחלת המלים קיים גם בשפות לא שמיות כמו צרפתית ואנגלית.

פירושים לשם

פירושים לשם המשפחה אאורבך:

אצל גרמנים ניתן למצוא גם את הגרסה פון אוארבך, המצביעה על מוצא אצילי. ריכוז גדול יותר של נושאי השם אוארבך אצל גרמנים מצוי בנפות הרי המתכת המרכזיים ופרייברג בלאנד סקסוניה, קרוב לגבול עם צ'כיה. (מעל 345 לכל מיליון תושבים או מעל 45 במספרים אבסולוטיים)

בגרמניה ידועים לפחות ארבעה יישובים בשם אאורבך, שניים בסקסוניה ושניים בבוואריה, יישוב אחד באוסטריה. קיימים גם שני נהרות בשם זה במדינת הסן ובבוואריה, וכן טירה בשם זה במדינת הסן. בנוסף לכך קיימים הרבה שכונות של יישובים ונחלים הנושאים את אותו השם.

הטופונים "אוארבך" בא מהמילה הגרמנית הקדומה "אור" Ur – שמשמעותה ככל הנראה "מים" או "ביצה" (לעומת זאת לפי שמיטהנר 1837 משמעות המילה אור הייתה "גדול") או מהמילה "Aue" או Au במובן של "אחו רטוב"; השערות אחרות כיוונו ל"שור הבר" הקדום Aurochs), ומהמילה "באך" Bach שמשמעותה "נחל", כלומר "נחל ביצתי", או "נחל באחו רטוב".

תעתיקים לועזיים

  • Auerbach
  • אױערבאַך (ביידיש)
  • Auerbach
  • Aurbach

נושאים את השם

Wiki.png חלק מן התכנים של דף זה נלקחו מהוויקיפדיה העברית ומובאים בכפוף לרישיון Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0 לא מותאם